Jak być dobrym menedżerem?

Dobry kierownik musi być specjalistą w swojej branży. Oprócz dużej wiedzy, powinien także posiadać cechy dobrego psychologa, mediatora oraz posiadać predyspozycje do prowadzenia biznesu. Tylko tak wszechstronna osoba będzie w stanie odpowiednio zmotywować zespół do efektywnej pracy.

Menedżer w firmie

Prawidłowa organizacja pracy każdego przedsiębiorstwa, jest niezbędna dla odnoszenia przez nią sukcesów na rynku. O to, by wszystko funkcjonowało we właściwy sposób, dbają osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych. To w ich rękach spoczywa odpowiedzialność za to, by firma odpowiednio prosperowała. Odbywa się to za pomocą prowadzenia przez kierowników poszczególnych działań. Wszystko zaczyna się już na etapie rekrutacji nowego pracownika. Kierownik może być odpowiedzialny za organizację procesu rekrutacji, a następnie wdrażanie i szkolenie nowego pracownika. Menedżer odpowiedzialny jest również za ocenę efektywności pracy osoby zatrudnionej na danym stanowisku. W zależności od tego pracownik może uzyskać awans lub też w przypadku niezadowalających wyników, zostać zwolniony z pracy.

Obowiązki menedżera

Zasadniczo obowiązki spoczywające na kierowniku, związane są ściśle z jego podwładnymi. Nie oznacza to wcale jednak, że menedżer ma być jedynie osobą, która wymaga jak najlepszych efektów pracy. Praca kierownika ma na celu przede wszystkim zapewnienie troski o rozwój pracownika, zwiększenie jego motywacji do pracy, a także poczucia satysfakcji z wykonywanego zajęcia. Żeby właściwie zrealizować ten cel, menedżer nie powinien nastawiać się wyłącznie na zysk, ale również starać się zbudować właściwą atmosferę panującą w przedsiębiorstwie.
Interesy firmy, jej zyski i rozwój, są oczywiście niezwykle ważnymi aspektami, jednak nie można realizować ich kosztem poszczególnych pracowników. Dobry menedżer osiąga swoje cele poprzez zapewnienie pracownikom przyjaznej atmosfery pracy i stwarzając u nich poczucie osiągnięcia satysfakcji zawodowej. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi.

Psychologia w zarządzaniu

Jak podaje portal Pracuj.pl , właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi, nie byłoby możliwe bez posiadania podstawowej wiedzy z zakresu psychologii. Tego rodzaju umiejętności w szczególności przydają się podczas prowadzenia działań związanych z rekrutacją nowych pracowników, kiedy w szybki sposób należy ocenić predyspozycję poszczególnych osób na dane stanowisko pracy. Nie jest to proste zadanie, lecz doświadczony menedżer z pewnością sobie z nim poradzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.