Opinie ekspertów na temat popularnych mat dezynfekcyjnych


Przestrzeganie wyśrubowanych norm sanitarnych niezbędne jest w przypadku zakładów produkujących żywność, a także w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierzęcą. Brak dbałości o czystość, dezynfekcję i bezpieczeństwo higieniczne powoduje, że większe jest ryzyko pojawienia się niepożądanych wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dbałość o higienę i dezynfekcję jest szczególnie konieczna w gospodarstwach hodowlanych. Gdy w pomieszczeniach gospodarczych przebywa jednocześnie kilkaset czy nawet kilka tysięcy zwierząt, zagrożenie bakteriami czy wirusami jest naprawdę spore. Wart dbać przede wszystkim o czystość i regularną dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Ważna jest również optymalna wilgotność powietrza i temperatura. W warunkach zwiększonej wilgoci drobnoustroje chorobotwórcze mają bowiem świetne środowisko do rozwoju i namnażania się. O zwierzęta w gospodarstwie należy dbać zawsze na takim samym poziomie, a nie tylko wtedy, gdy zapowiada się kontrola. Dobrostan zwierząt przekłada się bowiem w dużym stopniu na jakość produkcji w danym gospodarstwie.

Zagrożenie biologiczne potrafi zniszczyć hodowlę

Doświadczenie wielu hodowców pokazuje, że o spore straty w hodowli nie jest trudno. Brak dbałości o zasady bioasekuracji powoduje pojawianie się chorób zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych czy grzybowych. W miejscach, gdzie zagrożenie jest spore, specjaliści zalecają stosowanie specjalnych mat dezynfekcyjnych oraz mat wjazdowych. Maty są nasączone specjalnym środkiem odkażającym i bakteriobójczym. Umieszczone w progach pozwalają oczyścić buty z potencjalnego zagrożenia. Można je również instalować w bramach wjazdowych do gospodarstw oraz zakładów produkcyjnych. Dzięki temu możliwe jest dezynfekowanie kół wszystkich pojazdów, które wjeżdżają na teren gospodarstwa. Maty wjazdowe świetnie sprawdzają się zarówno w dużych gospodarstwach hodowlanych, jak i w mniejszych hodowlach, także tych nieprofesjonalnych i nienastawionych na zysk.

Warto dobrze dopasować maty

Eksperci przekonują, że stosowanie mat dezynfekcyjnych pozwala znacznie zminimalizować ryzyko pojawienie się na terenie gospodarstwa wirusów, bakterii oraz innych zagrożeń biologicznych. Dobrze dobrana dezynfekcyjna mata antypoślizgowa jest skuteczna, wygodna i komfortowa w stosowaniu, nie wymaga specjalnego montażu. Wystarczy, że rozłożymy ją w wybranym miejscu. Maty są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie takie produkty, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przy zakupie maty wjazdowej zwracajmy uwagę na jej długość. Nie może być ona zbyt krótka, gdyż wtedy koła wjeżdżającego auta nie wykonają pełnego obrotu. A jest on konieczny do całkowitego zdezynfekowania kół. Za krótka mata sprawdza się równie źle jak brak maty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.