Executive search, czyli rekrutacja pracowników na wyższym szczeblu

Na czym polega ta metoda? Dlaczego warto z niej korzystać i kiedy zlecić taką usługę zewnętrznej firmie headhuntingowej? Oto 5 powodów, dla których executive search jest efektywnym sposobem rekrutacji pracowników.

Zazwyczaj proces rekrutacji pracowników przebiega w ogólnym zarysie w podobny sposób: kadra kierownicza ustala potrzeby personalne, określane są wymagania dotyczące nieobsadzonego stanowiska, publikuje się ogłoszenia i czeka na napływ aplikacji. Potem następuje żmudny proces selekcji kandydatów, rozmów kwalifikacyjnych i negocjowania warunków zatrudnienia, co kończy się okresem próbnym, a następnie przyjęciem do pracy. Czy można inaczej?

Inne podejście do rekrutacji

Obecnie na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Coraz częściej to właśnie firmy muszą zabiegać o względy kandydatów, a nie odwrotnie. W przypadku ograniczonej liczby doświadczonych pracowników, zwłaszcza na poziomie wyższej kadry zarządzającej, istnieje niewielka szansa, że wartościowy kandydat będzie szukał pracy akurat wtedy, kiedy firma będzie obsadzać stanowiska. W takiej sytuacji niezbędne jest zupełnie inne podejście do rekrutacji. Działanie, które polega na poszukiwaniu managerów wśród obecnie zatrudnionych pracowników, najczęściej niezamierzających zmieniać pracy, nazywa się executive search.

Najlepszy manager

Na czym dokładnie polega to narzędzie HR wyjaśnia agencja doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources: “Executive Search to sprawdzona metoda rekrutacji kandydatów – kluczowych osób z poziomu kadry zarządzającej i menedżerskiej oraz wysokiej klasy specjalistów. Metoda Executive Search pozwala dotrzeć do kandydatów, którzy pracując, osiągają sukcesy zawodowe. Są to osoby, które najczęściej nie szukają pracy, dlatego zadaniem naszego konsultanta jest ich wyszukanie, przedstawienie oferty pracy i zachęcenie do udziału w rekrutacji”.

Konsultanci firmy rekrutacyjnej są w stanie dotrzeć do kandydatów pasywnych, którzy np. mają konta na portalach rekrutacyjnych, ale nie przeglądają ofert. Co więcej, metodą executive search da się złożyć ofertę zatrudnienia nawet tym pracownikom, którzy w ogóle nie myśleli o zmianie miejsca pracy. Tę metodę wykorzystuje się do obsadzania wyższych stanowisk kierowniczych i managerskich. W związku z tym po stronie pracodawcy leży zapewnienie takich warunków zatrudnienia, by rekruter przekazując ofertę, mógł przekonać specjalistę do podjęcia pracy właśnie w tej konkretnej firmie. Warto o tym pamiętać, by pozyskiwanie pracowników metodą executive search przyniosło spodziewane rezultaty.

5 powodów, dla których warto skorzystać z rekrutacji pracowników metodą executive search

1. Skuteczność. Headhunterzy za sprawą swojego doświadczenia, sieci kontaktów i umiejętności potrafią znaleźć osobę, która najbardziej odpowiada wymaganiom pracodawcy. Na tym polega ich praca. Dla wybranej agencji znalezienie właściwego pracownika jest zleceniem, które należy zrealizować.

Przykład: Firma konsultingowa Advisory Group TEST Human Resources w ciągu blisko 25 lat obsadziła metodą Executive Search ponad 1600 pozycji menedżerskich i kluczowych specjalistów dla swoich klientów.

2. Jakość. Korzystając z tej metody, można mieć pewność, że pozyska się wyjątkowego specjalistę, którego w swoich szeregach chciałyby mieć konkurencyjne firmy. Konsultanci z agencji doradztwa personalnego są w stanie dotrzeć do pracujących managerów o wysokich kwalifikacjach i sukcesach na koncie.

3. Dyskrecja. Rekrutacja metodą executive search odbywa się bardzo dyskretnie, często bez umieszczania ofert w mediach i informowania konkurencji o wakatach lub zmianach personalnych. Jest to ważne zarówno dla poszukującej firmy, jak i werbowanych specjalistów. Firma, w której pracuje nie dowie się, że prowadzi on rozmowy z rekruterem.

4. Fair Play. TEST pozyskując kandydatów dla swoich klientów, przestrzega zasad AESC (Association of Executive Search Consultants). Dzięki temu nie działa jak nieuczciwa konkurencja i nie psuje rynku pracy.

5. Wygoda. Zlecając usługę firmie rekrutacyjnej, pracodawca może zająć się działalnością biznesową, a dział personalny bieżącymi potrzebami. Firma nie traci czasu i energii na długotrwałe procesy publikowania ofert i selekcji kandydatów, które nie zawsze przynoszą spodziewane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.