Ile zarabia instalator pieców? Sprawdziliśmy to

Ostatnio w mediach często słychać informacje na temat przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza. Eksperci, a za nimi władze wielu miast, rozważają gruntowną modernizację pieców węglowych w starych kamienicach, to zaś wróży złote czasy dla dystrybutorów i instalatorów pieców. Według ocen ekspertów, którzy zakładają skierowanie większych środków na działalność proekologiczną i związaną z tym szybką wymianę starych systemów grzewczych, zawód instalator pieców może się stać zawodem deficytowym. To zaś pozwoli takim specjalistom na uzyskanie zarobków nawet rzędu 10 tysięcy złotych miesięcznie!

Przede wszystkim uprawnienia

Wykonywanie zawodu instalatora wymaga zarówno wiedzy, jak i specjalistycznych certyfikatów. Podstawą jest uzyskanie uprawnień, potwierdzających uprawnienia do wykonywania zawodu, wydawanych przez dwie instytucje. Są to Okręgowe Inspektoraty Gospodarki Energetycznej oraz komisja kwalifikacyjna Stowarzyszenia Polskich Energetyków. Stosowne egzaminy zdaje się co 5 lat, gdyż licencja musi być okresowo odnowienia.

Dodatkowo pewne, niewielkie wydatki wiążą się również z uzyskaniem certyfikatów serwisowych, które należy zdobyć do każdego rodzaju kotła. Zazwyczaj kursy, czasem nawet darmowe, organizują sami producenci pieców lub też ich autoryzowani przedstawiciele. Oczywiście posiadanie większej liczby uprawnień przełoży się również na większą liczbę zleceń, a więc i na większy zarobek. W przypadku oferowania usługi instalacji, a nie tylko serwisowania systemów grzewczych, również kierownik budowy powinien posiadać tzw. uprawnienia dozorowe.

Wkład władny zapewni nawet dotacja z Urzędu Pracy

Ciekawą możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, nawet dla osób pozostających bez zatrudnienia i własnych środków, stwarzają fundusze z Urzędów Pracy. Maksymalna wysokość dotacji wynosi obecnie około 20 tysięcy złotych, co nawet z nawiązką pokrywa koszt nabycia niezbędnych narzędzi. Taki podstawowy zestaw narzędzi i szkoleń (te jednak Urząd dofinansuje z innych środków), aby zostać serwisantem instalacji grzewczych, zamknie się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. W jego skład wejdą przede wszystkim: prosty manometr, który służy do regulowania ciśnienia gazu, oraz zestaw narzędzi do przeprowadzania prób ciśnieniowych. Razem będą one kosztować około 10-12 tysięcy złotych. Oczywiście mówimy tutaj o wyposażeniu podstawowym, które jednak zapewnia pełną funkcjonalność.

Bardziej zaawansowane przyrządy, na których widnieje logo renomowanych marek, mogą kosztować nawet 20-25 tysięcy złotych. Stosunkowo niewielkim wydatkiem jest zakup, niezbędnego w pracy serwisanta, wykrywacza gazu, to koszt około 600-700 złotych. Niestety, za bardziej profesjonalny sprzęt zapłacimy już trzy razy więcej – około 2 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty samochodu, który jest niezbędny do dojazdów do klientów. Zakup używanego samochodu wyniesie zapewne około 5 tysięcy złotych (plus koszty użytkowania), ponadto corocznym kosztem będzie również kontrola i legalizacja narzędzi. Wiąże się ona zwykle z wydatkiem do 200 złotych, a przeprowadza ją Urząd Dozoru Technicznego.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://www.kotly-bialek.pl/

Jeden komentarz dla wpisu: “Ile zarabia instalator pieców? Sprawdziliśmy to

  • 27 października 2017 at 11:39
    Permalink

    Z tego co czytam, żeby zostać instalatorem pieców gazowych trzeba mieć mnóstwo uprawnień i pozwoleń. A praca na pewno nie jest łatwa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.