Jakie akwarium wybrać?
Akwarystyka to bardzo interesujące i wymagające hobby. Rodzaje dostępnych na rynku akwariów można podzielić na kilka kategorii.
Kategoryzacja zbiorników wodnych ze względu na ich funkcję
- wielogatunkowe – w takich akwariach żyją zarówno rośliny, jak i ryby rożnych gatunków. Czynnikiem wyboru poszczególnych elementów zbiornika wodnego są przede wszystkim walory estetyczne. Przy komponowaniu zawartości akwarium należy się jednak kierować zasadą doboru ryb i roślin, o zbliżonych wymaganiach hodowlanych (rodzaju wody, natężeniu światła, wielkości zbiornika).
- lęgowe – są to akwaria specjalnie przygotowane do rozmnażania gatunków ryb. Musi ono być odpowiednio oświetlone, ogrzane i wyposażone np. w ruszt ikrowy.
- środowiskowe – w takich zbiornikach odwzorowuje się warunki naturalne dla ryb, co zapewnia równowagę biologiczną.
Typy akwariów ze względu na warunki naturalne dla ryb
- jednogatunkowe – w takim zbiorniku hoduje się tylko jeden gatunek ryb. W tym wypadku bardzo ważne jest zapewnienie środowiska wodnego, które jak najmniej odbiega od warunków naturalnych. Dzięki temu można prowadzić obserwację zachowań gatunku.
- kontynentalne – w takim akwarium hoduje się ryby pochodzące z jednego kontynentu. Ważne jest, by łączyć ze sobą gatunki żyjące w podobnych warunkach naturalnych.
Kategorie zbiorników według parametrów technicznych
- przezroczyste (płaskie) – są to akwaria o jednolitej grubości, które nie zniekształcają obrazu.
- transparentne – to zbiorniki wykonane ze szkła pozbawionego zielonego odcienia i charakteryzującego się wysoką przepuszczalnością światła.
Szyby w akwarium są połączone ze sobą za pomocą specjalnego akwarystycznego kleju. Decydując się na konkretne gatunki ryb, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny, oświetlenie, pokarm i podłoże. Poza tym, akwarium tylko wtedy świetnie wygląda, kiedy harmonijnie komponuje się z aranżacją pomieszczenia. Dlatego ważna jest odpowiednio dopasowana szafka pod akwarium. Na rynku dostępne są projekty stworzone zgodnie z najnowszymi trendami. Bardzo popularne są meble w kolorze bieli i czerni, które są dość neutralne i z łatwością wpasują się w styl wnętrza.
Polscy producenci oferują asortyment o różnych kształtach. Na rynku dostępne są tradycyjne prostokątne zbiorniki o pojemności – 12-960 l, ale również profilowane (z wygiętą szybą), albo owalne i falowane. Poza tym, w asortymencie są również akwaria narożne, panoramiczne (z sześcioma ścianami), albo sześciokątne. Można zdecydować się na bardziej kreatywne produkty i wybrać zbiorniki dekoracyjne z kolorowego szkła. Akwaria o nietradycyjnych kształtach proponują zagraniczni producenci. W ich ofercie dostępne są np. zbiorniki obłe z kolorowymi krawędziami, albo produkty, które łączą w sobie akwarium i ogród.
Wybór odpowiedniego akwarium nie jest prosty, tym bardziej, że decydując się na hodowlę konkretnych gatunków ryb, trudno później zmienić swoje postanowienie. Niemniej jednak, warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę i świadomie wybrać rodzaj zbiornika, bo akwarystyka, to naprawdę interesujące hobby.
Polecamy:
– Oświetlenie ogrodu – na co zwrócić uwagę?