Jak można uzyskać Kindergeld?
O Kindergeld (niemiecki zasiłek rodzinny) mogą starać się zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Podpowiedzą Ci, jak uzyskać Kindergeld. Co ważne, wysokość zasiłku nie jest uzależniona od wysokości zarobków, ale liczby dzieci. Aby ubiegać się o zasiłek, musisz legalnie mieszkać i pracować w Niemczech.
Kto może ubiegać się o Kindergeld?
Niemiecki zasiłek rodzinny może być przyznany nie tylko na dzieci biologiczne i adoptowane, ale również na wychowywane dzieci współmałżonka (jeśli mieszkają z osobą składającą wniosek) oraz wnuki (jeżeli rodzice z jakichś powodów sami nie pobierają Kindergeld).
Kindergeld przysługuje za ostatnich 6 przepracowanych miesięcy u niemieckiego pracodawcy. Cała procedura trwa 3-4 miesiące. Warto jednak pamiętać, że czas oczekiwania na decyzję jest uzależniony od Twojej indywidualnej sytuacji.
Aby ubiegać się o zasiłek, musisz koniecznie spełniać dwa poniższe warunki:
-
nieograniczony obowiązek podatkowy,
-
posiadać meldunek z dzieckiem (chociaż jedno z rodziców).
-
Familienkasse (Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych) rozpatruje wnioski i wypłaca środki.
Jak uzyskać zasiłek rodzinny?
Aby uzyskać Kindergeld, musisz prowadzić działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe) lub legalnie pracować u niemieckiego pracodawcy. O taki zasiłek mogą się ubiegać również osoby zatrudnione na tzw. “polskich kontraktach”. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać Kindergeld, skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego. Aby ubiegać się o zasiłek, musisz rozliczać się z niemieckim fiskusem (Finanzamt) i odprowadzać w Niemczech składki za ubezpieczenie.
Co ważne, Kindergeld jest wypłacany za każdy miesiąc przepracowany u naszego zachodniego sąsiada. Jednorazowo możesz otrzymać zasiłek maksymalnie za 6 ostatnich miesięcy.
Jeśli pracujesz u legalnie u niemieckiego pracodawcy i szukasz odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać Kindergeld, umów się na pierwsze niezobowiązujące spotkanie z doradcą. W takiej sytuacji potrzebujesz następujących dokumentów:
-
kopia karty podatkowej lub miesięczny odcinek wypłaty za każdy okres przepracowany u niemieckiego pracodawcy,
-
podbite i wypełnione zaświadczenie od pracodawcy,
-
kopia unijnego aktu ślubu (jeśli masz polski akt ślubu musisz przedstawić przetłumaczoną wersję),
-
kopia unijnego aktu urodzenia dziecka (w przeciwnym razie musisz dostarczyć przetłumaczoną wersję),
-
kopia dowodu osobistego lub paszportu,
-
kopia potwierdzenia meldunku lub zaświadczenie o legalnym, stałym pobycie na terenie Niemiec,
-
kopia umowy najmu mieszkania,
-
kopia odprowadzania składek na ubezpieczenie w Niemczech,
-
dokładne informacje o zatrudnieniu,
-
kopia zaświadczenia EU/EWR,
-
podpisane formy z kompletu,
-
kopia o niepobieraniu zasiłku rodzinnego w innych państwach członkowskich UE (w tym w Polsce).,
-
zaświadczenie o stanie rodziny.
Jeśli dziecko jest pełnoletnie i nadal kontynuuje naukę, musisz dodatkowo dołączyć dwa zaświadczenia. Jedno o nauce w szkole lub uczelni wyższej, a drugie o ukończeniu pierwszego wykształcenia i pracy na formularzu z Familienkasse.