Jakie są najbardziej zapracowane narody na świecie?

W różnych krajach odmiennie podchodzi się do pracy. Niektórzy spędzają w niej więcej czasu niż inni. Niestety nie przekłada się to wprost proporcjonalnie na wysokość zarobków. Jak wygląda sytuacja światowego zatrudnienia? Kto pracuje najwięcej?

Ilość godzin pracy a zarobki

Jak pokazują badania, to, że spędza się w pracy więcej godzin, nie świadczy o tym, że się więcej zarobi. Czasami można odnieść wręcz odwrotne wrażenie. Zarobki najbardziej zapracowanych narodów świata nie są imponujące. Zazwyczaj największą ilość czasu spędzają w firmie osoby niewykształcone i takie, które wykonują prace fizyczne. Mimo że słabo zarabiają, spędzają w pracy na przykład po dwanaście godzin. Przeważnie mają też bardzo nikłą ilość świadczeń pozapłacowych jak opieka zdrowotna i tak dalej. Pracują też na podstawie niekorzystnych umów.

Sytuacja ludzi niewykształconych i niewykwalifikowanych, oczywiście, prezentuje się nieco odmiennie w zależności od kraju. Niemniej jednak zawsze są oni w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o zarobki.

Oni najwięcej pracują

Najbardziej zapracowany naród to, według badań opublikowanych na portalu CNN Money, Meksykanie. Pracują oni średnio 2317 godzin rocznie, a zarabiają około 9885 dolarów. Za Meksykiem jest Chile oraz Korea Południowa. W Chile tylko dwadzieścia procent ludzi może się pochwalić wyższymi zarobkami niż 31 tysięcy dolarów za rok, a aż jedna piąta populacji zarabia jedynie poniżej 2400 dolarów rocznie. Średnia nie ukazuje do końca tego społecznego podziału, ale mediana, jeśli chodzi o czas pracy w tym kraju to około dwa tysiące sto godzin rocznie przy zarobkach w wysokości piętnastu tysięcy ośmiuset dolarów.

Jeśli chodzi o sytuację Polski, to nasz kraj plasuje się na szóstym miejscu rankingu. Przed nami, poza wspomnianymi wcześniej krajami, są jeszcze Rosja i Estonia. W badaniu brano pod uwagę różne kwestie, a objęte nim były jedynie z grupy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polska została skrytykowana przez organizację za to, że aż dwadzieścia pięć procent zatrudnionych pracuje więcej niż pięćdziesiąt godzin w tygodniu. Także krótkoterminowe umowy nie zostały przychylnie przyjęte.

Najbardziej zapracowani wśród Polaków

Nie wszyscy mogą narzekać na swoje zatrudnienie. Jest szerokie grono ludzi, którzy zarabiają dobrze, a czas, jaki spędzają w pracy mieści się w granicach ośmiogodzinnej normy. Jak już wspomniano wcześniej, wpływ na osobistą sytuację człowieka ma między innymi wykształcenie. Jak to wygląda w naszym kraju?

Jeśli chodzi o osoby najczęściej pracujące po godzinach, można powiedzieć, że są to częściej mężczyźni niż kobiety. Z jednej strony są to ludzie, którzy zarabiają naprawdę mało i chcą, podejmując dodatkowe zajęcia, sobie dorobić. Z drugiej zaś strony, gro osób najwięcej pracujących, to ludzie z bardzo wysokim zarobkiem o wartości na przykład ośmiu tysięcy miesięcznie albo więcej.

Poza tym najwięcej czasu w pracy spędzają ludzie z wykształceniem zawodowym, a także mieszkańcy wsi. Udowodniono, że im wyższe wykształcenie, tym mniej godzin spędza się w pracy. Zapewne jednak zależy to także od innych, nie wymienionych tutaj czynników.

Już niedługo Dzień Matki – święto wszystkich mam – nie zapomnij o nim z serwisem http://www.za-ile-swieta.pl/dzien-matki – serwis dla osób wyjątkowo zapracowanych

kwiatki-na-dzien-matki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.