Jak właściwie zaprojektować kuchnię dla pracowników w zakładzie pracy?

Kuchnia pracownicza jest pojęciem bardzo obszernym. W prawie jest zapisane, że w przypadku zakładów pracy zatrudniających powyżej 20 pracowników jest niezbędna jadalnia. Jednak jadalnia to nie do końca to samo co kuchnia. Jednak nawet w przypadku mniejszych firm, wskazane jest stworzenie miejsca, gdzie pracownik może w spokoju zjeść drugie śniadanie albo zaparzyć kawę.

Utrzymanie porządku

kitchen-1687121_640Niestety, osoby, które sprzątają po sobie w kuchniach pracowniczych, należą do rzadkości. Trzeba to uwzględnić już w momencie projektowania wykończenia wnętrza. Najlepsze do szybkiego i skutecznego czyszczenia są kafle i specjalna farba, którą można czyścić również na mokro. Zdecydowanie należy unikać wykładzin, paneli, łatwo brudzących się farb. Przy firmie zatrudniającej 20 pracowników, już po tygodniu całe wyposażenie będzie nadawało się tylko do wymiany. Warto stosować jasne kolory, na których od razu widać będzie zabrudzenia. Przy ciemnym brązie lub czerni będzie to niemożliwe. To samo dotyczy stołów i krzeseł w części jadalnej. Najlepszym wyborem są meble lekkie, przy których utrzymywanie porządku nie jest problemem. W razie potrzeby będzie można je szybko i łatwo przestawić czy nawet podnieść. Im mniej będzie trudnodostępnych miejsc, tym lepiej.

Wyposażenie

Niezbędne wyposażenie kuchni jest w dużej mierze dyktowane przez ilość zatrudnionych w firmie osób. Nie może zabraknąć czajnika elektrycznego czy małej lodówki, a także kilku stolików, przy których można usiąść i zjeść. Liczba całkowitego wyposażenia powinna być zależna od ilości osób korzystających z niego. Zapewnienie jednego czajnika przy trzydziestu zatrudnionych jest nieporozumieniem, za które odpowiedzialność ponosi pracodawca. Proces zaparzenia sobie porannej kawy przez wszystkich będzie trwał ponad godzinę, co przyczyni się do niskiej efektywności wykonywanych zadań. Zamiast pracować, zatrudnieni będą stać w kolejce do kuchni. Z drugiej strony, nie ma sensu, żeby każdy miał swój własny czajnik czy półkę w lodówce. Ilość sprzętów powinna być dokładnie przeanalizowana i na bieżąco zwiększana w razie potrzeby. Do niezbędnego wyposażenia należą czajniki elektryczne, lodówka, szafki na naczynia, a także blat do przygotowywania napojów czy posiłków. Niektórzy dodają także kuchenkę mikrofalową, co bywa bardzo przydatne, lub zwykłą kuchenkę gazową albo elektryczną. Nie może oczywiście zabraknąć zlewu z bieżącą ciepłą wodą oraz suszarki do naczyń. Sprawdź różne aranżacje kuchni, które możesz wykorzystać podczas projektowania własnej.

Dużo sprzętów, mało miejsca

soledo_10Niewiele firm może sobie pozwolić na wydzielenie ogromnej powierzchni na kuchnię pracowniczą, głównie z powodów technicznych. Z drugiej strony, mała kuchnia i wiele korzystających z niej osób w tym samym czasie grozi katastrofą. Dlatego należy jak najefektywniej rozlokować wszystkie meble oraz potrzebne sprzęty, a także wydzielić osobne strefy do poszczególnych czynności. Wystarczy, że do danej strefy będzie prowadziła wąska ścieżka. Ci, którzy chcą zaparzyć kawę, niech idą na lewo; korzystający z lodówki na prawo, a z kuchenki mikrofalowej do głębi pomieszczenia. Umieszczenie jadalni w tym samym pokoju może być więc niemożliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie pracy lub przy urządzeniach służących do pracy, jeść nie wolno. Nie ważne, czy mowa o komputerze czy o taśmie produkcyjnej. Dlatego zawsze trzeba wydzielić jakiś fragment pomieszczenia na jadalnię. Może być to niewielki fragment w pokoju przeznaczonym do pracy. Oddzielenie go meblościanką nie powinno stanowić większego problemu. W kuchni pracowniczej, zwłaszcza stosunkowo małej, najlepiej jest zrezygnować z dekoracji wszelkiego typu – żadnych kwiatów czy obrazów. Niektórzy natomiast umieszczają kartki z zakazami i nakazami oraz przypomnieniami, by zachowywać czystość. W przypadku niektórych osób to się sprawdza, inni tylko cynicznie się uśmiechną. Dlatego minimalizujmy wszystkie możliwe problemy zawczasu. Zlew niech będzie dwukomorowy, kosz na śmieci największy z możliwych, a koło czajników z kawą niech stoją papierowe ręczniki.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jak właściwie zaprojektować kuchnię dla pracowników w zakładzie pracy?

  • 9 listopada 2017 at 08:38
    Permalink

    Kuchnia – nawet ta w pracy – jest takim miejscem bardzo domowym i myślę, że tak też powinna zostać zaaranżowana. Biuro http://apatrojanowscy.pl, które aranżowało nasze pomieszczenie socjalne, stworzyło bardzo przyjemny, sielski klimat. Teraz personel znacznie chętniej spożywa posiłki w kuchni, a nie przy biurkach, przed komputerem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.