Dress Code – czyli jak poprawnie ubrać się do pracy

Dress Code to pojęcie, które oznacza po prostu zbiór zasad, określających jak należy się ubrać w danych warunkach służbowych. To, jak wygląda się w pracy ma bowiem duże znaczenie. Określone standardy obowiązują jednak w odniesieniu do konkretnego stanowiska. Inaczej będzie się ubierać kierownik korporacji, a inaczej zwykły pracownik małego przedsiębiorstwa, nie mający kontaktu z klientami.

Korporacyjny styl

Najbardziej restrykcyjne zasady, co do ubioru w pracy, obowiązują często w korporacjach, instytucjach państwowych lub bankach. Tam nieraz panują ścisłe zasady, mówiące jasno jak należy wyglądać. Ubrania muszą być zazwyczaj w stonowanych barwach, długości z kolei „za kolano”. Poza tym nie można przesadzać na przykład z ilością biżuterii czy dodatków. Zdarza się, że panie muszą nawet malować paznokcie na określony kolor. Jeśli nawet nie istnieje żaden ścisły kodeks dozwolonego ubioru, trzeba wykazywać się osobistym wyczuciem przy doborze odzieży.

Możliwe, że mamy do czynienia z nieco luźniejszym podejściem do dress code’u. Wtedy we własnym zakresie trzeba dobrać profesjonalny ubiór, który zaakceptuje szefostwo, i który będzie wzbudzał zaufanie. Strój, jaki nosimy do pracy właśnie w takim świetle powinien nas bowiem stawiać – jako osoby fachowe, posiadające dużą wiedzę i odpowiednie do wykonywanych działań kompetencje.

Restrykcyjny dress code

pobrane (3)Jeśli wykonuje się pracę na przykład w urzędzie, konieczne jest, aby podejść do swojego ubioru bardziej restrykcyjnie. Nie chodzi o to, żeby pozbyć się własnego stylu, ale aby stał się on bardziej dostosowany do miejsca, w którym się jest. Trzeba na przykład postawić odtąd na lepsze gatunkowo materiały. Dzięki nim nasza postać wyda się bardziej elegancka. Ponadto bezwzględnie trzeba zrezygnować z krótkich spódnic i zastąpić je takimi nieco za kolano. Najlepiej przy tym, aby miały ołówkowy krój, kojarzący się ze stylem biurowym.

Nie każda kobieta jednak w takiej spódnicy będzie się dobrze prezentować. Nie można się więc kierować tymi wskazaniami bezrefleksyjnie. Ważne jest po prostu, aby spódnica nie posiadała udziwnień, miała prosty fason. Niech będzie taka, aby sylwetka dobrze w niej wyglądała. Dolną część ubioru mogą stanowić także eleganckie spodnie. Ważne też, aby mieć na sobie pełne buty. Sandały niestety nie pasują do profesjonalnego, biznesowego stylu.

- źródło: https://lunaobuwie.pl/12-obuwie-dla-kobiet

Trzeba też zadbać o stosowny dobór górnych części garderoby

Na pewno nie mogą być to żadne koszulki czy bluzki na ramiączkach czy też ze zbyt dużym dekoltem. By wyglądać na osobę godną zaufania, można ubrać klasyczną białą koszulę z długim rękawem. Świetnym wyjściem będzie też elegancka sukienka, która sprawi, że będzie się wyglądać szczególnie kobieco, nawet w biznesowym stylu.

Jeśli chodzi o panów, mają oni do dyspozycji różne kroje garniturów. W zależności od zajmowanej pozycji można sobie pozwolić na więcej lub mniej luzu w ich doborze. Poza tym, jeśli nie jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, można się obyć bez marynarki i założyć po prostu szykowną koszulę z długim rękawem oraz spodnie w kant.

Dobór kolorów noszonych ubrań również ma znaczenie. Najlepiej jest wybierać rzeczy w odcieniach sprawdzonych, takich jak granatowy, szary, brązowy czy też czarny. W czasie trwania cieplejszych pór roku, można postawić na nieco jaśniejsze odcienie, zimą i jesienią – ciemniejsze.

Jeden komentarz dla wpisu: “Dress Code – czyli jak poprawnie ubrać się do pracy

  • 16 lipca 2016 at 09:23
    Permalink

    Czy według was takie ekskluzywne wisiorki ze strony http://www.alicejo.pl/wisiorki będą nadawały się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Wybieram się na rozmowę jako sekretarka w szkole języków obcych. Chce dobrze wypaść ale też nie przesadzić :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.