Gdzie Polacy trzymają pieniądze?
Według Narodowego Banku Polskiego aktywa statystycznego gospodarstwa polskiego każdego roku wzrastają. W ubiegłym roku Polacy zgromadzili łącznie 1 bln 104 miliardy złotych. To środki, które ulokowano na kontach bankowych, w funduszach inwestycyjnych czy emerytalnych. Do tej kwoty została wliczona również gotówka. Suma pieniędzy Polaków wzrosła więc o blisko 6% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Pieniądze w skarpecie
Chociaż produkty banków cieszą się coraz większą popularnością, a konto osobiste uznawane jest za najbezpieczniejszą formę przechowywania pieniędzy, to nadal aż 35% Polaków woli trzymać je w domu. Tylko 23% oszczędności wpływa na rachunki bankowe.
Co więcej, co 10 Polak, który posiada kartę płatniczą woli posługiwać się gotówką. Konto służy tylko do wpływów środków, po czym są one wypłacane w bankomacie. Tradycję płatności gotówką podtrzymują nadal przede wszystkim seniorzy. Osoby młode, w przedziale wiekowym 18-34 lata zdecydowanie wolą pieniądze w formie plastikowej karty.
Konta w banku
Nadal ponad 15% Polaków wcale nie posiada konta bankowego. Z takim wynikiem i tak przewyższamy unijną średnią, zgodnie z którą w krajach europejskich rachunku osobistego w banku nie posiada około 18% mieszkańców. Jednocześnie jesteśmy jedynym krajem, w którym z jednej strony masowo rozwija się sektor płatności elektronicznych, z drugiej zaś nadal chętniej wybieramy gotówkę.
Każdego roku banki odnotowują coraz większą liczbę otwieranych kont. W Polsce założonych zostało już ponad 30 milionów takich rachunków. Najczęściej jest to konto osobiste albo konto oszczędnościowe. Posiadanie więcej niż jednego rachunku wiąże się przeważnie z lepszymi warunkami innego banku. Znana jest też sytuacja, w której konto zakłada się wraz ze współmałżonkiem lub jest to konto firmowe.
Czas na zmiany
Jeszcze do niedawna Polacy nie byli zainteresowani korzystaniem z kont w bankach z wielu względów. Aż 44% mieszkańców naszego kraju nie ufało instytucjom bankowym – bali się przede wszystkim przecieku danych osobowych i utraty ulokowanych na rachunkach oszczędności. Prawie taki sam odsetek osób uznawał, że nie potrafi zarządzać wirtualnym pieniądzem. Płacąc kartą, wydawali więcej bądź nie potrafili zrealizować transakcji zakupowej.
Dzisiaj wiele się zmieniło. Płatności kartą są przeważnie bezstykowe, a poruszanie się po bankowej platformie internetowej intuicyjne. Polacy wreszcie zaczynają doceniać formę plastikowego pieniądza. Rozumieją też, że oszczędności są w bankach bezpieczne. Ogromną zaletą jest też to, że banki oferują dzisiaj konta, których otwieranie i prowadzenie jest zupełnie darmowe, a klient może czerpać z nich nawet dodatkowe korzyści (to na przykład oprocentowanie na koncie oszczędnościowym).
Inwestowanie oszczędności
Bieżące środki trzymamy więc najczęściej w formie gotówki lub na kontach w banku. Inaczej sprawa wygląda jednak, kiedy pod uwagę weźmiemy nadwyżki pieniędzy, które udało się zgromadzić Polakom. Znacznie zwiększyła się świadomość mieszkańców naszego kraju w kwestii konieczności nie tylko odkładania środków, ale i ich inwestowania.
Ogromną popularnością cieszy się lokowanie oszczędności na kontach oszczędnościowych, lokatach bankowych albo w funduszach inwestycyjnych. 2% Polaków nabywa za oszczędności złoto, taki sam odsetek decyduje się na inwestycje w ziemie albo nieruchomości.