Zaplecze higieniczno-sanitarne w zakładzie pracy kontra przepisy BHP. Co mówią na ten temat?

W każdym zakładzie pracy pracownicy powinni mieć zapewnione nie tylko dobrze wyposażone stanowiska do wykonywania pracy, ale również zaplecze sanitarne i higieniczne. Dobrze wyposażone łazienki są niezbędne nie tylko w biurach, ale również we wszystkich innych firmach, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na stanowiskach na świeżym powietrzu. Sprawne i funkcjonalne sanitariaty nie są w żadnym razie dobrą wolą pracodawców – to ich obowiązek regulowany odpowiednim przepisami.

Sanitariaty w miejscu pracy powinny być przede wszystkim dopasowane do liczby pracowników oraz do miejsca, w którym pracują. W biurowcach łazienki musza znajdować się na każdym piętrze. Jeśli praca wykonywana jest na świeżym powietrzu, trzeba zadbać o to, by pracownicy nie musieli długo szukać łazienek. Maksymalna odległość miejsca pracy od toalety to 125 metrów. Dotyczy to stanowisk na świeżym powietrzu, w których przypadku trudno jest zorganizować łazienki z prawdziwego zdarzenia. Zwykle są to jedynie przenośne toalety, które jednak powinny być wyposażone w bieżącą wodę oraz wiele innych udogodnień dla pracowników. W łazienkach w niektórych fabrykach, halach produkcyjnych czy innych miejscach wiążących się z ciężką i brudną praca fizyczną, często można również spotkać prysznice, w których pracownicy mogą korzystać, zanim przebiorą się z ubrań roboczych w swoje codzienne, prywatne ubrania.

Jakie sprzęty muszą się znaleźć w łazienkach?

W firmowych łazienkach znaleźć się musi przede wszystkim właściwa liczba toalet. Chodzi o to, by była ona dopasowana do liczby pracowników. Jeśli w firmie pracuje kilka osób, ich potrzeby odnośnie łazienek są zdecydowanie mniejsze niż w dużej firmie, w której na niewielkiej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób. Do łazienek bezproblemowy dostęp powinni mieć wszyscy pracownicy, a więc powinno się do nich wchodzić bezpośrednio z korytarza. W łazienkach poza toaletami musi znajdować się pomieszczenie z umywalkami z bieżącą, ciepłą wodą. Bardzo przydatnymi akcesoriami są dozowniki do mydła, a także suszarki do rąk. Automatyczne dozowniki do mydła są idealnym i bardzo higienicznym rozwiązaniem. Automatycznie podają bowiem odpowiednią ilość mydła, nie rozchlapują go i są dosyć ekonomiczne. Podobnie jest w przypadku suszarek do rąk. Sprawdzają się lepiej niż zwykłe, papierowe ręczniki.

Regularne sprzątanie również ma znaczenie

Łazienki w firmie powinny być nie tylko dobrze wyposażone i wykończone, ale również regularnie sprzątane. Jeśli o to nie zadbamy, nawet najbardziej elegancka toaleta szybko straci na wyglądzie. Warto pamiętać, że łazienki i toalety to miejsca, w których bardzo ważne są względy higieniczne i sanitarne. Muszą być regularnie sprzątane, odkażane i myte za pomocą antybakteryjnych środków i innych profesjonalnych preparatów. Warto więc zainwestować w usługi dobrej firmy sprzątającej, która zadba o to, by wszystkie łazienki prezentowały się dokładnie tak, jak trzeba. Na usługach sprzątających, podobnie jak na wyposażeniu łazienek, nie należy oszczędzać. Warto stawiać przede wszystkim na jakość i sterylność, które w łazienkach są na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.