Dwa monitory, dlaczego są tak istotne w pracy grafika czy designera

Praca twórcza wymaga nie tylko kreatywności, ale także odpowiednich narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku zawodów grafika, czy designera. W poniższym artykule skupimy na się miejscu pracy, a szczególnie na dodatkowym monitorze. Dlaczego jest on tak przydatny? Kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Przestrzeń robocza na wagę złota

Na początek dość prozaiczna wydawałoby się kwestia, jaką jest odpowiednia ilość przestrzeni roboczej. Możliwość poszerzenia widoku, przerzucenia części informacji na monitor obok, jest bardzo pomocna. Podczas pracy twórczej często zdarza się na przykład konieczność skontaktowania z kimś na komunikatorze. Możemy zatem mieć takie okno stale otwarte i korzystać z niego bez potrzeby minimalizowania programu graficznego.

Mało tego, podczas rozmowy online zdarza się udostępniać widok swojego ekranu innym osobom zaangażowanym w projekt, wtedy można wskazać tylko jeden monitor, który chcemy, aby był widoczny dla innych osób. To bardzo wygodne rozwiązanie.

dwamonitorydlaczegosatakistotnewpracygrafikaczydesignera2

Być w dwóch miejscach w tym samym czasie

Praca grafika wiąże się z koniecznością korzystania z odpowiednich programów, które pozwalają uzyskać pożądany efekt. Natomiast jednocześnie wymaga poszukiwania przydatnych materiałów, które są częścią powstającego projektu. W przypadku, gdy pracujemy na jednym monitorze, konieczne jest częste minimalizowanie okna z programem graficznym, aby móc znaleźć interesujące nas zdjęcia czy inne potrzebne materiały. Raczej nie trzeba mówić o tym, że dodatkowy monitor jest bardzo wygodny oraz z pewnością przyspiesza pracę. Podobnie ma osoba, która robi stronę internetową na bazie pliku PSD, czyli grafiki. Mogąc stale spoglądać na projekt, który ma być zakodowany, znacznie szybciej uda się ukończyć zadanie.

Powyższe przykłady są tylko jednymi z wielu, ponieważ osoba projektująca bardzo często odrywa się od programu graficznego, aby poszukiwać inspiracji, czy pomocy w sieci, jeśli nie musi przy tym stale wychodzić z edytora, na którym tworzy, to szybciej ukończy swoją pracę.

dwamonitorydlaczegosatakistotnewpracygrafikaczydesignera3

Kolory mają znaczenie

Bardzo istotną kwestią w pracy grafika jest jakość takich monitorów. Nie bez znaczenia jest bowiem kolorystyka, szczególnie jeśli mowa o pracach, które przygotowywane są do druku. Wtedy tym bardziej liczy się bardzo dokładne odwzorowanie barw. Muszą one być bliskie tym rzeczywistym. Sprzęt z niskiej półki zniekształca bowiem odbiór kolorów. Ważne, aby zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Ekrany IPS będą bardzo dobrym wyborem, a do tego powinny być matowe, aby nie odbijały światła. Jeśli mamy dwa monitory, to warto zainwestować większe pieniądze w chociaż jeden z nich.

Wybór odpowiedniego sprzętu i jego parametrów to już temat na inny artykuł, jednak na pewno trzeba dobrze przeanalizować zarówno dostępną na rynku ofertę, jak i własne potrzeby. Na koniec jeszcze kilka ważnych uwag, które mają znaczenie dla wygody użytkowania dwóch monitorów. Warto zwrócić uwagę na to, aby miały wąskie obramowanie, które nie będzie przeszkadzało, gdy na przykład zechcemy maksymalnie zbliżyć do siebie dwa ekrany. Taka sama rozdzielczość oraz rozmiar pozwoli na wygodne przechodzenie z jednego okna na drugie bez skoków myszki.

Jedno jest natomiast pewne, opłaca się mieć w domu dwa monitory, o czym z pewnością przekonały się osoby, które właśnie na takie rozwiązanie się zdecydowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.