Gdzie szukać pracy za granicą?

Marzysz o tym, by wyjechać z kraju i podjąć pracę w zagranicznym koncernie? Wielu Polaków emigruje z ojczyzny w nadziei na lepsze życie i wyższe zarobki. Najczęściej obierane kierunki to Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Norwegia. Jednak szukanie zatrudnienia w obcym kraju, często bez znajomości tamtejszego języka, nie jest łatwym zadaniem i nie każdemu się to udaje. Jak więc znaleźć pracę za granicą?

Szukanie pracy „na własną rękę”

Jednym z rozwiązań i sposobów na szukanie pracy jest po prostu wyjazd do obcego kraju. Dopiero tam, na miejscu np. w lokalnej prasie można rozpocząć przeglądanie ofert od pracodawców. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie – wyjeżdżając, trzeba mieć przy sobie już jakieś pieniądze na życie, by mieć za co opłacać mieszkanie, kiedy jeszcze jest się na etapie poszukiwań. Co więcej, należy liczyć się również z tym, że od razu raczej trudno będzie znaleźć zatrudnienie, więc upłynie nawet kilka miesięcy, nim pierwsza wypłata wpłynie na konto. Jest na to jednak pewien sposób – osoba bezrobotna może się zarejestrować w zagranicznym urzędzie pracy, co być może przyczyni się do szybszego znalezienia pracy.

Agencje zatrudnienia

Osoby bez odpowiedniego kapitału oraz dobrej znajomości obcego języka powinny rozpocząć swoje poszukiwania już w kraju. Dopiero mając pewne zatrudnienie, można podjąć decyzję o wyjeździe, dzięki czemu uniknie się wysokich kosztów związanych z życiem za granicą przed zdobyciem pracy. Gdzie szukać ofert? Zawsze warto w tym celu dokładnie zapoznać się z ogłoszeniami w internecie, ale tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie zawsze praca, która na pierwszy rzut oka wydaje się odpowiednia, w rzeczywistości taka będzie. Bezpiecznej skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia, gdyż wtedy ma się pewność, że wyjazd jest legalny i na miejscu nie spotka nas niemiła niespodzianka. Sporo osób pragnie pracować za granicą w wielkich korporacjach i przedsiębiorstwach, jednak trzeba mieć na uwadze to, że w Polsce działa wiele podobnych firm (takich jak m.in. Bridgestone), dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe najpierw powinno dokładnie zbadać się rodzimy rynek pracy.

Na co warto uważać?

Korzystając z pomocy agencji zatrudnienia, niestety także można zostać oszukanym, dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno pod żadnym pozorem robić przelewów bankowych ani przekazywać pieniędzy, a tym bardziej udzielać nieznanym osobom szczegółowych informacji dotyczących np. konta bankowego. Niewskazane jest również wysyłanie skanów dokumentów, ponieważ takie informacje mogą zostać wykorzystane w nielegalny sposób. Najlepiej dowiedzieć się jak najwięcej o agencji, z której oferty planuje się skorzystać i sprawdzić ją we wszelkich możliwych źródłach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.