Mata grzewcza pod płytki – szybkie ciepło w łazience

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego stają się coraz bardziej popularne zarówno w nowych konstrukcjach, jak i przy modernizacji istniejących podłóg. Jeśli zdecydowałeś, że ogrzewanie podłogowe jest preferowanym rozwiązaniem dla Twojego projektu i że najlepszym rozwiązaniem jest instalacja elektryczna, z tego artykułu możesz dowiedzieć się, czy elektryczna mata grzewcza pod płytki będzie stanowić dobrą podstawę dla tego systemu. Ten artykuł zawiera przegląd różnych dostępnych typów, różnic między nimi, a następnie zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat elektrycznych mat do ogrzewania podłogowego.

W jakich systemach sprawdzi się mata grzewcza pod płytki?

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego występują w różnych formach, a ich rodzaj zależy od specyfikacji Twojego projektu. Pokój o nieregularnym kształcie z wieloma urządzeniami do pracy zyskałby na elastyczności grzejnika z luźnym drutem. Nowoczesny system ogrzewania podłogowego, którego podstawę stanowi elektryczna mata grzewcza pod płytki, jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do montażu wokół obiektów lub w miejscach o nieregularnych kształtach. Kablem można po prostu manewrować wokół mebli w pokoju, czy to umywalek i toalet w łazienkach, czy pralek i lodówek w kuchni. Luźny drut można nakładać na istniejące podłoża betonowe lub płyty, a także bezpośrednio na solidne płyty izolacyjne.

Elektryczne maty do ogrzewania podłogowego są natomiast szybsze i łatwiejsze w montażu w większych, bardziej regularnych pomieszczeniach. Łatwiej i szybciej można przykryć dużą powierzchnię elektryczną matą do ogrzewania podłogowego, którą można po prostu rozłożyć na podłodze. Systemy matujące występują w wersjach od 120 do 240 Voltów. Ultracienkie elektryczne maty do ogrzewania podłogowego idealnie nadają się do montażu na istniejącym podłożu betonowym, ponieważ nie zmieniają w widoczny sposób poziomu podłogi. W pełni uziemione systemy umożliwiają montaż krótszej instalacji w wilgotnych obszarach, ponieważ zintegrowany mechanizm bezpieczeństwa eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych siatek uziemiających.

Elektryczna mata grzewcza pod płytki do ogrzewania podłogowego

Jak wspomniano wcześniej, mata grzewcza pod płytki do ogrzewania podłogowego nadaje się szczególnie do pomieszczeń o regularnych kształtach i do równomiernego ogrzewania dużej powierzchni. Kiedy mierzysz i tworzysz plan piętra, pamiętaj, aby odjąć wszelkie elementy wyposażenia, takie jak wanny i szafki, aby mieć pewność, że otrzymasz matę o odpowiednim rozmiarze do powierzchni podłogi.

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego o większej mocy przeznaczone są do pomieszczeń, w których straty ciepła mogą być większe, np. łazienka nad garażem. Jeśli wymagana jest izolacja, należy najpierw ułożyć płyty izolacyjne przy użyciu elastycznego kleju do płytek. W zależności od systemu grzałka maty jest nakładana za pomocą dołączonej taśmy samoprzylepnej. System można następnie osadzić w płycie przed ułożeniem płytek lub nawet bezpośrednio pokryć płytkami. Oba systemy mogą być używane jako główne źródło ciepła i najlepiej nadają się do trwałych wykończeń podłóg, w tym kamienia naturalnego lub ceramiki.

Czy mata grzewcza pod płytki może być przycinana?

Niestety – mata grzewcza pod płytki nie może być przycinana. Dlatego tak ważne jest, aby zainstalować matę o odpowiedniej wielkości po dokładnym obliczeniu dostępnej przestrzeni, ponieważ nie można przeciąć przewodu grzejnego. W celu przedłużenia kabla należy skonsultować się z certyfikowanym elektrykiem.

Każdy system grzewczy ma określoną instrukcję montażu i ważne jest, aby postępować zgodnie z tą instrukcją krok po kroku, aby wykonać to poprawnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na dowolnym etapie montażu, zawsze skontaktuj się z producentem w celu uzyskania pomocy.

System mat grzewczych składa się z cienkiego luźnego drutu, który jest rozmieszczony i przymocowany taśmą do mocnej siatki. To sprawia, że ​​instalacja jest szybka, ponieważ matę można po prostu rozwinąć, przyciąć (nigdy nie przecinać kabla, tylko matę), odwrócić i przykleić, aż powierzchnia podłogi zostanie całkowicie pokryta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.