Jak najrozsądniej oszczędzać na emeryturę?
Wielu z nas zaczyna coraz częściej myśleć o swojej przyszłości finansowej. Właśnie dlatego coraz bardziej przytłaczające stają się spory o nasz system emerytalny. Nic dziwnego, skoro według niego mamy w przyszłości w pełni podlegać państwu oraz otrzymywać od niego jedyne źródło finansowania. Dodatkowo jesteśmy nieco zdezorientowani przez liczbę produktów, które mamy do wyboru oraz liczne reformy emerytalne, o których coraz częściej słyszymy w mediach. Na szczęście rosnąca świadomość Polaków oraz ogólne oburzenie sprawia, że chcemy w inny sposób zadbać o nasz kapitał oraz poszukujemy racjonalnych rozwiązań.
Aktualny system emerytalny
Emerytura to takie świadczenie pieniężne, które przeznaczone jest dla osoby ubezpieczonej, po spełnieniu jednego z dwóch warunków: osiągnięciu odpowiedniego wieku lub posiadaniu odpowiedniego okresu składkowego. Oznacza to, że na emeryturę musimy zarobić. Dodatkowo nasz system ma na celu skłonienie ludzi do jak najdłuższego stażu pracy – wysokość przyszłych wypłat zależna jest bowiem od sumy odprowadzanych składek.
Całość podzielona jest na 3 filary. Pierwszy z nich to system repartacyjny (ZUS), w którym pracująca część społeczeństwa utrzymuje osoby otrzymujące świadczenia emerytalne. W tym przypadku kapitał nie jest gromadzony, lecz jest regularnie wypłacany. Kolejny filar to OFE, czyli system kapitałowy, w którym pieniądze są stale inwestowane. Ostatni natomiast jest dobrowolny oraz cechuje się małą ingerencją państwa.
Jak zadbać o swoją emeryturę?
Warto w tym celu skierować się ku najbardziej zaufanym instytucjom finansowym, czyli bankom. To dzięki nim możemy w łatwy sposób gromadzić oraz pomnażać nasz kapitał. Jednym z najlepszych oraz najprostszych rozwiązań w tym przypadku są lokaty bankowe. Pozwalają one na zamrażanie naszych środków oraz otrzymywanie w zamian korzystnego oprocentowania. W ten sposób zwiększamy zgromadzony przez nas kapitał, który stale procentuje. W przypadku odkładania finansów na emeryturę warto wybrać lokaty długookresowe, których czas trwania może wynieść nawet do kilku lat. Po zakończeniu lokaty naszym zadaniem będzie jej odnowienie oraz ewentualna wpłata większej ilości kapitału. W ten sposób możemy bardzo w łatwy sposób zadbać o swoją przyszłość oraz nie oddawać naszego losu jedynie w ręce państwa.
Polecamy sprawdzić serwis PolskaBankowosc i dowiedzieć się więcej na temat finansów osobistych.