Rośliny egzotyczne w terrarium – nowy wymiar środowiska

Myśl o bujnie obsadzonym, pełnym życia terrarium ma wielki urok. Z pewnością żywe zielenie tropikalnych paproci i jasne kolory egzotycznych kwiatów mogą nadać zupełnie nowy wymiar środowisku Twojego zwierzaka.

W tym artykule skupimy się na pomocy w dokonywaniu najlepszych wyborów w zakresie kształtowania krajobrazu dla zwierząt, które chcesz zatrzymać. Korzyści z naturalnego piękna terrarium ma kilka zalet. Dodatkowa osłona pomaga zapewnić większe bezpieczeństwo zwierzątkom, co może skutkować bardziej naturalnym zachowaniem. Niektóre zwierzęta będą nawet włączać kształtowanie krajobrazu do swoich cykli hodowlanych. Oczywiście istnieje oczywista korzyść estetyczna, ale przed rozpoczęciem decyzji o tym na jakie rośliny egzotyczne sklep – należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Żywe zielenie tropikalnych paproci i jasne kolory egzotycznych kwiatów mogą nadać zupełnie nowy wymiar środowisku Twojego zwierzaka.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy brana pod uwagę roślinka jest odpowiednim kandydatem do sadzenia zbiornika. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszymi kandydatami do terrariów z sadzeniem są gatunki, które nie wymagają ekstremalnych temperatur, wysokich lub niskich temperatur ani dużych wahań sezonowych. Terraria są z natury bardzo stabilnym środowiskiem i niemożliwe byłoby zapewnienie szeregu pór roku, takich jak występujące w naturze. W rzeczywistości nawet gatunki roślin o umiarkowanym klimacie nie są dobrym wyborem dla terrariów. Tropikalne odpowiedniki są znacznie lepszym wyborem i na szczęście istnieje wiele dostępnych zamienników.

Wybierz odpowiednich mieszkańców

Weź pod uwagę natężenie ruchu, jakie stworzą zwierzę (zwierzęta) i ich nawyki. Duże, niezdarne gatunki mogą z łatwością deptać delikatne liście, a te, które intensywnie kopią – spowodują problemy z kształtowaniem krajobrazu. Unikaj takich zwierząt.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze są mniejsze roślinki, a kilka przykładów zwierząt o niskim wpływie, które dobrze radzą sobie z zasadzonymi mieszkańcami terrarium, to:

• żaby,
• tropikalne gatunki gekonów, takie jak gekon czubaty.

Odpowiednie są również małe jaszczurki , a także niektóre kameleony (należy jednak pamiętać, że gatunki wszystkożerne, takie jak kameleon zawoalowany, mogą żerować na niektórych roślinach).

Gdy już ustalisz, że Twoje zwierzę jest dobrym kandydatem do sadzenia w zbiorniku, wybierz odpowiednie podłoże.

Przygotuj się na sukces

Wybierając, wybieraj rośliny, które były uprawiane bez użycia szkodliwych pestycydów, herbicydów czy hormonów regulujących wzrost. Niestety, są one powszechne w masowo produkowanych liściach i prawie niemożliwe do uniknięcia przy zakupie w standardowych punktach sprzedaży detalicznej, które sprzedają żywe rośliny. A ponieważ wiele z tych chemikaliów działa ogólnoustrojowo, co oznacza, że stają się częścią samej rośliny, nie można ich zmyć.

Na szczęście więcej firm oferuje rośliny odpowiednie do terrarium, ale nadal ważne jest, aby zapytać ich o ich praktyki kulturowe. Podczas gdy niektóre firmy uprawiają własne materiały, inne nadal sprzedają młode rośliny wyhodowane przez tych samych dostawców, którzy używają chemikaliów niebezpiecznych w terrarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.