Problem z Internetem – profesjonalne wskazówki, jak go zdiagnozować!

Wolne lub przerywane połączenie internetowe może być bardzo frustrujące, zwłaszcza jeśli dzieje się to w środku pracy. W tym przewodniku razem z fastinternet.pl omówimy niektóre z najczęstszych problemów z połączeniem internetowym i kilka szybkich rozwiązań, które pomogą Ci natychmiast poprawić połączenie internetowe.

Najpierw znajdź problem

Przed wypróbowaniem rozwiązań opisanych w tym artykule należy najpierw zdiagnozować, gdzie leży problem. Wykonaj poniższe czynności, aby zdiagnozować, gdzie jest problem.

  • Sprawdź witrynę swojego usługodawcy internetowego, aby sprawdzić, czy Twój problem dotyczy regionu, kraju, czy tylko Ciebie.

  • Spróbuj połączyć się za pomocą innego urządzenia, takiego jak telefon komórkowy lub telewizor Smart TV, aby sprawdzić, czy problem dotyczy tylko jednego urządzenia.

  • Spróbuj zbliżyć się do routera (jeśli łączysz się przez Wi-Fi).

  • Spróbuj zresetować router za pomocą przycisku resetowania z tyłu (może być konieczne użycie spinacza do papieru, aby się do niego dostać).

  • Spróbuj połączyć się bezpośrednio z routerem za pomocą kabla Ethernet, aby sprawdzić, czy problem dotyczy sygnału Wi-Fi routera, czy połączenia internetowego.

Jeśli nadal występują problemy z połączeniem, wykonaj poniższe czynności…

Problemy z DNSami

DNS to system nazewnictwa domen, pobiera adresy stron internetowych i tłumaczy je na adresy IP, do których można uzyskać dostęp przez Internet.

Jeśli pojawi się komunikat o błędzie „Serwer DNS nie odpowiada”. Zwykle oznacza to, że Twoja przeglądarka internetowa nie mogła nawiązać połączenia. Błędy DNS są najczęściej spotykane po stronie użytkownika z powodu źle skonfigurowanych ustawień DNS lub błędu w przeglądarce.

Dwie rzeczy do wypróbowania to:

  • Zmień przeglądarkę internetową

  • Zmień serwery DNS

Wyczerpanie adresu IP

Ten typ błędu najczęściej występuje, gdy łączysz się z Internetem bez lokalnego routera. W związku z tym będziesz mieć adres IP przydzielony bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych. Jeśli wyczerpałeś wszystkie dostępne adresy, spowoduje to problemy z połączeniem. Zakup samodzielnego routera lub punktu dostępowego Wi-Fi rozwiązałby ten problem.

Zduplikowane adresy IP

Jeśli dwa urządzenia mają ten sam adres IP, może to powodować problemy z połączeniem. Zwykle jest to wynikiem problemu z konfiguracją DHCP. Nowszemu urządzeniu przypisywany jest adres IP, który jest już w użyciu. Jeśli właśnie dodałeś nowe urządzenie do swojej sieci, może ono mieć własny serwer DHCP, który zakłóca działanie istniejącego. Wyłącz nowszy serwer DHCP, co powinno rozwiązać problem. Jeśli często występują tego typu błędy połączenia, możesz podjąć środki zapobiegawcze, dostosowując konfigurację DHCP routera.

Pojedyncze urządzenie nie może połączyć się z siecią

Jeśli Twoja sieć działa normalnie, ale jedno urządzenie ma problem z nawiązaniem lub utrzymaniem połączenia, problem prawdopodobnie dotyczy samego urządzenia, dlatego:

  • Uruchom ponownie urządzenie
  • Sprawdź, czy kabel Ethernet jest prawidłowo podłączony
  • Sprawdź, czy sterowniki urządzenia są aktualne

Jeśli te rozwiązania nie rozwiążą problemu, sprawdź ustawienia zapory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.