Ergonomia w pracy biurowej – co warto wiedzieć na ten temat
Spędzanie 8 godzin w pozycji siedzącej wbrew powszechnym przekonaniom wcale nie pozostaje bez wpływu na zdrowie pracownika. Choć praca biurowa jest uważana za lekką, to jednak wykonywana w nieodpowiednich warunkach, prowadzi do pogorszenia ogólnej kondycji fizycznej oraz psychicznej pracownika, a w konsekwencji spadku wydajności pracy. Jak przygotować pomieszczenie oraz stanowiska pracy biurowej, by nie szkodziły zdrowiu pracowników? Przeczytajcie.
Czynniki wpływające na uciążliwość pracy biurowej
Podczas wysiłku statycznego mięśnie kurczą się i pozostają w stanie długotrwałego napięcia. Taki stan prowadzi do zmniejszonej ilości krwi dopływającej do mięśni, ich gorsze odżywienie oraz utlenienie. Toksyczne produkty przemiany materii, które nie są usuwane z organizmu, powodują szybsze zmęczenie mięśniowe. Najbardziej uciążliwe czynniki w pracy biurowej wraz z ich skutkami zdrowotnymi przedstawia poniższa grafika:
Czym jest ergonomia w pracy biurowej?
Ergonomia pracy to dla wielu przedsiębiorców wciąż pojęcie nieznane. Mówiąc najprościej, są to działania mające na celu dostosowanie różnych urządzeń oraz środowiska pracy do psychofizycznych możliwości człowieka. Zasady ergonomii pozwalają zapewnić pracownikowi warunki dobrze dopasowane do jego potrzeb anatomicznych, zmniejszając w ten sposób ryzyko zmęczenia. Dbałość o ergonomię pracy jest inwestycją w wydajność oraz zaangażowanie pracownika. Osoba zatrudniona, która czuje się komfortowo w miejscu pracy, pracuje efektywniej.
Przyjęcie dobrej pozycji w pracy poprawia krążenie krwi w rękach i nogach, usprawnia funkcjonowanie połączeń nerwowych, redukuje ból mięśni i stawów oraz zmniejsza ryzyko urazów. W ogólnym pojęciu: „ergonomia pracy” mieści się zarówno ergonomia stanowiska pracy, jak i ergonomia miejsca pracy.
Ergonomia miejsca pracy
Pomieszczenia, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy, powinny być bezpiecznie, higieniczne i zgodne z poniższymi zaleceniami:
- Każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji 13 m³ wolnej przestrzeni oraz minimum 2m² wolnej przestrzeni podłogi.
- Pomieszczenie powinno mieć wysokość minimum 3 m, jeśli nie występują w nim czynniki szkodliwe dla zdrowia oraz nie mniejszą niż 2,2 m – jeśli pracownicy przebywają w pomieszczeniu od 2 do 4 godzin.
- Podczas pracy pomieszczenia powinny być oświetlone zarówno światłem dziennym, jak i elektrycznym.
- Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18 stopni, a pomieszczenie powinno być wentylowane (może zostać dodatkowo wyposażone w klimatyzację).
- Korzystnym rozwiązaniem jest montaż w oknach urządzeń eliminujących wpływ promieni słonecznych na stanowiska pracy.
Bardzo ważna jest także odpowiednia organizacja stanowisk pracy dopasowana do wykonywanych czynności oraz ich charakteru. W pracy rutynowej o charakterze zautomatyzowanym i wymagających współpracy między pracownikami sprawdzają się pomieszczenia podzielone na strefy pracy grupowej, czyli tzw. boksy.
Taka organizacja pomieszczenia nie sprzyja jednak pracy koncepcyjnej. W pracy wymagającej specjalistycznych kwalifikacji oraz skupienia sprawdzają się stanowiska pracy indywidualnej, zakładając, że w jednym pomieszczeniu pracuje nie więcej niż 3 osoby.
5 kluczowych czynników wpływających na komfort pracy przy komputerze
Dla ergonomii pracy przy komputerze największy wpływ ma odpowiedni dobór sprzętu, a także jego ustawienie:
- krzesło – regulowana wysokość siedziska oraz oparcia, ustawione na wysokości 40-50 cm od podłogi;
- podnóżek – jest przydatny, gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie ułożenie stóp na podłodze; powinien zostać ustawiony pod kątem 15°;
- biurko – powinno być na tyle szerokie, aby można było ustawić na nim elementy wyposażenia tak, by zapobiec nienaturalnym pozycjom ciała;
- monitor – ustawiony w odległości 40-70 cm od oczu, kąt obserwacji ekranu powinien wynieść 20-50°. Na monitor nie powinno padać światło słoneczne;
- klawiatura – powinna być tak ustawiona, by korzystający z niej pracownik nie musiał dokonywać skrętów tułowia.
Jeśli masz wątpliwości, czy stanowiska pracy w Twojej firmie sprzyjają efektywności pracy, to możesz zwrócić się pomoc do firmy zajmującej się szkoleniami i obsługą BHP. W ramach profesjonalnego doradztwa BHP pracownicy firmy dokonają oceny stanowisk pracy oraz pomogą w organizacji pracy zgodnie z wymogami prawnymi.
Ergonomia pracy ważna dla zdrowia
Nadmierne obciążenie mięśniowo-szkieletowe, które towarzyszy pracy siedzącej, stres, niewłaściwe oświetlenie, hałas – to czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie oraz wydajność pracownika biurowego. W trosce o ich komfort warto zorganizować przestrzeń biurową tak, by dopasować ją do charakteru wykonywanej pracy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie to zwróć się o pomoc do pracowników firmy oferującej pełną obsługę BHP.
Źródła: http://pip.gov.pl, http://archiwum.ciop.pl/11742.html