Jak przygotować się do pracy w UK?

Choć Brexit tuż za rogiem, to wielu Polaków wciąż szuka szczęścia właśnie na Wyspach. Dlaczego? Okazuje się, że nawet w dzisiejszej niepewnej sytuacji politycznej w UK wciąż są rewelacyjne warunki do pracy. Chcesz założyć własną firmę? W Wielkiej Brytanii wszystkie formalności są niesamowicie proste. Wolisz zatrudnić się w firmie? Bez problemu znajdziesz miejsce i zarobisz prawdopodobnie więcej niż w Polsce. Chcesz być freelancerem? W UK to pikuś!

Nie daj się jednak zwieść – choć procedury są proste, nie oznacza to, że można do rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii podejść bez żadnego przygotowania. Dlatego też przygotowaliśmy poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, o co dokładnie musisz zadbać, zanim wybierzesz się do pracy w UK.

Dopięcie formalności

Oczywiście, zanim w ogóle podejmiemy decyzję o tym, czy jedziemy do pracy, musimy sprawdzić, czy w ogóle pracę dostaniemy. Warto w tym celu poprosić o pomoc jedną z wielu agencji, jak również portali ogłoszeniowych, których w internecie jest całe mnóstwo. Nie da się też pracować za granicą bez pozwolenia o pracę. Musimy w tym celu dostarczyć naszą pełną dokumentacje do pracodawcy.

O samej pracy jednak później. Poza nią, musimy też przemyśleć kwestie zakwaterowania – wynajmujemy dom, mieszkanie, pokój? To wszystko też musimy wiedzieć na długo przed wyjazdem, by po przyjeździe do kraju nie martwić się o to, że będziemy musieli spać na walizkach. Kolejną kwestią są ubezpieczenia, bez których ani rusz. Na szczęście możemy liczyć na łatwo dostępne ubezpieczenia w UK, w wyborze których pomoże nam jedna z wielu agencji ubezpieczeniowych online.

Proces zdobywania pracy

Aby trafić do naszych potencjalnych pracodawców, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, angielskie CV jest inne od polskiego – nie ma w nim zdjęcia ani daty urodzenia, dla przykładu. Warto zobaczyć w internecie, jak wyglądają angielskie CV, by przedstawić się pracodawcom w taki sposób, w jaki tego oczekują.

Gdy CV jest już gotowe, najlepiej jest aplikować do agencji zamiast bezpośrednio do miejsc pracy, ponieważ istnieje wtedy większa szanso na to, że znajdziemy coś, co odpowiada naszym osobistym predyspozycjom. Należy jednak uważać, ponieważ agencje nie zawsze będą Cię informować o tym, na jak długo oferowana jest dana praca.

Gdy już agencja załatwi nam spotkanie, warto dobrze przygotować się od rozmowy rekrutacyjnej, bo to od niej wszystko zależy. Starajmy się przedstawić siebie w najlepszy możliwy sposób – umiarkowana pewność siebie jest bardzo mile widziana.

Podatki

Wspominaliśmy już, że formalności związane z pracą w Wielkiej Brytanii są bardzo proste. Tak jest też z podatkami, niemniej jednak warto jest zaznajomić się z ich organizacją jeszcze zanim wyjedziemy. Przykładowo, to jak wysoki będzie nasz podatek będzie zależeć od tego, czy wyjeżdżamy czasowo, czy decydujemy się na stałą emigrację. jeśli wyjazd jest tylko czasowy, to wtedy musimy też pamiętać o opłacaniu podatku w Polsce.

Zderzenie kulturowe

Co kraj, to obyczaj – a pracując za granicą dowiemy się o tym bardzo szybko. Jednak sprawa nie jest zbyt prosta. Gdyby chodziło tylko o to, że wchodzimy w kulturę angielską, to dużo łatwiej byłoby się do tego przygotować. Jednak w większości miejsc pracy będziemy mieli do czynienia ze środowiskiem międzynarodowym, gdzie każdy współpracownik będzie miał swój własny bagaż kulturowy. Warto więc zachować otwarty umysł w interakcjach. Rozmawiając z osobami z różnych środowisk możemy dowiedzieć się bardzo wiele ciekawych rzeczy. Choć kuszące może być trzymanie się Polonii, to na interakcjach z innymi kulturami możemy jedynie zyskać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.