Jak dobrać programy partnerskie do swojego bloga
Rośnie liczba blogerów, którzy decydują się na dołączenie do sieci afiliacyjnej. Trudno się dziwić – to doskonały sposób na monetyzację swojej działalności w Internecie! Początki bywają jednak trudne – nie wiadomo, od czego zacząć i jaki program wybrać, a w niektórych sieciach jest ich do wyboru sporo! Na przykład sieć afiliacyjna webePartners oferuje ponad 500 programów do wyboru! Aby wybrać i dopasować najlepsze z nich do swojego bloga, należy przeanalizować kilka czynników.
1. Tematyka bloga.
Programy partnerskie powinny być spójne z tematyką bloga. Najłatwiej osiągnąć ten cel poprzez dopasowanie promowanych produktów do tworzonych treści. W przypadku blogerki modowej, która na swoim blogu prezentuje stylizacje odzieżowe, najlepszą formą reklamy będzie zamieszczanie linków partnerskich odprowadzających do sklepu, w którym można znaleźć pokazywane przez nią ubrania oraz akcesoria. Podobnie, na blogu o tematyce DYI z łatwością można reklamować produkty użyte do wykonania prezentowanych wyrobów czy to za pomocą linku partnerskiego czy udostępnionych przez sieć afiliacyjną widżetów.
Bardziej bezpośrednia forma reklamy, jak na przykład baner, również może okazać się skuteczną formą polecania produktów, jeżeli jest dopasowana do tematyki bloga. Strona skupiająca się na literaturze, z powodzeniem może promować księgarnie internetowe a bloger kulinarny sprzęt i akcesoria kuchenne.
Dobór programów partnerskich w taki sposób, aby były spójne z tematyką bloga, jest niezwykle istotny i to nie tylko dla zachowania wiarygodności w oczach czytelników, którzy mogliby poczuć się oszukani, gdyby ich ulubiony blog na temat zdrowego stylu życia, zaczął nagle promować popularne restauracje typu fast-food. Spójność jest ważna również dla efektywności reklamy. Reklama samochodów bądź ubezpieczeń może osiągnąć marny (bądź żaden) efekt na blogu dla nastolatków, których wiek nie pozwalałby na skorzystanie z tych ofert, a też w danym momencie swojego życia, nie są nimi zapewne zainteresowani.
2. Warunki finansowe.
Przy doborze programu partnerskiego warto zwrócić uwagę na warunki finansowe oferowane przez program, w tym model rozliczeń.
Stawki wynagrodzenia oferowane przez reklamodawców, są różne. Z zasady, im droższe są produkty w asortymencie danego sklepu, tym wyższa jest prowizja od sprzedaży, którą wydawca otrzyma za wygenerowanie transakcji. Kierowanie się jednak tylko wysokością prowizji, często nie będzie wystarczające. Może się okazać, że sklep z przystępnym cenowo asortymentem osiąga wysokie wyniki sprzedażowe, podczas gdy produkty droższe kupowane są bardziej sporadycznie. W takiej sytuacji, współpraca z reklamodawcą oferującym niższą prowizję, ale przy tym chętniej kupowane produkty, może zapewnić wydawcy wyższe wynagrodzenie.
Równie istotne jest przeanalizowanie systemu rozliczeń w danym programie partnerskim. W przypadku wielu blogów model CPS (cost per sale, a więc wynagrodzenie za wygenerowanie sprzedaży) okaże się najbardziej produktywny. Aczkolwiek, wielu blogerów skorzysta na rozliczaniu się w modelu CPL (cost per lead, czyli wynagrodzenie za wygenerowanie leada), bo reklamują raczej usługi, niż produkty. Więcej o modelach rozliczeń można przeczytać na blogu sieci afiliacyjnej webePartners.
Podsumowując – najważniejsze w doborze odpowiednich programów partnerskich, jest dopasowanie ich do rodzaju publikowanych na blogu treści. Zarówno tematyka, styl, jak i warunki finansowe programu partnerskiego decydują o sukcesie działalności afiliacyjnej blogera.
Bardzo dziękuję za wyróżnienie:)))