Jakie akwarium wybrać?

Akwarystyka to bardzo interesujące i wymagające hobby. Rodzaje dostępnych na rynku akwariów można podzielić na kilka kategorii.

Kategoryzacja zbiorników wodnych ze względu na ich funkcję

  • wielogatunkowe – w takich akwariach żyją zarówno rośliny, jak i ryby rożnych gatunków. Czynnikiem wyboru poszczególnych elementów zbiornika wodnego są przede wszystkim walory estetyczne. Przy komponowaniu zawartości akwarium należy się jednak kierować zasadą doboru ryb i roślin, o zbliżonych wymaganiach hodowlanych (rodzaju wody, natężeniu światła, wielkości zbiornika).
  • lęgowe – są to akwaria specjalnie przygotowane do rozmnażania gatunków ryb. Musi ono być odpowiednio oświetlone, ogrzane i wyposażone np. w ruszt ikrowy.
  • środowiskowe – w takich zbiornikach odwzorowuje się warunki naturalne dla ryb, co zapewnia równowagę biologiczną.

Typy akwariów ze względu na warunki naturalne dla ryb

  • jednogatunkowe – w takim zbiorniku hoduje się tylko jeden gatunek ryb. W tym wypadku bardzo ważne jest zapewnienie środowiska wodnego, które jak najmniej odbiega od warunków naturalnych. Dzięki temu można prowadzić obserwację zachowań gatunku.
  • kontynentalne – w takim akwarium hoduje się ryby pochodzące z jednego kontynentu. Ważne jest, by łączyć ze sobą gatunki żyjące w podobnych warunkach naturalnych.

Kategorie zbiorników według parametrów technicznych

  • przezroczyste (płaskie) – są to akwaria o jednolitej grubości, które nie zniekształcają obrazu.
  • transparentne – to zbiorniki wykonane ze szkła pozbawionego zielonego odcienia i charakteryzującego się wysoką przepuszczalnością światła.

Szyby w akwarium są połączone ze sobą za pomocą specjalnego akwarystycznego kleju. Decydując się na konkretne gatunki ryb, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny, oświetlenie, pokarm i podłoże. Poza tym, akwarium tylko wtedy świetnie wygląda, kiedy harmonijnie komponuje się z aranżacją pomieszczenia. Dlatego ważna jest odpowiednio dopasowana szafka pod akwarium. Na rynku dostępne są projekty stworzone zgodnie z najnowszymi trendami. Bardzo popularne są meble w kolorze bieli i czerni, które są dość neutralne i z łatwością wpasują się w styl wnętrza.

Polscy producenci oferują asortyment o różnych kształtach. Na rynku dostępne są tradycyjne prostokątne zbiorniki o pojemności – 12-960 l, ale również profilowane (z wygiętą szybą), albo owalne i falowane. Poza tym, w asortymencie są również akwaria narożne, panoramiczne (z sześcioma ścianami), albo sześciokątne. Można zdecydować się na bardziej kreatywne produkty i wybrać zbiorniki dekoracyjne z kolorowego szkła. Akwaria o nietradycyjnych kształtach proponują zagraniczni producenci. W ich ofercie dostępne są np. zbiorniki obłe z kolorowymi krawędziami, albo produkty, które łączą w sobie akwarium i ogród.

Wybór odpowiedniego akwarium nie jest prosty, tym bardziej, że decydując się na hodowlę konkretnych gatunków ryb, trudno później zmienić swoje postanowienie. Niemniej jednak, warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę i świadomie wybrać rodzaj zbiornika, bo akwarystyka, to naprawdę interesujące hobby.

Polecamy:
Oświetlenie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.