Karta EKUZ nie wystarczy. Kup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana bezpłatnie Polakom ubezpieczonym w NFZ. Jeśli opłacasz składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia (pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, emeryci itd.), możesz tę kartę uzyskać bezpłatnie, składając wniosek w oddziale NFZ (osobiście lub elektronicznie). Dokument uprawnia Cię do skorzystania z pomocy medycznej w wybranych krajach, jednak tylko w podstawowym zakresie. Zobacz, czym dokładnie jest karta EKUZ i dlaczego nie wystarczy na zagranicznym urlopie.

Czym jest karta EKUZ?

Osoby, które są ubezpieczone w NFZ i planują wyjazd zagraniczny w celach turystycznych, powinny zabrać ze sobą kartę EKUZ. Co to za dokument? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawa do refundacji kosztów leczenia poniesionych w zagranicznych placówkach medycznych. Uprawnia do skorzystania z podstawowych usług leczniczych, ale uwaga – jeżeli przebywasz w kraju, w którym te usługi są płatne, sam też będziesz musiał uregulować rachunek za honorarium lekarskie czy zabieg chirurgiczny (czasem bardzo wysoki).

Poza tym EKUZ nie działa w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej i Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Podróżujący poza te obszary muszą liczyć się z tym, że w razie zachorowania poniosą 100% kosztów leczenia bez opcji ich odzyskania po powrocie do kraju.

Karta EKUZ + ubezpieczenie turystyczne = spokojne wakacje

Jeśli podróżujesz do miejsc, które respektują kartę EKUZ, warto zabrać ją ze sobą. Jednak oprócz tego dobrze jest wykupić ubezpieczenie na czas, w którym planujesz spędzać urlop za granicą.

mbcrfuxauhx35y9

Ubezpieczenie turystyczne kupujesz online, po wcześniejszym porównaniu ofert różnych towarzystw. Pomoże Ci z tym internetowa porównywarka polis. Zazwyczaj można kupić je tuż przed wyjazdem, jednak czasem obowiązuje okres karencji i wtedy trzeba kupić ubezpieczenie wcześniej, aby działało od chwili wyjazdu.

Dobre ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim leczenie za granicą – wizyty lekarskie, zabiegi stomatologiczne, operacje. W rozszerzonych pakietach jest także opcja sfinansowania transportu medycznego do Polski, zwrot pieniędzy za zakupione leki. Gdy decydujesz się na dodatkowe NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) możesz jeszcze mieć sfinansowaną rehabilitację. Do tego odszkodowanie w zakresie regulowanym umową, a w razie śmierci czy trwałej niezdolności do pracy – renta dla rodziny.

Warunki pracy w austriackiej branży budowlanej: Przyciągające perspektywy dla polskich pracowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.