Ergonomiczna praca przy biurku? To naprawdę możliwe

Niektórzy z was mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak nieprzyjazne może być miejsce pracy dla całego ciała, podczas gdy inni z was już zaczęli doświadczać powtarzalnego przeciążenia z powodu niewłaściwie skonfigurowanego stanowiska. Wiele różnych czynników może powodować tego rodzaju obrażenia (tak, nawet przy biurku), i nie zawsze są one oczywiste – na przykład przygarbienie i utrzymywanie napiętych ramion może nie tylko spowodować ucisk nerwów w ramionach, ale nawet uszkodzić nadgarstki (!).

Jeśli nie zastanawiasz się zbytnio nad komfortem swojego miejsca pracy, prawdopodobnie nadszedł czas, aby nadać mu ergonomiczny wygląd. Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś zmienić. Wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to jedynie kilka zmian wokół twojego miejsca pracy.

Twoje biurko

Nieodpowiednie ustawienie myszy, klawiatury i monitora na biurku nie zapewni ci zdrowej konfiguracji pracy. Oto, jak się upewnić, że wszystko jest ustawione we właściwej pozycji.

Położenie myszy i klawiatury

Wygodna myszka i klawiatura powinny być jak najbliżej siebie, z alfanumeryczną częścią klawiatury wycentrowaną na biurku. Oznacza to, że musisz zwracać uwagę na klawisze, a nie na samą klawiaturę – większość klawiatur jest asymetryczna, z klawiaturą numeryczną po prawej. Zamiast umieszczać całą klawiaturę na środku biurka, miej oko na klawisz “B”. Chcesz, aby właśnie on był bezpośrednio przed tobą i na środku biurka (lub raczej wtedy, gdzie będziesz siedział przy biurku).

podkładki zgrzewane na biurkoTo cy twoje biurko ma wysuwaną półkę na klawiaturę, czy też nie, nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ masz na pewno regulowane siedzenie (prawda?), które możesz dopasować pod klawiaturę, na pewno też możesz regulować monitory na mnóstwo sposobów . Jeśli masz półkę na klawiaturę, upewnij się, że mysz znajduje się na niej, a nie na samym biurku. Musisz sprawić, by klawiatura i mysz znajdowały się na tej samej wysokości, dzięki czemu nie musisz zginać nadgarstków podczas pracy.

Mimo iż większość monitorów nie jest w pełni regulowana sama w sobie, tak naprawdę jest wiele rozwiązań dla monitorów typu DIY, które są śmiesznie łatwe do zbudowania. Można np. zbudować samodzielnie stojak, by monitory idealnie znajdowały się w odległości około ręki od miejsca, w którym siedzisz.

Wszystko inne

Ostatnią rzeczą, co do której chcesz się upewnić, jest to, że najważniejsze przedmioty przy biurku są łatwo dostępne. Nie powinieneś zbyt sięgać po cokolwiek dalej niż w najbliższym otoczeniu, więc wykorzystaj dostępną przestrzeń, aby móc w niej przechowywać rzeczy, do których potrzebujesz dostępu. Wszystko inne może być w szufladach lub innych częściach biura. Krzesło obrotowe i / lub mobilne pomaga w tym: jeśli twoje krzesło obraca się, masz większą przestrzeń, w ramach której wszystkie potrzebne ci rzeczy będą w bezpośrednim zasięgu.

Pamiętaj na koniec, że bez względu na to jak ergonomiczny może być twój sprzęt, nadal musisz być całkiem świadomy swojego ciała podczas pracy bo inaczej nigdy nie będziesz czerpać korzyści z prawidłowo ustawionego obszaru roboczego.

Jeden komentarz dla wpisu: “Ergonomiczna praca przy biurku? To naprawdę możliwe

  • 30 listopada 2017 at 10:03
    Permalink

    Porządek na biurku to podstawa dobrej pracy. Często szukam pendriva, bo akurat mam coś zgrać i… rozstąp się ziemio! Przed chwilą był, a już go nie ma. Tak, jakby miał “nogi”. Ale gdyby tak mieć pena na tyle oryginalnego, że zgubienie go graniczyłoby ze stratą nawet sentymentalną, to bym go pilnowała :) Takie peny można znaleźć pendrivy drewniane. Coś ładnego nigdy się nie zgubi:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.