Jakich cech charakteru nie lubią rekruterzy?
Decyzja rekrutera jest kluczowym elementem w ubieganiu się o zdobycie wymarzonej pracy. Nie zawsze o pozytywnym rozstrzygnięciu rekrutacji decydują same umiejętności o zdobyte doświadczenie zawodowe. Często wiele zależy również od samego wizerunku kandydata.
Idealny kandydat
Materiałem na dobrego pracownika jest osoba, która cechuje się kulturą osobistą, jest aktywna i zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków. Osoby zajmujące się rekrutacją zwracają uwagę na zachowanie i cechy charakteru przyszłego pracownika. Jest kilka kwestii, które mogą zakończyć proces rekrutacji. Jeśli oferty pracy umieszczone na przykład na portalu Pracuj.pl , zostały już przeanalizowane i pracodawca zaprosił nas na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by praca marzeń nie uciekła sprzed nosa.
Nie można się spóźniać
Niepunktualność to cecha, która może wyeliminować nawet potencjalnie dobrego kandydata. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli kandydat spóźnia się już na pierwsze spotkanie, może to zostać bardzo źle odebrane. Stanie się tak z pewnością, jeśli o przyczynie spóźnienia nie zostanie powiadomiony potencjalny pracodawca, oznacza to bowiem okazanie braku szacunku. Należy przewidzieć, iż w drodze na rozmowę rekrutacyjną może dojść do różnego rodzaju utrudnień, takich jak korki drogowe lub spóźniony autobus. Warto więc zapewnić sobie więcej czasu, by w sposób bezstresowy dotrzeć na miejsce spotkania.
Bez przerywania rozmowy
Wchodzenie w słowo i przerywanie rozmowy może zostać odebrane jako bardzo irytujące. Jeśli kandydat zamierza zadać pytanie, powinien poczekać, aż potencjalny pracodawca zakończy swoją wypowiedź. Podstawą dobrej komunikacji jest wysłuchiwanie tego, o czym chce nas poinformować rozmówca. Jeśli sprawa jest wyjątkowo ważna i należy o niej powiedzieć w konkretnym momencie, można dać o tym znać, na przykład gestem ręki, żeby dać do zrozumienia naszemu rozmówcy, iż chcemy przekazać istotną informację.
Pewność siebie czy arogancja?
Głównym problemem występującym podczas rozmów kwalifikacyjnych, jest pojawiający się z ich powodu stres. Zdenerwowanie jest normalnym objawem, wynikającym z faktu, iż bardzo zależy nam na zrobieniu jak najlepszego wrażenia. Dlatego właśnie należy starać się niwelować go i być pewnym siebie. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę, iż może zostać to odebrane jako oznaka arogancji. Osoba arogancka zachowuje się zbyt pewnie siebie i lekceważy swojego rozmówcę. W pracy bardziej cenione jest pokora, gdyż pozwala ona na wyciąganie wniosków z popełnionych błędów.