Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię

Każdy wie, że dobrze urządzona kuchnia bardzo pomaga w codziennym życiu. W kuchni na ogół spędzamy wiele czasu – przede wszystkim na urządzaniu posiłków. Jak urządzić kuchnię, by była ona funkcjonalna, praktyczna i trwała?

Zastanawiając się nad wyposażeniem mieszkania chcemy kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale także praktycznymi. Zwłaszcza kuchnia jest tym pomieszczeniem, w którym używa się różnych twardych i ostrych przedmiotów, dobierając meble do kuchni warto zwracać uwagę na trwałość frontów oraz innych elementów mebli. Oczywiście najbardziej trwałymi są meble wykonane z drewna (najlepiej z drzew liściastych), rzeczywistość jest niestety taka, że wiele osób po prostu nie stać na tego typu meble. Najczęściej wybiera się meble wykonane z różnego rodzaju płyt – płyt wiórowych lub płyt mdf. Mając na względzie trwałość mebli wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty firmy wykonujących meble na zamówienie – zazwyczaj tego typu meble są wyższej klasy niż najtańsze meble systemowe dostępne w popularnych marketach budowlanych.

Podłoga w kuchni

Co zastosować na podłogę w kuchni? Wiele zależy od tego na jaki rodzaj aranżacji wnętrza się zdecydowaliśmy. Najczęstszym optymalnym rozwiązaniem okazują się ceramiczne płytki, odpowiednio dobrane mogą naprawdę ładnie się prezentować na podłodze, są trwałe i odporne na uderzenia. Wybierając płytki do kuchni warto zwracać uwagę na ich trwałość i odporność na mechaniczne uderzenia – niektóre płytki ceramiczne są bardzo nietrwałe i łatwo odpryskują co z czasem prezentuje się naprawdę nieładnie. Sposobem na bardzo trwałą podłogę jest gres – jest to materiał dużo trwalszy niż ceramika, niemniej ułożenie podłogi z gresu jest trudniejsze w praktyce niż kładzenie ceramicznych płytek.

Oczywiście nie oznacza to, że na podłodze w kuchni nie można zastosować innych materiałów. Do popularnych należą także panele ścienne – oczywiście istotne jest, by zastosować panele odporne na działanie wilgoci – na przykład laminowane panele podłogowe. Oczywiście ponadczasowym i pięknym materiałem na podłogi jest także drewno.

Ściany w kuchni

W ostatnich latach popularność zyskują tapety dekoracyjne na ścianę. Stanowią one bardzo ciekawy i niezwykle atrakcyjny wizualnie element wystroju wnętrza. A co z trwałością tapet kuchennych? Dzięki wykorzystaniu materiałów sztucznych możliwe okazało się stworzenie tapet, które są całkowicie niewrażliwe na wilgoć, dzięki czemu z powodzeniem można je stosować nawet w kuchniach i łazienkach. Dodatkowe zastosowanie paneli szklanych sprawia, że tapeta na ścianie w kuchni może służyć nawet dziesiątki lat.

Oświetlenie w kuchni

Jednym z istotnych elementów wyposażenia kuchni jest także odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto je zaplanować tak, by dobrze doświetlało miejsca robocze na blatach kuchennych. Ciekawym sposobem jest zaplanowanie dwóch różnych instalacji oświetleniowych w kuchni – jedna oświetlająca przestrzenie robocze blatów, a druga centrum kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.