Dodatki do pensji z tytułu wyjazdu firmowego – komu się należą?
Wielu pracowników w polskich firmach pracuje na wyjazdach. Czasem są to krótkie podróże, czasem natomiast wielotygodniowe czy wielomiesięczne wyjazdy. Pracownicy działający w różnego rodzaju delegacjach powinni więc być odpowiednio wynagradzani. Bardzo często bowiem ich działania przekładają się bowiem na lepsze funkcjonowanie firmy oraz na przyszły sukces.
Pracownicy, którzy pracują na delegacjach mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki do pensji, które związane są z niedogodnościami związanymi z pracą w delegacji. Najczęściej w firmach prywatnych takie dodatki nie są z góry narzucone i ustalone, każda firma może mieć więc w tym względzie zupełnie inną politykę. Bardzo często pracownicy wyjeżdżający w podróże firmowe mogą liczyć na dodatkowe premie czy wynagrodzenie związane z pracą w nienormowanych godzinach, po godzinach lub w trudnych warunkach. Dzięki temu praca w delegacjach może być o wiele lepiej płatna niż standardowa praca na etacie w wyznaczonych godzinach. Trzeba mieć jednak świadomość, że taka praca ma finansowe plusy oraz wiele życiowych minusów. Ciężko bowiem o stabilne życie czy planowanie różnych kwestii prywatnych, jeśli nieustannie pracuje się na wyjazdach.
Nie każdy pracownik poradzi sobie w delegacji
Podróże firmowe to dobre rozwiązanie, ale nie dla wszystkich pracowników. Właściciel firmy przed oddelegowaniem pracownika do pracy w delegacji powinien zwrócić uwagę na ich predyspozycje, umiejętności pracy pod presją czasu czy radzenie sobie w trudnych warunkach. Nie każdy, kto świetnie sprawdza się za biurkiem, będzie bowiem równie skuteczny w pracy wyjazdowej. Warto również zadbać o to, by była spora rotacja wśród wyjeżdżających pracowników. Ktoś, kto zbyt często musi jeździć, prędzej czy później będzie bowiem znużony takim trybem pracy, a co za tym idzie – jego wydajność może znacząco spaść. Trzeba również pamiętać o przestrzeganiu prawa pracy, które również wiele kwestii reguluje i zabrania pracować w delegacjach chociażby mamom małych dzieci.
Dobre planowanie to podstawa
Przed każdym wyjazdem firmowym podróż należy dobrze zaplanować. Nie należy to do obowiązków pracownika, ale przede wszystkim do pracodawcy. To jego obowiązkiem jest zorganizowanie pracownikom transportu, noclegów oraz zadbanie o wszelkie formalności związane z wyjazdem. Ważne jest również dobre ubezpieczenie, które przyda się w razie wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Im ważniejsza czy bardziej skomplikowana podróż służbowa, z tym większym wyprzedzeniem powinna być organizowana. Planowanie takich rzeczy na ostatnią chwilę może okazać się problemowe, a wyjazd służbowy nie przyniesie efektów, a jedynie wygeneruje dodatkowe koszty. Warto więc myśleć perspektywicznie i zadbać o to, by większość nieprzewidzianych zdarzeń wyeliminować lub postarać się im zapobiec. Wyjazd firmowy ma bowiem generować dodatkowe zyski lub szanse na zyski, a nie powodować dodatkowe problemy czy spore, niczym nieuzasadnione koszty.