Jak budować relacje z klientami? – kilka porad
Prowadzona przez nas firma może odnieść sukces tylko wtedy, gdy zostanie zachowana najwyższa staranność o zbudowanie bardzo mocnych relacji z naszymi klientami.
O czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać?
Podobno drugą naturą człowieka jest przywiązanie. Możemy sprytnie wykorzystać ten fakt i dopasowywać nasze kampanie biznesowe tak, aby klient chciał współpracować wyłącznie z nami. Musimy jednak pokazać, że nasze przedsiębiorstwo jest solidne i można mu zaufać. Bardzo trudno jest uzyskać lojalność kontrahentów, dlatego koniecznością jest terminowość oraz wywiązywanie się ze wszystkich punktów zawartej umowy.
Jednocześnie klient lubi mieć wybór. Niezwykle rzadko zdarza się, aby firma była monopolistą w swojej kategorii, jednak w takiej sytuacji również powinniśmy zadbać o dobre relacje z osobami, które z nami współpracują. Konkurencja zrobi wszystko, aby zwiększyć liczbę odbiorców, dlatego jeśli stosuje ona specjalne techniki komunikacji ze swymi klientami, my również musimy nad tym popracować. W przeciwnym razie zostaniemy daleko w tyle.
Powinniśmy wejść w rolę klienta i postawić się w jego sytuacji, aby jeszcze skuteczniej dotrzeć do niego ze swoją ofertą. Nikt z nas nie lubi być niezauważany, dlatego musimy uważnie słuchać tego, co mówi nasz odbiorca. Efektywne jest również myślenie przyszłościowe i przewidywanie, czego jeszcze nie mamy w swoim asortymencie, a na co wkrótce będzie zapotrzebowanie. W tym celu warto śledzić trendy rynkowe związane z rodzajem prowadzonej przez nas firmy.
Jakie techniki są skuteczne przy budowaniu relacji?
Im więcej kanałów komunikacji, tym większa szansa na stworzenie silnej więzi z klientami.
Przede wszystkim zawsze powinniśmy być pod telefonem. Jeśli odbiorca wyczuje, że unikamy odbierania połączeń, prawdopodobnie odniesie wrażenie, że nie jest traktowany poważnie. To po naszej stronie stoi zabieganie o klienta, dlatego powinniśmy od czasu do czasu przypominać o sobie, proponując np. różnego rodzaju promocje lub zniżki. Oczywiście należy zachować w tym umiar.
To samo tyczy się drogi mailowej. Oczywiście reakcja obustronna nie będzie natychmiastowa, jak w przypadku rozmowy telefonicznej, lecz ignorowanie wiadomości elektronicznych lub odpowiadanie na nie z opóźnieniem również źle świadczy o naszym podejściu do kontrahentów.
Zainteresujmy się najnowocześniejszymi drogami łączności. Stworzenie profilu na Facebooku nie tylko wpłynie pozytywnie na relacje z dotychczasowymi klientami, ale również daje ogromne szanse na pozyskanie nowych osób. Wystarczy w inteligentny sposób udzielać się na kontach portali branżowych, powiązanych tematycznie z naszą działalnością.
Również nasza strona internetowa może być świetną formą kontaktu. Do tego będzie nam potrzebna osobna sekcja blogowa, na której będziemy umieszczać posty dotyczące sytuacji naszej firmy. Opcjonalnie wpisy można dodawać jako aktualności na stronie głównej naszej witryny. Możemy również zainstalować czat. Oczywiście nikt nie zdecyduje się na stworzenie odrębnego stanowiska dla moderatora e-rozmowy, jednak na ratunek przychodzą nam specjalne oprogramowania, tj. CRM, które wyręczą nas w tym.
Wspomniane programy CRM oraz system ERP wpływają na zwiększenie wydajności pracowników, co w konsekwencji przyspiesza czas wykonywanych obowiązków oraz przyczynia się do obniżenia kosztów. Firma może przeznaczyć zaoszczędzone środki na określony rodzaj kampanii marketingowej, która pomoże w przyciągnięciu klientów, przede wszystkim tych, z którymi zawarte transakcje okazały się najbardziej rentowne. Mając przejrzysty podgląd danych wszystkich odbiorców, możemy dokonać określonej selekcji. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na strategię dopasowaną do wszystkich, również do kontrahentów, którzy np. zalegają z płatnościami. Jasno wynika, że inwestycja w jeden z tych systemów może okazać się skutecznym sposobem na oszczędzanie funduszy. Jednocześnie oprogramowania CRM i ERP skupiają informacje w jednej bazie, co stanowi ogromny plus dla tej części personelu, która zajmuje się obsługą klientów. Niewątpliwie nastąpi poprawa jej jakości.
W artykule wykorzystano informacje pochodzące ze stron:
- www.bs4.pl – czym jest CRM?
- www.humansoft.pl – system ERP
Świetne przykłady. Aktualnie jestem na początku swojej drogi biznesowej i pogłębiania swojej wiedzy. Brałem udział w szkoleniu dotyczącym budowania długotrwałych relacji z klientami. Rozwinąłem swoje umiejętności zachowania postawy pro-aktywnej w sytuacjach trudnych z klientami.