Fizyk medyczny – zawód nie dla każdego!

W coraz większej ilości placówek medycznych pracuje fizyk medyczny razem z lekarzami licznych specjalności, pielęgniarkami oraz pracownikami innych zawodów. Jest to zawód łączący wiele dziedzin, gdyż wymaga wiedzy medycznej, technicznej jak i znajomości nauk ścisłych.

Kim jest fizyk medyczny?

Praca jako fizyk medyczny jest możliwa po skończeniu studiów na specjalności fizyka medyczna. Studia te odbywają się w trybie dziennym i trwają maksymalnie pięć lat. Obecnie system nauczania na tym kierunku obejmuje studia licencjackie trwające trzy lata i studia magisterskie trwające dwa lata. Do niedawna studia te trwały również pięć lat, jednak były to jednolite studia magisterskie. W trakcie studiów przyszły pracownik służby zdrowia zdobywa wszechstronną wiedzę między innymi z:
• fizyki (elementarnej, kwantowej i wielu innych),
• matematyki,
• biologii człowieka, w tym anatomii i patofizjologii,
• języka obcego,
• biofizyki i innych przedmiotów typowo kierunkowych.
To tylko część mocno rozbudowanego harmonogramu studiów, który obecnie obowiązuje.

Specyfika zawodu fizyka medycznego

Fizyk medyczny znajduje głównie zatrudnienie w szpitalach, gdzie znajduje się pracownia diagnostyki obrazowej. Wymogiem Ustawy o zdrowiu jest, aby fizyk medyczny znajdował się w zespole obsługującym aparat przeznaczony do wykonywania rezonansu magnetycznego. Kolejnym, bardzo częstym miejscem zatrudnienia są Centra Onkologiczne, w których fizycy biorą udział w:
• planowaniu leczenia onkologicznego,
• wykonywaniu testów aparatów diagnostycznych i leczniczych,
• nauczaniu kolejnych fizyków medycznych i studentów z innych kierunków.
W większości głównym zadaniem fizyka jest wykonywanie testów okresowych, nadzór nad sprzętem medycznym (jego sprawnością i okresowymi przeglądami technicznymi) oraz obszerna jak na tą dziedzinę praca papierkowa.
Dodatkowo, jak już wspomniano praca na fizyka czeka w licznych laboratoriach fizycznych oferujących testy specjalistyczne i odbiorcze, w firmach oferujących sprzęt medyczny czy na uczelni jako doktorant czy pracownik naukowy.

Gdzie pracuje fizyk medyczny?

Fizyk medyczny może pracować w szpitalu, w placówce medycznej oferującej badania z diagnostyki obrazowej oraz w laboratoriach zajmujących się wykonywaniem testów z zakresu fizyki medycznej. Oferty pracy kandydat może poszukiwać w wielu miejscach, jednak głównie są one umieszczane na:
• stronach głównych szpitali i placówek medycznych,
• licznych stronach pośrednictwa pracy, takich jak: Pracuj.pl ,
• stronach Powiatowych Urzędów Pracy.

Polecamy:
Czy stomatolog może zostać lekarzem medycyny estetycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.