Idealny regał na książki, czyli jaki?

Miłośnicy książek nie obejdą się bez regału, który pomieści wszystkich ich ulubione lektury. Taki mebel może zagościć w salonie, sypialni, biurze, a nawet w kuchni. Do wyboru są regały stojące oraz wiszące; rozmaite wykonania, kolory i wymiary. Na co warto postawić? W jaki sposób dobrać regał na książki, aby był w stanie pomieścić nie tylko książki?

Regały stojące i wiszące

Do wyboru są regały stojące oraz wiszące. Te, które zagoszczą na ścianie pozwalają na zaoszczędzenie miejsca na podłodze. Ponadto to wybór spośród najrozmaitszych konstrukcji, również nietypowych pod względem kształtów. Można wybrać wiszące półki trójkątne, owalne, w kształcie owocu i nie tylko. To ciekawe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Taki wiszący regał może być uzupełnieniem stojących mebli, o ile w pomieszczeniu trzeba pomieścić sporo książek. Sprawdzi się również we wnętrzach niewielkich, w których nie ma miejsca na stojący mebel, lub wtedy, gdy do umieszczenia na półkach jest mała liczba książek.

Stojące regały dają za to ogrom możliwości, a ich rozmaitość pod względem wykonania i finalnej estetyki sprawia, że łatwo je wkomponować w dowolną aranżację wnętrza. Bardzo ciekawe i wysokie jakościowo regały, które przydają się nie tylko na książki, można znaleźć w sklepie iHome24.pl.

Jeśli domownicy dysponują niewielką przestrzenią, za to pomieszczenie jest wysokie, a do tego wolą oni klasyczne rozwiązania, nie muszą rezygnować ze stojącego regału. Wystarczy postawić na wąski słupek lub zabudowę do samego sufitu, by pomieścić książki i nie zmagać się z efektem przytłoczenia oraz braku swobody w poruszaniu się po pokoju.

Wymiary, liczba półek i wnętrze regału

wykańczanie wnętrz pod kluczBardzo ważne jest dopasowanie regału pod względem wymiarów. Liczy się zarówno jego wysokość, jak i szerokość oraz głębokość. Nie bez znaczenia pozostaje, w jakich odległościach od siebie są ulokowane poszczególne półki. Zbyt dużo wolnej przestrzeni wypełnionej niskimi książkami nie prezentuje się dobrze. Z kolei ciasno ulokowane półki w regale nie pozwalają na umieszczenie pionowo wysokich egzemplarzy. Podobnie jest z głębokością. Trzeba ją dostosować także do tego, czy przed książkami ma się znaleźć miejsce na dekoracje.

Najprostsze w swojej konstrukcji regały posiadają półki i przestrzenie o tych samych wymiarach. Są uniwersalne, przeważnie dostępne w na tyle szerokiej palecie kolorystycznej, aby dopasować je do wystroju danego wnętrza. Jeśli zaś regał ma posłużyć do przechowywania nie tylko książek, ale i dokumentów, segregatorów, płyt DVD lub innych drobiazgów, które niekoniecznie powinny być widoczne, lepiej postawić na konstrukcję, która oprócz półek posiada zamykane szafki bądź szuflady. Dzięki temu łatwiej zachować porządek, kurz nie zbiera się tak obficie w miejscach za drzwiczkami czy w szufladach, a goście lub obcy nie zaglądają, chociażby do dokumentów.

Drewno, metal, szkło?

Regały mogą być wykonane z drewna lub płyty MDF. Dostępne są także metalowe, choć to wybór przede wszystkim do garaży czy spiżarek. Metal w połączeniu z drewnem sprawdzi się w loftach i pomieszczeniach o wystroju industrialnym. Styl klasyczny, rustykalny i skandynawski, a także prowansalski najbardziej lubi naturalne surowce, czyli regały drewniane.

Dodatek szkła, np. przeszklonych drzwi, nadaje lekkości stojącym, masywnym regałom. Ponadto za szybą można umieścić podświetlenie półek, ustawić przed książkami drobne dekoracje, dzięki czemu całość prezentuje się zjawiskowo. O tym, w jaki sposób urządzać domowe wnętrza, nie tylko wykorzystując regał na książki, można poczytać na stronie kreatordom.com.pl.

W jakim miejscu umieścić regał?

Regał na książki sprawdzi się w sypialni, jeśli lubimy czytać przed snem, podczas popołudniowego lub weekendowego relaksu. W pokoju dziennym można ustawić witrynę z przeszklonymi drzwiczkami, aby wyeksponować najładniejsze tomy. Niewielki regał to ciekawe rozwiązanie do kuchni. Umieszczone w nim książki kucharskie są zawsze pod ręką, a przy okazji ocieplają kuchenną atmosferę.

Wybór regału powinien być podyktowany przestrzenią, którą dysponujemy, własnymi potrzebami, oczekiwaniami, a także typem rzeczy, które mają być w nim przechowywane. Uwagę zwraca się ponadto na wystrój danego wnętrza, bo spójny styl to klucz do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.