Indonezja – odkryj, dlaczego nie będziesz chciał stamtąd wrócić!

Już po pierwszym wyjeździe na wakacji do Indonezji wie się, że jest to jeden z tych krajów, do którego chce się wracać wielokrotnie. Indonezja jest największym archipelagiem na świecie ze swoimi niekończącymi się wyspami. Z głównych wysp przede wszystkim warto odwiedzić:

  • Bali,

  • Lombok,

  • Flores,

  • Komodo.

Nie można też zapomnieć o zwiedzaniu Sumatry, Jawy, Sulawesi i Papui. Najlepsze jest to, że można przemieszczać się pomiędzy wyspami bez latania. Możesz wskoczyć na promy, autobusy, żaglówki, a nawet jechać samemu, jeśli jazda po lewej stronie nie stanowi dla Ciebie problemu.

Piękno Indonezji tkwi w tysiącach kulturowych niuansów, które znajdziesz na każdej wyspie. Podczas gdy Indonezja jest w większości muzułmańska, Sumatra, Sulawesi i Flores obejmują też duże wspólnoty chrześcijańskie, a Bali jest dobrze znana ze swoich hinduskich tradycji. Sprawy są jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ na Jawie będzie można odwiedzić meczet Istiqlal w Dżakarcie, największy w południowo-wschodniej Azji, ale można też odwiedzić Borobudur w pobliżu Yogyakarty, największej na świecie świątyni buddyjskiej! Po prostu Indonezja to zjednoczony naród o różnych obliczach.

Język i kuchnia

Ze względu na ponad 100 lat panowania holenderskiego, indonezyjski to mieszanka malajskiego i niderlandzkiego zapisana po… łacinie. Ten drobny szczegół pozwali ci jednak szybciej nauczyć się języka i sprawdzi się idealnie, gdy zaliczając wakacje w Indonezji będziesz chciał zbliżyć się do mieszkańców, którzy zawsze są ciekawi obcokrajowców i często chcą uczyć ich języka.

Jeśli chodzi o kuchnię, stołuj się w warung (tradycyjna, indonezyjska restauracja) i skosztuj najlepszych domowych potraw, w kuchniach prowadzonych przez mieszkańców. Więc spróbuj nauczyć się kilku słów “Bahasa Indonesia”, zaprzyjaźnij się z najbliższym “warungiem”, a często będziesz mówił “bagus” (niesamowity) lub “enak” (pyszny).

Nurkowanie w Indonezji

Czy wierzysz, że w Indonezji jest ponad 500 obszarów chronionych? Najbardziej znane to Komodo, Wakatobi i Bunaken w Sulawesi oraz Cenderawasih Bay w Papui. Jeśli jednak szukasz czegoś na uboczu, czy słyszałeś o Tysiąc Wyspach (Kepulauan Seribu) u wybrzeży Jawy lub Zachodniej Bali (Bali Barat)? Co zaskakujące, słynna Raja Ampat w zachodniej Papui nie jest jeszcze parkiem narodowym, ale morskim obszarem chronionym. Jeśli lubisz przyrodę również na lądzie, nie zapomnij przywitać się z Orangutanami w Parku Narodowym Gunung Leuser na Sumatrze lub Smokami z Parku Narodowego Komodo.

Najlepiej też móc załapać się na okazję by zanurkować w Menjangan Island, w Parku Narodowym Bali, gdzie można też zobaczyć wspaniałą różnorodność gatunków koralowców oraz w Parku Narodowym Komodo, gdzie przez wiele godzin można pływać otoczonym przez atmosferę mantry. Gdy wrócisz z urlopu od razu będziesz miał ochotę wyruszyć w dalszą wędrówkę po wyspach, poznając ich wszystkie nieodkryte jeszcze tajemnice. To zdecydowanie miejsce, które trzeba choć raz w życiu odwiedzić, zobaczyć, a przede wszystkim: poczuć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.