Części do dojarek – dlaczego warto je sprawdzać?

Zakup odpowiedniej dojarki to poważna decyzja wymagająca rozeznania się wśród ofert producentów i dopasowania sprzętu odpowiadającego potrzebom danego gospodarstwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia wymagają regularnych przeglądów technicznych i ewentualnej wymiany części. Szybkie reagowanie na wszelkie usterki chroni przed większymi awariami, które skutkować mogą poważniejszym zastojem w produkcji. Dlatego konieczne jest sprawdzanie poszczególnych elementów maszyny i natychmiastowa podmiana wadliwych części do dojarek.

Kontrola stanu technicznego części do dojarek

Dojarki służą do automatycznego dojenia zwierząt i pracują w dwóch cyklach. Najpierw następuje etap ssania, w którym mleko zostaje wydobyte z wymion. Następnie rozpoczyna się cykl ściskania strzyka. Jest to brodawka sutkowa posiadająca ujście gruczołów mlekowych, którymi kończą się wymiona. Jego wielkość, wierzchołek, kształt, ustawienie i osadzenie decydują o efektywności dojenia. Kiedy mleko zostaje wyssane z wymion za pomocą dojarki, następuje jego przeniesienie do specjalnego zbiornika. Proces ten odbywa się pod ciśnieniem, które w momencie ssania wynosi średnio ok. 44-55 kPa. Ważne jest, by basen, do którego zbierane jest mleko, zapewniało odpowiednią temperaturę schładzania. Powinna ona utrzymać ciecz w kilku stopniach powyżej zera. Maszyny do dojenia potrafią działać niezwykle skutecznie i efektywnie pod warunkiem odpowiedniego stanu technicznego części do dojarek. Jeśli któraś z nich zawiedzie, konieczna jest szybka wymiana.

Części do dojarek rurociągowych i bańkowych

Gospodarstwo nastawione na pozyskiwanie mleka nie może obejść się bez specjalistycznych dojarek. Choć wciąż istnieją miejsca, gdzie tę czynność wykonuje się ręcznie, przy produkcji mleka na większą skalę jest to zdecydowanie urządzenie niezastąpione. Wśród dostępnych na rynku maszyn możemy znaleźć wersje rurociągowe oraz bańkowe. Te pierwsze charakteryzują się instalacją składającą się z połączonych rur, które transportują mleko do specjalnych zbiorników chłodzących. Odpowiednia temperatura zapewnia wydłużenie terminu przydatności. Natomiast dojarki bańkowe, zwane również konwiowymi, umożliwiają przewożenie napełnionych mlekiem zbiorników. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku małych i średnich gospodarstw, w których liczy się większa mobilność ułatwiająca pracę. Decydując się na zakup takiego urządzenia warto określić jasno potrzeby gospodarstwa i zabezpieczyć się w potrzebne części do dojarek.

Dojarka nie jest urządzeniem trudnym w obsłudze, a jej szerokie zalety przyczyniają się do szybszego i efektywniejszego funkcjonowania gospodarstwa. Na rynku dostępnych jest również mnóstwo części do dojarek, które okazują się niezbędne w przemyśle mleczarskim nastawionym na ciągłość produkcji. Wadliwe elementy mogą doprowadzić do zastoju w produkcji i wstrzymania dostaw, co zawsze negatywnie odbija się na sytuacji finansowej. Dlatego dobrze jest zawczasu zorientować się w dostępnych ofertach i być przygotowanym na wszelkie ewentualności.

Które części do dojarek trzeba wymieniać?

Jednym z elementów, który pełni kluczową rolę w każdej dojarce, są gumy strzykowe. To właśnie te części do dojarek stykają się bezpośrednio z wymionami zwierzęcia, stąd istotne jest zadbanie o kwestie higieniczne. Warto używać antybakteryjnych gum strzykowych wykonanych z silikonu, które zapewniają wysoki poziom czystości. Do wymiany mogą kwalifikować się również wszelkiego rodzaju uszczelki, jak na przykład uszczelka zaworu pulsatora, kolektora, bańki udojowej oraz czeskiej, uszczelka konwi na mleko, zaworu kurka stanowiskowego oraz złącza, a także uszczelka kolumny filtrującej.

Wśród pozostałych części do dojarek, które mogą ulegać uszkodzeniom, znajdziemy zawór zwrotny pulsatora, membranę pulsatora, pokrywę zbiornika na mleko i konwi, smoczek wiadra dla cieląt, zawór kolektora wraz z jego blokadą. Większość z nich możemy nabyć w formie gumowej lub silikonowej. Przeglądy techniczne dojarek powinny uwzględniać również stan zaworu kolektora, membrany pulsatora pneumatycznego, kurka mlecznego i zaworu odwadniającego. Warto jeszcze zabezpieczyć się w takie części wymienne, jak kolano, trójnik i zagłuszka sondy czy pierścienie uszczelniające do pompy mlecznej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.