Praca w gastronomii – kiedy niepotrzebne jest wykształcenie kierunkowe?

Gastronomia to branża, która stale się rozwija, ewoluuje i potrzebuje nowych osób do pracy. Zatrudnienie w gastronomii to dla niektórych jedynie sposób na dorobienie sobie w czasie pracy sezonowej. Dla innych jest to zarobek długoterminowy, o ile oczywiście mają wykształcenie kierunkowe. Wybór lokali, szczególnie w dużych miastach i miejscowościach turystycznych jest na tyle duży, że każdy może znaleźć pracę odpowiednią dla siebie.

W gastronomii potrzebni są przede wszystkim profesjonalni kucharze, którzy dbają o jakość kuchni i mają realny wpływ na to, jak dany lokal jest postrzegany wśród klientów. Świetne jedzenie może restauracji przysporzyć sporo sławy. Kiepski kucharz i niezbyt dobre pod względem jakości potrawy mogą natomiast odstraszać klientów nawet wtedy, gdy lokal znajduje się w dobrej lokalizacji i ma świetny, elegancki wystrój. Każdy właściciel restauracji powinien więc szukać kucharzy, którzy są świetnie przygotowani zawodowo, mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe, kwalifikacje oraz doświadczenie zdobyte w pracy w innych lokalach.

Kiedy doświadczenie nie jest potrzebne

Osoby pracujące w gastronomii niekoniecznie muszą mieć odpowiednie wykształcenie czy zawodowe doświadczenie. Dotyczy to szczególnie osób, które pracują jako pomoc kuchenna bądź też zajmują się obsługą gości jako kelnerzy. Aby być kelnerem, potrzeba przede wszystkim cierpliwości, chęci do ciężkiej i nie zawsze przyjemnej pracy, a także gotowości do pracy w różnych godzinach. Lokale gastronomiczne często otwarte są głównie po południu i wieczorem, nie jest to więc zatrudnienie dla osób, którym zależy na standardowych ośmiu etatowych godzinach i wolnych popołudniach. Praca kelnera, choć rzeczywiście ciężka, ma też swoje plusy. Przede wszystkim umożliwia całkiem dobre zarobki. Kelnerzy, poza swoją standardową pensją, mogą zarabiać drugie tyle, a czasem nawet więcej na napiwkach, które otrzymują od gości. Jeśli zależy nam na napiwkach, warto szukać pracy w dobrych restauracjach, w których w dobrym tonie jest zostawianie odpowiedniej wysokości napiwków.

Praca niekoniecznie w lokalu

Praca w gastronomii to nie tylko kuchnia czy obsługa gości, ale również wiele innych zajęć. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są lokale, które sprzedają jedzenie na dowóz. Takie restauracje często potrzebują sprawnych i szybkich dostawców, którzy będą dowozili jedzenie w wyznaczone miejsce. To także dobry pomysł na pracę w gastronomii dla osób, które nie mają kierunkowego przygotowania, a chcą trochę sobie dorobić czy zatrudnić się na dłuższy czas. Pizza na telefon Wrocław, dieta pudełkowa czy domowe jedzenie z dowozem do domu to usługi, z których klienci korzystają coraz częściej. W każdym mieście można więc bez problemu znaleźć lokale, które nieustannie poszukują sprawdzonych i szybkich dostawców. Zanim jednak zdecydujemy się na takie zatrudnienie, warto upewnić się, jak wyglądają warunki pracy w różnych lokalach, a także czy pracodawca oferuje służbowy samochód, czy trzeba korzystać w czasie pracy z własnego, prywatnego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.