Pompy hydroforowe – podstawa wiedzy

Pompy hydroforowe to urządzenia służące do pompowania cieczy, wykorzystywane na szeroką skalę. Jest to kolejna grupa urządzeń, których przeznaczeniem jest tłoczenie wody oraz innych cieczy, dopuszczonych przez producenta, która cieszy się bardzo dużą popularnością – nie tylko wśród indywidualnych użytkowników. W naszym artykule przedstawimy w skrócie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat budowy pomp hydroforowych, zasady ich działania oraz ich zastosowanie.

Budowa pomp hydroforowych w pigułce

Pompy hydroforowe, zwane również pompami samozasysającymi wyróżniają się monoblokową konstrukcją. Oznacza to, że zarówno hydraulika pompy jak i silnik osadzone są na jednym wale. Praktyka ta pozwala w znacznym stopniu zredukować wymiary i wagę urządzenia.

Podstawowymi elementami konstrukcji pomp hydroforowych są silnik elektryczny oraz sekcja hydrauliczna.

Hydraulika

Hydraulika pomp hydroforowych wykonana jest z najtrwalszych materiałów dostępnych na rynku. To pozwala na wysoką ochronę komponentów przed szkodliwym działaniem czynników korozyjnych.

Pompy hydroforowe charakteryzują się także zróżnicowaną konstrukcją hydrauliki. Wyróżnić tutaj możemy:

  • pompy jednostopniowe – pompy hydroforowe jednostopniowe wyposażone są w jeden wirnik, który odpowiada za transport wody ku górze
  • pompy wielostopniowe – pompy hydroforowe wielostopniowe posiadają więcej niż jeden wirnik. Im więcej wirników, tym sprawować hydrauliczna oraz wydajność pompy jest wyższa.

Przy wirnikach warto tutaj wspomnieć o ich trwałości. To właśnie wirniki przekazują na pompowaną ciecz energię wytworzoną przez silnik elektryczny. Sprawność i bezawaryjne działanie pomp hydroforowych w dużej mierze zależy od wirników. Dlatego też są one wykonane w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne oraz najtrwalsze materiały, gdzie dominującymi są stal nierdzewna oraz Noryl.

Silnik elektryczny

Pompy hydroforowe zasilane są silnikami elektrycznymi jednofazowymi zasilanymi prądem 230V lub trójfazowymi zasilanymi prądem 400V.

Silniki pomp hydroforowych chłodzone są za sprawą powietrza. Dlatego też konieczne jest ich zamontowanie w suchych i przewiewnych pomieszczeniach, co zagwarantuje wydajne chłodzenie urządzenia.

Silniki występują w zróżnicowanym zakresie mocy, co przekłada się na różnorodne parametry. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiednie dla swoich potrzeb urządzenie.

Zasada działania pomp hydroforowych w skrócie

Pompy hydroforowe zazwyczaj montowane są w towarzystwie zbiornika hydroforowego, z którym tworzą wydajne zestawy hydroforowe.

Zasada działania pomp hydroforowych jest niezwykle prosta. Mówiąc najprościej wtłacza ona wodę do zbiornika, do momentu, gdy ciśnienie w jego wnętrzu osiągnie odpowiedni poziom (wraz ze wzrostem ilości wody rośnie ciśnienie w zbiorniku). Wtedy następuje automatyczne wyłączenie pompy. Uruchomi się ona ponownie, gdy woda zgromadzona w zbiorniku zostanie wykorzystana, co jest równoznaczne ze spadkiem ciśnienia w jego wnętrzu. Zainstalowany na końcu przewodu ssąco-tłocznego zawór zwrotny zapobiega przed wlaniem się wypompowanej wody z powrotem do studni.

Szerokie zastosowanie pomp hydroforowych

Wysoka popularność pomp hydroforowych sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu miejscach oraz w wielu sektorach gospodarski. Zróżnicowany wybór mocy i parametrów pomp hydroforowych pozwala wykorzystać je:

do użytku indywidualnego:

  • w budynkach mieszkalnych do dostarczania wody
  • w instalacjach hydroforowych czerpiących wodę z własnego źródła
  • w gospodarstwach rolnych
  • w ogrodnictwie do podlewania

do użytku przemysłowego:

  • w zakładach przemysłowych i produkcyjnych
  • w instalacjach myjących
  • w instalacjach wodociągowych i hydroforowych zaopatrujących duże obiekty przemysłowe
  • w hydroforniach
  • w wodociągach miejskich

Należy pamiętać, że pompy hydroforowe mogą być wykorzystane jedynie w przypadku czerpania wody ze źródła, w którym lustro wody znajduje się na poziomie nie niższym niż 8 metrów!

Jeżeli szukacie dla siebie odpowiedniej pompy hydroforowej, warto skontaktować się z ekspertami WaterMark. Podpowiemy Wam jakie urządzenie wybrać. Przygotowaliśmy dla Was również bogatą ofertę najlepszych na rynku pomp hydroforowych, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy.

Polecamy:
Mydła w płynie do mycia rąk – wygoda i ochrona na wysokim poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.