Jak korzystnie sprzedać firmę?
O przejmowaniu spółek zwykle mówi się w kontekście przejęć w przypadku problemów finansowych, nieco rzadziej zakup firmy związany jest z chęcią sprawdzenia się inwestorów w nowej dla nich dziedzinie. Jednak coraz częściej sprzedaż firmy staje się intratnym przedsięwzięciem. Z takiej możliwość stania się właścicielem firmy korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów nie mogą czekać na rejestrację firmy.
Gdzie szukać inwestorów?
Kupno biznesu skierowane jest głównie do przedsiębiorców, którym zależy na nabyciu zarejestrowanej spółki w krótkim czasie. “Choć bardzo często kancelarie prawne zajmujące się przejęciach firm podkreślają, że zakup biznesu może się odbyć w ciągu jednego spotkania u notariusza, to zwykle do takiego spotkania prowadzi ciąg spotkań negocjacyjnych. Dodatkowo po przejęciu firmy należy dokonać zmian w KRS, co wiąże się z kosztem około 1000 złotych i czasem (na zmianę wpisu czeka się do 14 dni). “W dalszym jednak ciągu kupno firmy, która jest już w pełni zarejestrowaną spółką, trwa krócej niż pełna rejestracja spółki” – mówi redaktor Intereso.pl. Właściciele zarejestrowanych spółek bardzo często poszukują inwestorów w specjalistycznych serwisach, oferując możliwość nabycia konkretnej spółki. Zwykle oferty dotyczą możliwości zakupu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bowiem ten rodzaj spółek jest najpopularniejszy wśród polskich przedsiębiorców. W sprzedaży spółek specjalizują się także kancelarie prawne.
Kiedy wybrać zakup firmy?
Redakcja Intereso.pl zwraca uwagę, że przedsiębiorcy chętni, aby nabyć firmę, zwykle mają określone oczekiwania. Na zakup zarejestrowanej spółki decydują się przedsiębiorcy, którzy zamierzają wnioskować o dotacje unijne. W tym przypadku posiadanie zarejestrowanej spółki jest koniecznością, zatem szybszym sposobem na pozyskanie spółki jest jej zakup. Kupno biznesu jest również korzystniejsze w przypadku przedsiębiorców, którym zależy na czasie. Pełna rejestracja spółki z wpisem do KRS, przesłaniem zgłoszenia do Urzędu Skarbowego, GUS i ZUS oraz przydzieleniem numerów NIP i REGON trwa co najmniej miesiąc. Co najmniej, bowiem zgodnie z ustawą na dokonanie wpisu do KRS sąd ma 14 dni, przy czym praktyka pokazuje, że zwykle trwa to dłużej. Dla części przedsiębiorców to zbyt długo, dlatego możliwość przejęcia udziałów w spółce i dokonanie niezbędnych zmian formalnych w ciągu jednego spotkania u notariusza jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście także w tym przypadku należy pamiętać o dokonaniu zmian w KRS, co również trwa, jednak ten czas jest o połowę krótszy niż proces związany z rejestracją spółki. Niestety zakup firmy jest droższy niż pełna rejestracja firmy, choć koszty te są zazwyczaj bardzo zbliżone. W niektórych przypadkach, zwłaszcza, gdy od momentu rejestracji do wystawienia spółki na sprzedaż upłynęło kilka miesięcy, należy również liczyć się z dodatkowym kosztem, związanym z audytem przejmowanej spółki.
Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać firmę, najczęściej oferują je jak gotowe spółki, które również jako spółki nieprowadzące działalności (tak zwane spółki w czasie uśpienia) powinny prowadzić pełną księgowość. Nabycie takiej spółki może przynosić również korzyści podatkowe, jeśli zarejestrowana spółka będzie spółką z przesuniętym rokiem obrotowym. Jednak koszt zakupu takich spółek może stanowić nawet trzykrotność kwoty, jaką należy wyłożyć na zakup zarejestrowanej spółki z rokiem podatkowym zbieżnym z rokiem kalendarzowym.
Artykuł przygotowano na podstawie: http://intereso.pl/szukam-inwestora-czesc-1-opis-inwestycji-i-analiza-konkurencji.html
A co ze spółkami? Czy znacie jakieś firmy, które zajmują się skupem spółek? Mam namiary na http://pointoffice.pl/sprzedaz-spolek-krakow ale oni specjalizują się w sprzedaży a nie w kupnie :/ Ktoś pomoże?