Handlujesz towarem zza granicy? Jak zarejestrować firmę?
Chcesz handlować towarami sprowadzanymi zza granicy, lecz nie wiesz jak ją zarejestrować? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji.
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, nawet nie musisz wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że większość formalność możesz załatwić przez Internet. Jak to jednak wygląda przy obrocie towarami sprowadzanymi zza granicy? Jak wygląda rejestracja firmy?
Wybór rodzaju działalności
Twoim pierwszym krokiem będzie wybranie rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W tym celu powinieneś zajrzeć do klasyfikacji kodów PKD i spośród nich wybrać ten, który będzie zgodny z profilem prowadzonej przez Ciebie działalności.
Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG
Twoim kolejnym krokiem będzie rejestracja działalności gospodarczej. W tym celu musisz wypełnić i złożyć wniosek na stronie CEIDG. Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG musisz też złożyć oświadczenie o braku orzeczonych zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej, do której możesz zostać pociągnięty w wyniki składania fałszywego oświadczenia. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli nie masz dostępu do Internetu, to taki wniosek możesz też złożyć w formie papierowej w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Z chwilą złożenia wniosku już możesz rozpocząć działalność gospodarczą.
Rejestracja do podatku VAT
Jako przedsiębiorca, która chce handlować towarami sprowadzanymi zza granicy, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Po zarejestrowaniu właściwy urząd skarbowy nada Ci europejski NIP, co oznacza, że w transakcjach z zagranicznymi producentami i dostawcami będziesz posługiwać się NIP-em z przedrostkiem „PL”.
Rejestracja firmy w ZUS
Jak już wspomnieliśmy, rejestracja firmy do ZUS-u następuje w oparciu o wniosek CEIDG. W przypadku jednoosobowej działalności nie musisz więc nic robić, ale jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie pracowników, to musisz dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia w terminie 7 dni od ich przyjęcia do pracy.
Wybór metody prowadzenia rozliczeń firmy
Jako początkujący przedsiębiorca musisz też zadbać o dopełnienie obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości firmy. Dlatego też zastanów się dobrze, jaka metoda rozliczeń będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli masz pojęcie o prowadzeniu księgowości, możesz tym się zająć we własnym zakresie. Z kolei, jeśli księgowość to dla Ciebie czarna magia, pomyśl o nawiązaniu współpracy z kompetentnym biurem rachunkowym, które przejmie na siebie wszystkie obowiązki z tym związane.
Rejestracja firmy a założenie rachunku bankowego
Twoim ostatnim krokiem powinno być założenie firmowego rachunku bankowego. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku na przedsiębiorców, ale ustawa o prawie przedsiębiorców nakazuje dokonywanie płatności przelewem w przypadku transakcji, których wartość przekracza 15 tysięcy złotych. Poza tym i tak w przypadku rozliczeń międzynarodowych będziesz potrzebował rachunku bankowego.
Artykuł opracowano przy współpracy z hurtownią chemii i środków czystości z Niemiec: https://b2b.europedg.pl/