Ile zarobisz jako architekt? Czy warto się kształcić w tym zawodzie?

Możemy od razu odpowiedzieć na pytanie czy warto kształcić się w zawodzie architekta – warto. Architekt jest jednym z bardziej zaawansowanych ról w branży produkcyjnej i jednym z najbardziej zaangażowanych specjalistów na dzisiejszym rynku. Aby zostać architektem trzeba studiować inżynierię budowlaną – czy się tego chce czy nie, ale jedno jest pewne podjęte wysiłki będą słono zapłacone.

Co wpływa na płacę architekta?

Ale to dopiero początek. Inżynier ma znacznie węższy lub szerszy zakres prac – to w dużej mierze będzie wpływać na jego ostateczne zarobki. Im więcej specjalizacji ma dany architekt tym więcej jest w stanie zarobić. Architekt może być porównywana z menadżerem programu, który komunikuje się z różnymi specjalistami – a taka rola jak wiadomo nie może być słabo płatna. Tym bardziej, że jest on odpowiedzialny za budowę budynku. Jeśli pojawia się jakiś problem z budową architekta to jest on również odpowiedzialny za jego rozwiązanie. Jednak warto podkreślić, że owa budowa jest tylko częścią całości. Konstrukcja ma za zadanie ułatwić funkcjonowanie budynku i dlatego niezbędna jest do tego naprawdę szeroka wiedza architekta (szersza niż sam zakres inżynierii budowlanej) – a wiadomo im bardziej wykształcony architekt tym na większą płacę może liczyć.

Coś jeszcze?

Sama wiedza nie wystarczy architekt musi zrobić coś ekstra w opracowywaniu formy, która odpowiada funkcji. Ten dodatkowy element jest w cenie, jak można się domyślić.

Architekt jest wybierany przez sponsora i ten wybór wyznacza kierunek stylu oraz określa ile mniej więcej taki specjalista ostatecznie może zarobić. Jeżeli sponsor nie jest świadomy preferencji stylu architekta, praca nie zostanie przyjęta, mimo iż praca będzie zgodna ze specyfikacją. Jest to kwesta gustu, który wpływa na ostateczną decyzję sponsora. Także prawdą jest, że sponsor musi kierować architekta i może sobie na to kierowanie pozwolić z racji tego, że go opłaca. Jeśli praca ma mieć miejsce w tradycyjnym budynku, wtedy jednak architekt będzie musiał wpasować się zwykle w wizję tego miejsca.

Jednak gdy rozpoczyna się karierę architekta trzeba mieć świadomość, że jest to praca bardziej inżyniera. Przy wypracowywaniu swojego styl i kiedy zdobędzie się już odpowiednie doświadczenie – architekt staje się artystą i wtedy sam może wyznaczać pewne kierunki działania, jak również może liczyć na zdecydowanie lepsze zarobki.

Ile zatem zarabia architekt?

Jeszcze bez swojego stylu oraz doświadczenia, czyli już na start zaraz po studiach powinien zarabiać od 1500 do 2000 złotych. Jednak, by cieszyć się takimi stawkami trzeba dbać o wcześniejsze staże i praktyki. Co najważniejsze, nie ma się zbyt dużych problemów ze znalezieniem pracy w tym zawodzie. Potem, w miarę zdobywanego doświadczenia i większej ilości praktyk również i stawki zaczynają się stawać coraz przyjemniejsze dla kieszeni – co za tym idzie architekt posiadający już rok doświadczenia zarabia nie mniej niż od 3 do 4 tysięcy złotych, a mający własną firmę i odpowiednie uprawnienia nierzadko cieszy się za zarobku rzędu 10000 złotych.

Artykuł na temat pracy architekta opracowano wspólnie z serwisem http://pracownia-projekty.dom.pl/

3 komentarz dla wpisu: “Ile zarobisz jako architekt? Czy warto się kształcić w tym zawodzie?

 • 10 kwietnia 2017 at 08:14
  Permalink

  Dobry architekt potrafi odmienić oblicze domu czy mieszkania. Wiem coś o tym bo zleciłem jakiś czas temu aranżacje naszego salonu i teraz wygląda świetnie. Sam bym na to nie wpadł. Duży efekt dają lampy z tej serii http://zlampami.pl/8_zuma-line. Warto zainwestować w dobre światło.

  Odpowiedz
 • 23 maja 2018 at 08:55
  Permalink

  To co napisano powyżej w artykule, całkowicie mija się z rzeczywistością. Na studiach architektury nie ma inżynierii budowlanej. Poziom kształcenia w zakresie konstrukcji, wytrzymałości materiałów, instalacji jest na bardzo niskim poziomie. W większości przypadków na realnej budowie, z zakresem wiedzy po studiach, architekt jest ignorantem i pośmiewiskiem. Zawód architekta dawno temu już stracił prestiż, a uczelnie wykorzystują naiwność młodych osób, aby zapewnić pensje dla swoich pracowników. Liczba absolwentów kończących wydziały architektury przewyższa około dziesięciokrotnie zapotrzebowanie rynku. Tylko 30% zdobywa uprawnienia (wystarczy 2 lata praktyki), a 10% w następnych latach pracuje w zawodzie. Ogromna konkurencja powoduje, że pensje i zarobki są na żenująco niskim poziomie. Standardem jest niepłacenie za prace koncepcyjne, zatrudnianie studentów na darmowych stażach. Możliwości awansu i większych zarobków są niewielkie, z uwagi na to, że co roku uczelnie kończy kilka tysięcy młodych architektów próbujących desperacko podjąć się każdej pracy, aby zdobyć staż. Z resztą później nie jest lepiej, walka o zlecenia powoduje dumping cenowy i pracę po kilkanaście godzin dziennie bez urlopów aby dotrzymać terminów. Zarobki rzędu 10000 złotych są dostępne tylko dla nielicznej garstki architektów, za którymi stoją wielkie korporacje i firmy deweloperskie. Znaczna większość to poziom kasjerki w Biedronce. Ponadto zawód architekta w dotychczasowej formie będzie zanikał, coraz większą rolę odgrywają inżynierowie budownictwa (to zupełnie inny kierunek niż architektura). Już teraz domy jednorodzinne są budowane na podstawie projektów katalogowych, więc ogromny rynek zleceń przestał praktycznie istnieć. Obiekty przemysłowe i coraz częściej pozostała kubaturówka to prefabrykowane elementy żelbetowe i stalowe w projektowaniu, których rola architekta jest ograniczona do minimum.
  Podsumowując, czy warto kształcić się w zawodzie architekta, odpowiedź brzmi nie. Brak pracy i bardzo niskie zarobki. Całkowite niedostosowanie programu nauczania do obecnych wymagań na rynku. W przyszłości zanik zapotrzebowania na usługi architektoniczne budowlane.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2021 at 12:16
  Permalink

  Nie warto, prosze się głęboko zastanowić zanim ktoś wybierze ten kierunek. Zarobki sa bardzo niskie, a pracy przy projekcie jest bardzo dużo. Stanowczo odradzam, są inne kierunki artystyczne lub techniczne które warto wybrać. Architektura się już skończyła, ten zawód przestał być potrzebny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.