Jak zorganizować domowe biuro?
Decydując się na pracę zdalną warto pomyśleć o przygotowaniu stanowiska pracy w domowym zaciszu. Najlepiej by był to osobny pokój, ale często nie ma takiej możliwości.
W takim wypadku należy spróbować wydzielić w mieszkaniu kąt przeznaczony tylko do pracy. Warto zadbać o wizualne wyróżnienie go z reszty przestrzeni domowej, np. za pomocą regału czy stojaka z kwiatami. Można również rozłożyć w tym miejscu nieduży dywanik.
Wybierając miejsce na domowe biuro trzeba zwrócić uwagę, by było dobrze oświetlone. Najlepsze dla oczu jest światło dzienne, ale pamiętając o krótszych zimowych dniach warto pomyśleć o dobrej lampie, która oświetli całą przestrzeń biurka przed nami. Szczególnie, jeśli zamierzamy pracować również wieczorami. Po znalezieniu odpowiedniej przestrzeni należy zastanowić się nad biurkiem lub stolikiem, przy którym chcemy pracować. Poza możliwością wygodnego usadowienia się przy nim w pozycji wyprostowanej musi zapewnić dość miejsca, by można było postawić na nim komputer oraz niezbędne artykuły biurowe. Jeśli praca wymaga wykonywania rozmów telefonicznych, to dodatkowo w zasięgu ręki powinien się znaleźć aparat telefoniczny (lub komórka) oraz bloczek do sporządzania notatek.
W standardowym organizerze czy kubku poza długopisami i ołówkami warto umieścić również kolorowe cienkopisy. Przydadzą się one do szybkiego zapisania lub podkreślenia ważnych informacji, które mogłyby zginąć w natłoku innych notatek. Sprawdzą się również, gdy nagle wpadnie nam do głowy pomysł do wykorzystania w przyszłości. Warto na koniec dnia zebrać takie kolorowe notatki i zawiesić na tablicy korkowej w pobliżu biurka, by łatwo je było odnaleźć, gdy będą potrzebne.
Poza podstawowym wyposażeniem kącika do pracy należy zadbać o to, by wszystko, z czego często korzystamy, znajdowało się pod ręką, ale nie zagracało biurka. Przykładowo można wygospodarować półkę, lub w zależności od potrzeb nawet cały segment regału, by ustawić przydatne książki, fachowe czasopisma czy segregatory z dokumentami. Najlepiej, by mebel znajdował się w miejscu, gdzie wygodnie będzie sięgać ręką, bez konieczności wstawania z krzesła. Oszczędzi to nie tylko wysiłku, ale przede wszystkim zapobiegnie “tymczasowemu” składowaniu na biurku i pomoże wyrobić nawyk natychmiastowego odkładania na miejsce nieużywanych rzeczy. Przy okazji ograniczy do minimum czas niezbędny do uprzątnięcia stanowiska po skończonej pracy.