Jak zostać adwokatem?

Wiele młodych ludzi myśląc o swojej przyszłości wybiera zawód niezależny. Dla dzisiejszego nastolatka praca na etacie nie jest zbytnio atrakcyjna i zdecydowanie bardziej woleliby wykonywać zawód niezależny.

Do takich zawodów należy zawód adwokata. Jest to wolny zawód polegający w głównej mierze na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu pism procesowych oraz innych pism w kontakcie z innymi podmiotami prawa, a w końcu reprezentacja procesowa oraz pozaprocesowa. Adwokat to także zawód kojarzący się z prestiżem i dużym zaufaniem społecznym. Wreszcie, czego nie można ukryć, zawód ten kojarzy się z dużymi pieniędzmi. Oczywiście wszystko zależy od specjalizacji, którą dany adwokat wybierze. By młody człowiek mógł określać się jako prawnik, musi przebyć długą drogą, która pełna jest wyczerpującej nauki oraz praktyki (często bezpłatnej). Dopiero tak wyszkolony prawnik będzie skuteczny, a co za tym idzie- będzie atrakcyjny na rynku.

Swoją drogę prawnik zaczyna od rozpoczęcia studiów na kierunku Prawo. Są to studia jednolite magisterskie, a więc niemożliwym jest uzyskanie tytułu licencjata w ich zakresie. Studia te charakteryzują się dużą ilością materiału do przyswojenia, który w zasadzie w całości będzie wykorzystywany w życiu zawodowym. Należy to podkreślić, bowiem żaden student prawa nie może pozwolić sobie na to, by zapomnieć wiadomości z jakiegokolwiek praktycznego przedmiotu. Najlepiej by studiom towarzyszyło członkostwo w jakimś kole naukowym. To pozwala na poszerzanie swojej wiedzy z konkretnej gałęzi prawa. Dodatkowo student powinien odbywać praktyki w kancelarii adwokackiej. Takie praktyki są konieczne do ukończenia studiów, jednak nie jest to ich największą rolą. Przede wszystkim pozwala obyć się z zagadnieniami praktycznymi, które w toku studiów są w zasadzie obce. Stałe odbywanie praktyk to także nabywanie doświadczenia, które jest kluczowe w pracy zawodowej.

Następny etapem jest aplikacja adwokacka. W jej toku aplikant nabywa nowych umiejętności, ale może wykonywać też czynności, których podejmuje się zwykły adwokat- między innymi sporządza porady prawne oraz występuje przed sądami. Po ukończeniu aplikacji otrzymuje pełną możliwość pracy w zawodzie. Następnym krokiem jest kancelaria adwokacka- może założyć własną lub przystąpić do już istniejącej. Jak widać droga do wykonywania zawodu jest długa i kręta.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jak zostać adwokatem?

  • 4 grudnia 2017 at 14:59
    Permalink

    Prawnik to popłatny zawód, ale żeby go uzyskać, potrzeba wiele “zachodu” – np. finansowego. Bez kasy nie da się studiować. Można się oczywiście wspomóc jakąś pożyczką np. Imprumut rapid Jak już się zostanie tym prawnikiem, to i ze spłatą nie będzie problemu… :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.