Jak otworzyć własną szkołę języków obcych?
Zapotrzebowanie na znajomość języków obcych było i jest dość spore. Ma to związek nie tylko z rozwojem, ale również migracją zarobkową. Niezależnie od powodów, jakie kierują nami podczas procesu nauki języków obcych, pewne jest, że nauczyciele języków obcych mają szansę na pracę w ciekawych warunkach i za atrakcyjne wynagrodzenie. Jeśli jednak myślisz o założeniu własnej szkoły językowej, to sprawdź wszystkie wymogi. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
Rozeznanie rynku
Decydując się na własny biznes, niezależnie od jego rodzaju w pierwszej kolejności badamy rynek. Chodzi głównie o sprawdzanie konkurencji oraz szukanie takiej lokalizacji przedsiębiorstwa, która zapewni właścicielowi firmy możliwie największą ilość klientów. Mówiąc o szkole językowej zarówno niewielka miejscowość, jak i duże miasto będzie dobrym miejscem do założenia szkoły językowej, chociaż obydwa miejsca będą różniły się samą specyfiką prowadzenia szkoły. W mniejszej miejscowości konkurencja może być niewielka, ale na pewno będzie mniejsza niż w dużym mieście. Jednocześnie ograniczona liczba potencjalnych klientów spowoduje, że przedsiębiorca nie będzie miał możliwości wyspecjalizowania swoich usług, a wybór języków będzie się ograniczał do najczęściej wybieranych przez kursantów. W większym mieście, gdzie istnieje większa konkurencja można wystartować z działalnością skierowaną bezpośrednio do danej grupy słuchaczy bądź z konkretną grupą języków obcych. Zanim jednak wybierzemy, jakie języki będą dostępne w ofercie szkoły, warto jest sprawdzić popyt na ich naukę w danym mieście.
Co z formalnościami?
Jeśli chodzi o aspekt formalny instytucji, jaką jest szkoła językowa, to zakładając daną placówkę należy dokonać jej rejestracji. Podczas tej czynności należy podać takie informacje: imię i nazwisko osoby prowadzącej szkołę wraz z jej miejscem zamieszkania; szczegóły dotyczące typu szkoły oraz czas rozpoczęcia jej działalności; wskazanie miejsca prowadzenia szkoły; statut szkoły oraz informacje dotyczące pracowników oraz dyrekcji z uwzględnieniem wykształcenia i kwalifikacji.
Zadbaj o szczegóły
Choć właściciel szkoły językowej nie musi być filologiem- nie ma wówczas możliwości pracy we własnej szkole- dobrze jest, aby miał pojęcie o branży, w której zamierza działać. Na rynku bowiem jest całkiem sporo szkół językowych, dlatego też należy zadbać o swoją placówkę, aby móc liczyć na grupę słuchaczy. Kluczową kwestią w całej działalności jest plan nauczania, który jest niezbędny w każdej instytucji szkolnej. Szkoły językowe, podobnie jak inne formy kształcenia mają wakacyjne przerwy. Część z nich oferuje wtedy kursy czy warsztaty wakacyjne, jednak cieszą się one mniejszym powodzeniem niż te prowadzone w ciągu tradycyjnego roku szkolnego. Choć wydawać by się to mogło błahe, również wyposażenie oraz rozmieszczenie sal lekcyjnych wpływa na sam komfort nauki i pracy lektorów, co wpływa na ilość członków kursów. Warto jest więc zadbać o szczegóły, które wszystkim poprawią jakość współpracy i wpłyną pośrednio na ilość kursantów.
Źródło: szkoły językowe
Ja przymierzam się do oferty jaką są mieszkania na sprzedaż bydgoszcz i będę prowadzić szkołę we własnym mieszkaniu. Co o tym sądzicie?