Faktoring dla firm: jak to działa?

Faktoring to rodzaj finansowania, który pomaga zwiększyć przepływy pieniężne firm, które muszą czekać na opłacenie faktur. Zazwyczaj firma faktoringowa kupuje należności klienta. Zakup ten daje klientowi dostęp do natychmiastowych środków, które mogą zostać wykorzystane na pokrycie kosztów działalności.

To rozwiązanie ma wiele zalet i kilka wad (poznaj zalety i wady poniżej a także wchodząc na stronę faktoring online). Zakwalifikowanie się do możliwości skorzystania z fakturowania faktur jest stosunkowo łatwe i można to szybko zrealizować. Korzyści te mogą sprawić, że należności staną się idealną alternatywą dla nowych i rozwijających się firm z niedoborem przepływów pieniężnych. Dowiedz się więcej na temat tego„co to jest faktoring?”

W jaki sposób firma faktoringowa kupuje faktury?

faktoring krok po kroku Większość firm faktoringowych kupuje faktury w dwóch ratach. Pierwsza rata – zaliczka faktoringowa – pokrywa około 80% należności (kwota ta jest różna). Pozostałe 20%, pomniejszone o opłatę faktoringową, jest rabowane, gdy tylko klient zapłaci fakturę w całości.

Oto kroki:

  • Przesyłasz faktury za zakup
  • Firma faktoringowa wysyła ci zaliczkę (np. 80% faktury)
  • Twój klient płaci 30 do 60 dni później
  • Firma faktoringowa wysyła Ci rabat (np. 20%, pomniejszony o opłatę)

Zanim jednak zaczniesz finansować swoje faktury, musisz wybrać firmę dla przykładu Monevia i założyć konto.

Krok 1: Znalezienie firmy faktoringowej

Rozpocznij proces od poszukiwania firmy, która spełni Twoje potrzeby finansowe. Jest wielu dostawców z doświadczeniem w wielu branżach. Szukaj takiego, który ma doświadczenie w Twojej branży i współpracował z Twoimi klientami. Oceń swoje opcje i wybierz najlepszą firmę faktoringową dla swojej firmy.

Krok 2: Utworzenie konta faktoringowego

Założenie konta w firmie faktoringowej jest stosunkowo proste. Musisz przejrzeć swoją umowę i wszystkie dokumenty prawne. Po podpisaniu czynnika dochodzi do należytej staranności, składa oświadczenie i wysyła zawiadomienia o przydziale. Proces ten może potrwać od jednego do trzech dni, w zależności od okoliczności.

Krok 3: Pierwsze finansowanie – uzyskanie pieniędzy

Po skonfigurowaniu konta jesteś gotowy do uzyskania środków. Zazwyczaj firmy sprzedają swoje należności do firmy faktoringowej, przedstawiając je z harmonogramem rachunków. Harmonogram kont zawiera listę faktur, które chcesz sprzedać.

Po otrzymaniu harmonogramu kont firma faktoringowa weryfikuje faktury i wysyła zaliczkę. Zaliczka to pierwsza rata zakupu. W zależności od branży zaliczka waha się od 70% do 95% wartości brutto faktury.
Większość klientów otrzymuje swoje środki poprzez bezpośrednie wpłaty. Wyczyszczenie konta bankowego może trwać dzień lub dwa. Jeśli potrzebujesz funduszy wcześniej, poproś o przelew. Firma rozlicza konto w ciągu jednego dnia roboczego lub krócej.

Krok 4: Zdobycie rabatu

Rabat faktoringowy rozlicza transakcję. Rabat jest drugą ratą transakcji i może wynosić od 5% do 30% faktury, w zależności od wielkości początkowej zaliczki. Firmy faktoringowe mają różny sposób obsługi rabatu. Niektórzy dystrybuują rabat, gdy tylko klient w pełni płaci, ale to tylko jedna z wielu opcji.

3 komentarz dla wpisu: “Faktoring dla firm: jak to działa?

  • 5 lutego 2020 at 07:27
    Permalink

    Czy faktoring dla nowych firm to dobra opcja utrzymania płynności finansowej? Niedawno założyłem firmę i niemal na starcie pojawiły się kłopoty z fakturami – oczywiście ze strony klientów. Nie płaca terminowo, często trzeba im wielokrotnie przypominać. Zaczynam więc się zastanawiać, czy nie skorzystać z opcji faktoringu? Sprzedawaliście kiedyś faktury w ten sposób? Możecie udzielić mi jakichś praktycznych rad w tym temacie.

    Odpowiedz
    • 16 lutego 2020 at 09:35
      Permalink

      Z faktoring można korzystać od pierwszego dnia funkcjonowania firmy. I jak dla mnie, jest to chyba najlepszy sposób właśnie na poradzenie sobie z takimi problemami jak masz, szczególnie dla niewielkich przedsiębiorstw

      Odpowiedz
  • 16 lutego 2020 at 12:30
    Permalink

    Dobrze że staje się coraz popularniejszy, jedyna rozsądna opcja dla potrzebujących ratunku przedsiębiorstw.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.