Innowacyjny pomysł na biznes – własny browar

Piwo jest jednym z najstarszych i najczęściej spożywanych trunków na świecie. Wytwarza się je na bazie słodu, wody i chmielu, a później poddaje się fermentacji alkoholowej. Używa się do tego wyselekcjonowanych szczepów drożdży. Obecnie na rynku powstaje coraz to więcej lokalnych browarów, które stawiają na wysoką jakość napojów i oryginalny smak.

Piwo jest jednym z najstarszych i najczęściej spożywanych trunków na świecie. Wytwarza się je na bazie słodu, wody i chmielu, a później poddaje się fermentacji alkoholowej. Używa się do tego wyselekcjonowanych szczepów drożdży. Obecnie na rynku powstaje coraz to więcej lokalnych browarów, które stawiają na wysoką jakość napojów i oryginalny smak.

Czym dokładnie jest browar? Możemy podzielić go na dwie grupy.

Browar, jak powszechnie wiadomo jest zakładem produkcyjnym, w którym wytwarza się piwo. Możemy wyróżnić dwa rodzaje browarów: międzynarodowe, ogromne zakłady oraz lokalne browary, które z kolei dzielą się na wytwórnie restauracyjne i minibrowary.

Jak sama nazwa wskazuje, zakłady restauracyjne są połączeniem lokalu gastronomicznego wraz z wytwórnią piwa. Zazwyczaj takie firmy nie prowadzą dystrybucji produkowanego piwa na szeroką skalę, a ograniczają sprzedaż trunku do jednego lub kilku lokali, które powiązane są z browarem. Wielkim pozytywem, który często przyciąga klientów jest fakt, iż alkohol jest produkowany na oczach gości, a następnie przechodzi proces fermentacji i leżakowania na zapleczu lokalu.

Minibrowar jest niczym innym jak małym, browarem lokalnym, w którym produkuje się piwo w stosunkowo niewielkiej ilości (nie więcej niż kilkaset hektolitrów rocznie). Takie trunki przeznaczone są do sprzedaży w sklepikach przy zakładzie lub w określonych sieciach sklepów. Piwo, które wytwarzane jest w małych browarach, nie poddaje się pasteryzacji i filtracji. Dzięki temu, że posiadają one wysoką jakość oraz niepowtarzalny smak, doceniane są przez setki prawdziwych koneserów piwa.

Jakie są wymagania dotyczące prowadzenia browaru?

Jak wiadomo, piwo jest produktem akcyzowym, dlatego też najważniejszą kwestią przy otwieraniu zakładu lokalnego jest uzyskanie zezwolenia na powołanie składu podatkowego.

Osoba, która stara się o takie zezwolenie koniecznie musi:

* prowadzić co najmniej jeden rodzaj działalności, która polega na produkcji, magazynowaniu wyrobów akcyzowych,

* być podatnikiem (podatek od towarów i usług),

* być podmiotem, który posiada działalność kierowaną przez osoby nieskazane wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe,

* złożyć zabezpieczenie akcyzowe

* posiadał tytuł prawny, upoważniający do korzystania z miejsca, w którym ma powstać skład podatkowy,

* osoba, ubiegająca się o zezwolenie nie może mieć zaległości z tytułu cła i podatków, składek ZUS,

* przyszły właściciel nie może być osobą, wobec której prowadzone są postępowania egzekucyjne, likwidacyjne, upadłościowe,

* osoba, ubiegająca się o pozwolenie nie może mieć w przyszłości cofniętego żadnego z zezwoleń akcyzowych, koncesji, zezwoleń na prowadzenie własnej działalności,

* osoba, która ubiega się o zezwolenie, nie może być podmiotem, wobec którego został wystawiony zakaz wykonywania działalności.

Jak więc założyć własny browar?

Aby założyć browar lokalny, należy złożyć specjalny wniosek, dotyczący wydania zezwolenia na utworzenie składu podatkowego. Składa się je do naczelnika urzędu celnego, ze względu na to, gdzie zlokalizowany będzie zakład produkcyjny. Gdy przyszły właściciel uzyska już zezwolenie, należy pamiętać o tym aby przed wykonywaniem pierwszych czynności opodatkowanych, konieczne jest zgłoszenie inwestycji do urzędu, w celu sprawdzenia oraz sporządzenia akt weryfikacyjnych.

Warunki lokalowe dla browaru

Osoba, która zdecydowała się na założenie lokalnego browaru, powinna zadbać o to, aby spełniał on wymogi jakościowe, przewidziane dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pożywienia. Posiadanie w lokalu niektórych sprzętów, które niezbędne są do produkcji piwa, wiąże się też z obowiązkiem uzyskania z Urzędu Dozoru Technicznego, zezwolenia na ich eksploatację albo legalizacji, którą wydaje Główny Urząd Miar.

Dystrybucja piwa lokalnego

Jednym z najważniejszych czynników podczas funkcjonowania lokalnego browaru, jest prowadzenie sprawnej logistyki i dystrybucji trunku. Osoba, która zdecydowała się na założenie browaru lokalnego, nie powinna prowadzić sprzedaży w skali całego kraju, ponieważ ogromną konkurencją mogą być wielkie, powszechne koncerny. Często także prowadzenie sprzedaży na cały kraj, wiąże się z ogromnymi kosztami, które mogą przekraczać możliwości przedsiębiorcy. Właśnie dlatego browary lokalne, najczęściej oferują swoje produkty w promieniu 50 kilometrów. Większość małych lokali, składa ofertę znanym hurtowniom z alkoholem.

Jedną z często wybieranych przez małe browary jest hurtownia Eurocash Alkohole. Dzięki temu, że firma posiada aż 49 oddziałów, usytuowanych w każdym zakątku Polski, różnorodne, lokalne browary, chętnie nawiązują z nią współpracę. Eurocash dostarcza solidnej jakości alkohol do największych w Polsce barów, klubów, restauracji, a także współpracuje z organizatorami popularnych imprez masowych: Warsaw Orange Festival, Koncert Euro 2012, Heineken Open’er Festival itp.

Marketing lokalnego browaru

Zakładając browar, warto zadbać o odpowiedni marketing firmy. Nie od dziś wiadomo, że w działalnościach przedsiębiorczych najistotniejszą rolę odgrywają klienci. Właśnie dlatego również właściciel browaru lokalnego powinien zdecydować się na właściwą reklamę, która wbrew pozorom wcale nie musi być kosztowna. Zazwyczaj w przypadku małych zakładów produkcyjnych, wystarcza reklama w postaci ulotek, strony internetowej lub “fanpage” na portalach społecznościowych. Oczywiste jest, że istotną rolę odgrywa marketing szeptany- jeśli nasze produkty będą posiadały wysoką jakość, klienci będą polecać je innym osobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.