Jak kształtować dobre relacje z mediami – poradnik dla przedsiębiorców
Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że dziś media mają moc i de facto to one rządzą światem. Jeden tekst czy materiał może sprawić, że staniesz się prawdziwą gwiazdą lub znikniesz z rynku na długi czas. Jakimi prawami rządzi się świat mass mediów? I jak wpisać się w gusta dziennikarzy, by dialog między nimi a Twoją firmą był satysfakcjonujący dla obu stron? Czym kierować się podczas tworzenia materiałów prasowych i jakich praktyk się wystrzegać? O tym wszystkim w najnowszym materiale.
Bądź zawsze na bieżąco
Zainteresowanie branżą to podstawa w drodze do osiągania sukcesu. Jeśli więc chcesz się rozwijać i wraz z innymi ekspertami pojawiać się w branżowych czasopismach musisz wyróżniać się na tle konkurencji wiedzą, innowacyjnością swojego przedsiębiorstwa lub firmy i pozytywnym wizerunkiem marki, którą reprezentujesz. Dobrze, jeśli masz znajomości w mediach lub dążysz konsekwentnie do ich zdobywania. Relacje, również personalne, są w tej materii niezwykle istotne – nie zapominaj o tym. Wsparcie w znajomym dziennikarzu przyda się szczególnie w sytuacji podbramkowej, gdy cała reszta będzie tylko czekała na Twoje potknięcie.
Tworzenie informacji prasowych i artykułów sponsorowanych
Chociaż ciężko w krótkim artykule wyjaśnić, jak pisać, by czytali, postaramy się nakreślić choć pewne warunki, jakie powinien spełniać tekst PR. Zacznijmy od rozeznania w branży – czytaj i obserwuj trendy – dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco i będziesz mógł zaproponować ciekawy i aktualny temat. Skupiaj się w nim na potrzebach swojej grupy docelowej, by dostarczał czytelnikowi informacji, ale również wiedzy np. o rozwiązaniu poruszanego problemu. Zanim zaczniesz tworzyć materiał prasowy zrób research i dobierz chwytliwy tytuł, który przykuje uwagę dziennikarza (który otrzyma informację prasową) i czytelnika. Zadbaj o wartościowy lead i sensowny układ tekstu (zasada 5 pytań i odwróconej piramidy). Pamiętaj także o tym, że czasem mniej znaczy więcej, nie przekraczaj więc 2 stron tekstu. Przed wysłaniem sprawdź poprawność językową. Nade wszystko – traktuj dziennikarza jak swojego partnera. Przed wysyłką tekstu skontaktuj się z nim i porozmawiaj o zapotrzebowaniu tematycznym redakcji.
Monitoruj i reaguj
Po wysyłce materiałów sprawdzaj na bieżąco czy już się ukazały, a jeśli tak, jaka jest reakcja na nie. Pamiętaj, że to równie istotna część pracy PR-owca, który musi panować nad wszystkim przed, w trakcie i po publikacji. Dokładnie analizuj każdy etap tego procesu i wyciągaj wnioski, które poprawią Twoją efektywność w przyszłości. Jeśli czujesz, że to zbyt wiele pracy, oddeleguj do tego specjalny dział w swojej firmie lub podejmij współpracę z agencją PR http://wizerunkowo.com/oferta/media-relations/, której specjaliści zadbają o relacje Twojej firmy z ogólnokrajowymi i lokalnymi mediami na wszystkim poziomach – od zaplanowania strategii, przez tworzenie materiałów, aż do ich dystrybucji i monitorowania publikacji. To ogromne ułatwienie, które w przyszłości na pewno zaprocentuje.