Kocioł gazowy – jaki wybrać, oszczędzać?

Wiele osób wybierających kocioł gazowy w pierwszej kolejności kieruje się ceną zakupu, to oczywiste, gdy ma się bardzo ograniczone środki do dyspozycji. Z drugiej strony zakup kotła grzewczego to inwestycja na lata, a czasem nawet dziesięciolecia. Jak wybrać, by oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

W zależności od tego w jakim sklepie hydraulicznym przeglądamy oferty, będą nam proponowane kotły gazowe różnych marek. Na polskim rynku mamy do dyspozycji zarówno urządzenia oferowane przez producentów zagranicznych jak i krajowych. Dla osoby nie zaznajomionej z tematem techniki grzewczej optymalny wybór kotła może być nie lada wyzwaniem. Czy wybór kotła gazowego, typu i modelu może wpływać na wysokość kosztów ogrzewania? Jak najbardziej! Poniżej zwracamy uwagę na co zwrócić uwagę, by móc zminimalizować koszty pracy instalacji grzewczej.

Kocioł kondensacyjny – dlaczego warto?

W ofercie kotłów gazowych jednymi z droższych modeli są tak zwane kotły kondensacyjne. Chociaż są to kotły droższe od tych typowych szkoda by było przejść obok nich obojętnie, dlaczego? Otóż wyższa cena urządzenia wynika po prostu z zastosowania w jego budowie innych, wydajniejszych technologii. W praktyce okazuje się, że kotły kondensacyjne mogą mieć sprawność energetyczną wyższą nawet o 30% w porównaniu z typowymi odpowiednikami. Czy 30% różnicy to dużo? Nie trudno policzyć, różnicę w kosztach eksploatacji. Wystarczy od całości wydatków ponoszonych w sezonie grzewczym na rachunki za gaz odjąć jakieś 25%. Biorąc pod uwagę, że kocioł gazowy jest używany przez wiele kolejnych lat, wcześniej czy później wyższa cena zakupu urządzenia zwraca się z nawiązką. Szybkość zwrotu będzie wprost proporcjonalna do tego jak wiele gazu zużywamy w okresie grzewczym. Zastanawiając się nad różnicami w spalaniu gazu warto brać także pod uwagę, że powyższe procentowe wyliczenia są dokonywane przy porównaniu kotłów nowego typu. Stary kocioł gazowy, z którego aktualnie korzystasz zapewne ma jeszcze niższą sprawność energetyczną, więc różnica w rachunkach za gaz może być jeszcze większa.

Planując zakup kotła kondensacyjnego warto brać także pod uwagę kwestię modyfikacji instalacji grzewczej. Kocioł kondensacyjny funkcjonuje w niskiej temperaturze, co oznacza, że woda w instalacji centralnego ogrzewania także będzie miała niższą temperaturę. Wymieniając zatem stary typowy kocioł gazowy na nowy kondensacyjny należy liczyć się także z potrzebą wymiany grzejników na większe.

Koszty eksploatacyjne kotła gazowego

Zastanawiając się nad zakupem kotła gazowego warto zwracać także uwagę na koszt oraz dostępność części zamiennych. Na cóż nam nawet najtańszy kocioł, skoro występują problemy ze znalezieniem w naszej okolicy autoryzowanego serwisu oraz odpowiednich części zamiennych. Zdecydowanie się na kocioł, którego producent dysponuje rozwiniętą strukturą serwisową jest bezpieczne, wygodne i ekonomiczne.

Serwis Buderus Lublin
http://in-serwis.pl/
ul. Koło 12, 21-040 Świdnik k. Lublina
biuro@in-serwis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.