Jak to jest z tą firmą. 3 kroki do własnego biznesu
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Daje to bowiem większa swobodę działania oraz możliwości. Jednak założenie firmy to także masa formalności do załatwienia, które dla wielu są przeszkodą nie do przejścia. Jednak nie ma się co zniechęcać, rejestracja działalności wcale nie jest tak skomplikowana jak się wydaje.
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Daje to bowiem większa swobodę działania oraz możliwości. Jednak założenie firmy to także masa formalności do załatwienia, które dla wielu są przeszkodą nie do przejścia. Jednak nie ma się co zniechęcać, rejestracja działalności wcale nie jest tak skomplikowana jak się wydaje.
Biznes plan i forma prawna
Oczywiście podstawą sukcesu jest w tym przypadku odpowiedni pomysł. To od niego uzależnione jest bowiem to czy firma odniesie sukces czy nie. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie własnej niszy na rynku. Przed uruchomieniem działalności wcześniej należy przede wszystkim wybrać odpowiednią formę organizacyjną i prawną jej prowadzenia. Do wyboru jest m.in. firma jednoosobowa, spółka z o.o., spółka akcyjna czy spółka osobowa. Później można już przystąpić do procesu rejestracji.
Rejestracja firmy w CEIDG-1
CEIDG-1 to wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Stosowne pismo musi złożyć przyszły przedsiębiorca. Prawo do rozpoczęcia działalności przysługuje już w dniu złożenia wniosku. Do wniosku można również od razu dołączyć zgłoszenie do podatku VAT. W formularzu muszą się znaleźć takie dane jak:
- nazwa firmy,
- określenie przedmiotu działalności (PKD), siedziby, miejsca prowadzenia działalności, adresu spółki innych,
- data rozpoczęcia działalności oraz ewentualne wskazanie pełnomocnika.
Wniosek CEIDG-1 zawiera jednocześnie:
- wniosek o nadanie NIP-u,
- wniosek o formę opodatkowania firmy,
- wniosek o nadanie numeru REGON (dla przedsiębiorstw, które nie są spółkami jawnymi),
- informację odnośnie numeru firmowego konta bankowego,
- zgłoszenie płatników składek osób ubezpieczonych.
- Gotowy wniosek składa się we właściwym urzędzie gminy. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna.
- Firmowy rachunek bankowy
Uruchomienie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością otworzenie specjalnego rachunku bankowego/nie ma takiej konieczności, dobrze byłoby bardziej dla porządku we własnej firmie niż jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku VAT-owócw. Kontem firmowym może zostać konto indywidualne, pod warunkiem, że ten fakt zostanie wcześniej zgłoszony do US i ZUS. w niektórych bankach do założenie konta firmowego potrzebna jest pieczątka firmowa, o której warto pomyśleć wcześniej.
Urząd Skarbowy
Do rozpoczęcia działalności gospodarczej niezbędny jest numer NIP oraz wybrana forma opodatkowania. Należy więc dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT. Dokonać tego możne we właściwym Urzędzie Skarbowym. Wniosek CEIDG-1 jest formularzem, który zawiera podanie o nadanie numeru identyfikacji podatkowej. Tam też znajduje się oświadczenie odnośnie wybranej formy opodatkowania. W celu rejestracji jako Podatnika VAT trzeba jeszcze wypełnić wnioski VAT-R.
Główny Urząd Statystyczny
W GUS uzyskać można numer REGON. W przypadku firm, które nie są przedsiębiorstwami jawnymi numer przychodzi drogą pocztową w czasie 30 dni od złożenia wniosku CEIDG-1. W przypadku zakładania spółki do Głównego Urzędu Statystycznego muszą udać się wszyscy wspólnicy spółki. Numer REGON jest nadawany automatycznie po złożeniu wniosku RG-1, przedstawieniu umowy założycielskiej praz zaświadczeń każdego wspólnika o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zgłoszenie płatników składek (przedsiębiorcy oraz jego pracowników) następuje po wypełnieniu wniosku CEIDG-1. W ciągu tygodnia osoby ubezpieczone należy zgłosić do ZUS-u za pomocą formularza ZUA. W nim powinny znaleźć się następujące dane:
- REGON,
- numer konta firmowego,
- dane personalne,
- numery NIP,
- seria i numer dokumentów tożsamości,
- numer wpisu do ewidencji oraz nazwa instytucji rejestrującej.
W przypadku osób, które zakładają firmę po raz pierwszy przysługują ulgi na składki ZUS. Dotyczy to także tych osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły własnej działalności gospodarczej ani nie były wspólnikami w żadnej spółce.
SANEPID i Państwowa Inspekcja Pracy
W przypadku osób, które mają zamiar zatrudniać prawników konieczna jest wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy oraz SANEPID-zie. Przedsiębiorca ma odpowiednio 30 i 14 dni na zgłoszenie się do tych instytucji. W przypadku firm związanych z branżą gastronomiczną lub spożywczą obowiązują jeszcze dodatkowe zasady bhp./ Do usunięcia cały akapit to nie jest konieczne
Partnerem wpisu jest profesjonalny doradza biznesowy, właściciel Biura Rachunkowego In Plus
Zamierzam założyć firmę w przyszłym roku i mam pytanie, czy jako swój pracodawca również muszę składać PIT-37 jak zwykły pracownik czy jest jakiś inny dokument rozliczający moje dochody za zeszły rok? Drugie pytanie cy programy do rozliczania PIT-ów przez internet (typu http://pity2016ng.pl/) również mają opcje dla firm czy to tylko dla osó fizycznych?