Jak stworzyć dobrej jakości CV?

Skonstruowanie dobrego CV nie jest trudne, jeżeli postępujemy zgodnie z kilkoma wskazówkami oraz zdrowym rozsądkiem. Jeżeli chcemy zostać zauważeni, musimy chwilę na to poświęcić, a także ubrać cały tekst w ładny i atrakcyjny wizualnie szablon. Jak zatem poradzić sobie z pisaniem CV? Na co zwrócić uwagę, aby przykuło ono uwagę naszego potencjalnego pracodawcy? Czy lepiej tworzyć samemu, czy wykorzystać gotowy wzorzec?

1. Zadbaj o odpowiedni układ informacji

2. Skup się przede wszystkim na swoim doświadczeniu

3. Nie naciągaj informacji na swoją korzyść

4. Nie zapomnij o swoich zainteresowaniach

Zadbaj o odpowiedni układ informacji

Przy tworzeniu CV najważniejszą rzeczą jest, żeby przekazać możliwie dużo użytecznych dla potencjalnego pracodawcy informacji, lecz z drugiej strony zachować przejrzystość dokumentu. Z tego powodu stosujemy różne wzory i szablony układów danych tak, aby formowały się w bloki, jak doświadczenie, wykształcenie czy zainteresowania. Najpopularniejszymi wariantami układu tekstu w CV jest blok pod blokiem lub wertykalny podział strony, dzięki któremu uzyskujemy wąski pasek po lewej stronie dokumentu. Niezależnie od tego, jaki z przykładów wybierzemy warto wiedzieć, że wzrok rekrutera ma tendencję do przeskakiwania po informacjach w naszym CV po linii składającej się na literę F. Warto więc, aby najważniejsze informacje ułożyć właśnie na górze i po lewej stronie arkusza. W pierwszej kolejności powinny więc iść nasze dane i doświadczenie zawodowe, a następnie wykształcenie, umiejętności i zainteresowania.

Skup się przede wszystkim na swoim doświadczeniu

Żyjemy w czasach, gdzie dyplom ukończenia konkretnej szkoły jest już coraz mniej istotny. W większości zawodów bardziej liczy się to, co realnie potrafimy i jakie doświadczenie do tej pory zdobyliśmy, dlatego warto poświęcić tej kategorii więcej miejsca, niż ukończonym stopniom edukacji. Oczywiście to nie dotyczy każdej branży – lekarz, inżynier czy prawnik nadal potrzebują potwierdzenia swojej wiedzy w formie studiów. Jeżeli jednak mamy “luźniejszy” zawód, skupmy się przede wszystkim na praktyce.

Nie naciągaj informacji na swoją korzyść

Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić przy tworzeniu CV, jest zaginanie rzeczywistości. Jeżeli umiemy obsługiwać jakąś maszynę czy program w stopniu dobrym, nie piszmy, że jesteśmy ekspertami – takie zachowanie może bardzo szybko się na nas zemścić. Wystarczy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej dostaniemy do wykonania zadanie związane z umiejętnością, którą podkolorowaliśmy i będziemy mieli problem. Bądźmy uczciwi i traktujmy potencjalnego pracodawcę tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani. Przykłady, jak dobrze wypełnić CV znajdziesz na CV-maker.pl.

Nie zapomnij o swoich zainteresowaniach

Wbrew pozorom rubryka dotycząca naszych pasji nie powinna być pomijana ani traktowana po macoszemu. To ten kawałek CV, w którym możemy pokazać się od bardziej prywatnej, ludzkiej strony. Ciekawe zainteresowania często są także dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy kwalifikacyjnej, który pozwala na zmniejszenie stresu po stronie kandydata. Ważnym jednak jest, aby wpisać w to miejsce nasze prawdziwe hobby, a nie jakieś spisane z internetu. Jeżeli zakomunikujemy, że lubimy motoryzację, a zapytani o ulubioną markę samochodów nie będziemy w stanie za dużo powiedzieć, nie będzie to wyglądało dobrze w oczach potencjalnego pracodawcy. Dobrze jest więc uchylić nieco rąbka tajemnicy na nasz temat, jednak powinny to być informacje prawdziwe, a nie atrakcyjne tylko z pozoru.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.