Jak zmniejszyć ryzyko utraty danych?

Każdego dnia mamy do czynienia z urządzeniami elektronicznymi, na których gromadzimy różnorakie dane. Przechowujemy na dysku istotne pliki osobiste i te potrzebne w pracy. Co by się stało, gdybyśmy je utracili?

Każdy z nas miał zapewne wątpliwą przyjemność znaleźć się w sytuacji, gdy w najbardziej nieoczekiwanym momencie komputer odmawia posłuszeństwa i doświadczamy w pełnej okazałości “złośliwości rzeczy martwych”. Pracujesz nad ważnym dokumentem, wytężasz każdą szarą komórkę, by dokończyć tworzenie pliku w edytorze, kiedy to program się zamyka, nie racząc nawet zapytać, czy chcesz zapisać owoc pracy ostatnich kilku godzin.

Zdarzyło się, prawda?

A jakie byłoby nasze rozgoryczenie, gdyby przytrafiło się utracić wszystkie potrzebne dokumenty?

Powszechnym powodem utraty danych jest działanie wirusów i innych złośliwych programów. Malware – oprogramowanie, które zagnieździło się na naszym sprzęcie, zbierające informacje, a często także nasze osobiste i poufne dane, jest bardzo częstym powodem utraty danych.

Wirusy w praktyce nigdy nie aktywują się same – nieświadomi ich zagnieżdżenia się robimy to my sami. Używając plików, które otrzymaliśmy za pośrednictwem poczty mailowej, poprzez pamięć przenośną (pendrive, dyski zewnętrzne, karty pamięci etc.) czy w jakikolwiek inny sposób – warto pamiętać o przefiltrowaniu tych plików w poszukiwaniu takiego niechcianego oprogramowania. Sam antywirus – często uważany już za przeżytek ery PC-tów – może nam pomóc zmniejszyć ryzyko zainfekowania.

Kolejnym powodem utraty danych, który jest dość oczywistą sprawą jest utrata fizyczna. Uszkodzenia mechaniczne, na które nasz laptop czy inne urządzenie przenośne jest narażony każdego dnia, mogą spowodować zakłócenia w prawidłowej pracy sprzętu, a w efekcie programów odpowiedzialnych za działanie urządzenia – jak i samych danych, które przechowujemy na dysku.

Nie możemy również zapominać o tym, że kradzież lub zagubienie urządzenia może nas bezpowrotnie pozbawić dostępu do wszelkich informacji, dokumentów i plików, nad którymi pracowaliśmy. W takim przypadku odzyskanie danych może graniczyć z cudem. Jakie środki prewencyjne powinniśmy podjąć, by uniknąć straty danych?

Co to jest chmura?

Chmura – to odpowiedź na potrzeby użytkowników, obawiających się straty dokumentów przechowywanych jedynie fizycznie na laptopie czy innym urządzeniu mobilnym. W większości tych przypadków przechowywanie każdego rodzaju plików we wspomnianej Chmurze eliminuje zasadniczą część ryzyka ich utraty.

Mamy szeroki wybór programów – w większości darmowych, które pozwolą nam na magazynowanie plików online. Co istotne, w większości programów działających online, np. edytorów tekstowych, postępy naszej pracy zapisywane są w czasie rzeczywistym. To bardzo pomocne udogodnienie dla wszystkich tych, którzy rzadko używają skrótu Ctrl+S w trakcie pracy nad dokumentem.

Oczywiście, żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad – kilka znanych i szeroko dyskutowanych przypadków kradzieży plików ze wspomnianego źródła może ostudzić nasz zapał. Do tego, aby w pełni korzystać z zawartości naszego dysku w Chmurze, potrzebujemy dostępu do Internetu. Offline jesteśmy praktycznie odcięci od przechowywanych tam danych. Jednak, czy kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z idealnymi rozwiązaniami?

Idealne rozwiązania

Dywersyfikowanie miejsca przechowywania plików jest dobrym rozwiązaniem, które może skutecznie zminimalizować ryzyko ich bezpowrotnej utraty. Co jednak, kiedy stoimy już w obliczu faktu dokonanego, jeśli nasz sprzęt został zainfekowany lub po prostu odmówił współpracy? Najlepiej udać się do specjalisty – takiego jak Ratownicy IT – który w sposób bezpieczny i skuteczny pomoże nam odzyskać utracone dane. Szukanie rozwiązania na własną rękę, bez potrzebnej wiedzy i doświadczenia może pozbawić nas możliwości ich odzyskanie w sposób definitywny. Chyba nie warto ryzykować, prawda?

Odzyskiwanie Danych z Dysku Poznań – Ratownicy IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.