Domy z bali – jak je dobrze ogrzać?

Zastanawiasz się czy opłaca się kupić stary dom z bali? Domki z bali mogą stanowić wspaniałe przedłużenie domów – mieszkanie w jednym z tych budynków jest doświadczeniem, którego nie da się porównać z niczym innym. Ciepłe, zachęcające wnętrza chat z bali zapewniają spokojne życie i są bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Co więcej, kłody są świetnymi naturalnymi izolatorami – nie ma co do tego wątpliwości. Jednak same kłody nie zapewnią Ci ciepła w mroźne zimowe miesiące. Ogrzewanie domków z bali jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed dodaniem tego rozszerzenia do domu – oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Projekt

Ogólny projekt domku z bali jest najważniejszym elementem wpływającym na poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie strat ciepła. Sufit odgrywa szczególnie istotną rolę. Płaski sufit to najlepsze rozwiązanie – bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Sufit katedry, choć ładniejszy, nie jest tak energooszczędny.

Równie ważny jest wybór odpowiednich okien. Upewnij się, że Twój domek z bali jest wyposażony w szyby z podwójnymi szybami zamiast pojedynczych szyb. Okna z podwójnymi szybami wypadają znacznie lepiej pod względem kondensacji na zewnątrz.

Orientacja

panele koszalinOsoby kupujące tradycyjne domy z cegły i zaprawy wiedzą wszystko o znaczeniu posiadania ogrodu od strony południowej. Czy wiesz, że ta zasada dotyczy również domków z bali? Projektując nową chatę z bali, upewnij się, że jej okna są skierowane na południe. Gwarantuje to ograniczenie ogólnej ilości ogrzewania, a także chłodzenia, które będziesz musiał podjąć.

Chociaż domki z bali wychodzące na południe zwykle wymagają więcej konserwacji, są one znacznie bardziej narażone na działanie promieni UV. Może to znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia.

Izolacja

Ze względu na to, że kłody są świetnymi naturalnymi izolatorami, ludzie często zaniedbują znaczenie właściwej izolacji podczas budowy domku z bali. Jak się okazuje, nadanie domku z bali naprawdę ciepłego i zachęcającego charakteru często polega tylko na odpowiednim ociepleniu.

Izolacja jest szczególnie ważna w obszarach dachu i podłogi – ponad 70% ciepła może uciekać przez te części. Zastosowanie drewnianych listew i membran przeciwwilgociowych może radykalnie poprawić efektywność energetyczną domku z bali.

Wybór drewna

Przy wyborze rodzaju drewna do nowej chaty z bali należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Obejmują one dostępność, odporność na próchnicę, wartość R, koszt, wykończenie i wygląd. Spośród nich wartość R jest najważniejsza z punktu widzenia redukcji strat ciepła.

Mówiąc prościej, im wyższa wartość R kłód, tym lepsze są ich właściwości izolacyjne. Skoncentruj się więc na wyborze tarcicy o wyższej wartości R, aby Twój dom z bali był bardziej energooszczędny.

Fundament

W większości przypadków za projekt fundamentu domku z bali odpowiada inżynier budowlany lub architekt. Aby wybrać najlepszy rodzaj podłoża, architekt musi wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak topografia, poziom wody, rodzaj skał i gleby itp.

Dobrze zaprojektowany fundament ma również duży wpływ na ograniczenie strat ciepła i energooszczędność. W połączeniu z odpowiednią izolacją podłogi odpowiednio skonstruowany fundament uniemożliwi gruntowi pod domem pochłanianie ciepła z jej wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.