Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego jest sprawą bardzo ważną. Koszty usługi nie powinny determinować wyboru podmiotu, który zajmie się obsługą księgową naszej firmy. Najważniejsze są jakość i kompleksowość usług, a to najlepiej zweryfikujemy dzięki opiniom znajomych.

Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe

Koszty usługi nie powinny determinować wyboru podmiotu, który zajmie się obsługą księgową naszej firmy. Najważniejsze są jakość i kompleksowość usług, a to najlepiej zweryfikujemy dzięki opiniom znajomych.

Dla niewprawionej osoby samodzielna księgowość może być problemem, dlatego większość mikroprzedsiębiorców zleca ją firmie zewnętrznej, czyli biuru rachunkowemu. W ten sposób kosztem z reguły niewielkiej opłaty (100-300 zł miesięcznie) oszczędzają czas i nerwy, a zyskują pewność, że z ich papierami wszystko jest w porządku i nie narażą się na karę z urzędu skarbowego czy ZUS-u.

Dobra księgowa nie tylko poprawnie rozliczy faktury, ale też doradzi w kwestiach podatkowych. Podpowie też, jak zoptymalizować ponoszone obciążenia fiskalne. Jak więc wybrać biuro rachunkowe, żeby było to korzystne dla naszej firmy?

Kryteria wyboru kancelarii podatkowej

  1. Opinie

biuro rachunkowe BrynówPoszukiwania warto rozpocząć od poznania opinii znajomych przedsiębiorców z okolicy. Spytajmy, czy są zadowoleni ze swojej obsługi księgowej i czy mogliby kogoś polecić. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma z taką rekomendacją sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Uwaga! Z rezerwą odnośmy się do opinii znalezionych w internecie. Mogą nie być autentyczne, tylko stworzone na zamówienie. Dotyczy to zarówno tych pochlebnych, jak i negatywnych.

Niekiedy biura podatkowe publikują na swoich stronach referencje zadowolonych klientów. Zweryfikujmy te pozytywne głosy. Skontaktujmy się z ich autorami.

  1. Odległość i dostępność

Co prawda dziś obieg dokumentów może się odbywać elektronicznie, ale dobrze mieć osobisty kontakt ze specjalistami od podatków. Kwestia szybkiego dotarcia do siedziby biura rachunkowego jest istotna. Najlepiej, gdyby znajdowało się ono blisko trasy, którą codziennie pokonujemy, albo nieopodal naszego miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności. Np. Jeżeli mieszkasz lub masz biuro swojej firmy w Krakowie w dzielnicy Krowodrza, to znajdź biuro rachunkowe z Krakowa – Krowodrzy. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze.

Ważna jest też dostępność pracowników firmy świadczącej usługi księgowe. Małe podmioty są z reguły bardziej elastyczne. W takich przypadkach właściciel czy delegowany przez niego pracownik biura jest bardziej skłonny do spotkania poza standardowymi godzinami pracy i w nietypowych miejscach.

  1. Cena

Duże, sieciowe kancelarie podatkowe z reguły cenią się bardziej niż te małe, zatrudniające co najwyżej kilka osób. Jeśli zakres i jakość świadczonych usług jest porównywalna, wybierzmy mniejsze biuro. Będzie to dla nas o tyle korzystniejsze, że w małych zespołach obsługą części klientów zajmuje się właściciel, a księgowe lepiej znają swoich zleceniodawców.

Nie należy jednak zbytnio kierować się ceną usługi. Zbyt niska może oznaczać kiepską jakość i narażać nas na kłopoty w relacjach z organami skarbowo-podatkowymi.

Zaletą większych biur są nowoczesne systemy do obsługi zdalnej, które przydają się w prowadzeniu działalności, np. narzędzie do egzekwowania należności od kontrahentów. Dzięki takiemu oprogramowaniu możemy w każdej chwili dotrzeć do interesującego nas dokumentu.

Co jeszcze? Zwróćmy uwagę na kwalifikacje osób, z którymi będziemy współpracować. Najważniejszym dokumentem uprawniającym do świadczenia usług księgowych jest licencja ministra finansów, którą uzyskuje się po zdaniu państwowego egzaminu.

Poprośmy też o przedstawienie polisy OC w prowadzonej działalności. W umowie określmy zakres obowiązków biura rachunkowego, m.in. księgowanie faktur, wypełnianie, podpisywanie i dostarczanie deklaracji do US, wyliczanie wielkości należnych podatków (zaliczek), generowanie zestawień z ewidencji.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe?

  • 17 maja 2016 at 03:37
    Permalink

    Biuro rachunkowe przede wszystkim musi być już jakiś czas na rynku. Musi mieć ugruntowaną pozycję. Dobrze jest też gdy jest blisko Twojej firmy – oszczędzasz na dojazdach jakby co. Warto jest też zapytać o referencje takiego biura. Nie wybierajcie biura rachunkowego tylko temu, że jest tanie. To ma krótkie nogi. My współpracujemy z http://efra.waw.pl/. Jesteśmy zadowoleni.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.