Jakie są najważniejsze obowiązki użytkownika kasy fiskalnej?

Większości osób korzystanie z kasy rejestrującej kojarzy się przede wszystkim z wystawianiem i wydawaniem paragonów fiskalnych. To podstawowy obowiązek, który wiąże się ze stosowaniem wspomnianego urządzenia elektronicznego, lecz nie jedyny. Polskie przepisy obligują również przedsiębiorców do rzetelnego wykonywania innych czynności.

Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami w sprawie kas fiskalnych, użytkownicy takich urządzeń muszą nie tylko wydawać paragony klientom indywidualnym, ale także archiwizować kopię tych dokumentów. Ponadto, podatnicy są wtedy zobligowani do wykonywania raportów dobowych i miesięcznych, przechowywania książki serwisowej oraz zlecania obowiązkowych przeglądów technicznych. Na czym konkretnie polegają wspomniane czynności?

Archiwizowanie ważnej dokumentacji firmowej

Każdy przedsiębiorca, który korzysta z kasy rejestrującej, musi przechowywać kopię wszystkich wystawionych paragonów fiskalnych. Dokumentację tego typu można obecnie archiwizować w 2 formach: papierowej lub elektronicznej. Sposób przechowywania danych jest zaś uzależniony od tego, jaką funkcjonalność zastosowano w konkretnym urządzeniu. Równocześnie jednak, bez względu na technologię archiwizowania danych, kopię każdego paragonu należy zachować przez 5 lat – licząc od końca roku obrachunkowego, w którym wydano oryginał dowodu sprzedaży.

Co więcej, po zainstalowaniu kasy fiskalnej w firmie, przedsiębiorca zawsze otrzyma książkę serwisową takiego urządzenia elektronicznego. W tym przypadku dokumentację trzeba przechowywać co najmniej przez cały okres użytkowania konkretnego modelu. Będzie ona bowiem zawierała ważne informacje na temat podatnika, firmy serwisującej urządzenie oraz samej kasy fiskalnej.

Wykonywanie raportów na kasie fiskalnej

pckf-wykonywanie-raportow-na-kasie-fiskalnej

Istotnym obowiązkiem użytkownika kasy rejestrującej jest z pewnością wykonywanie raportów fiskalnych na takim urządzeniu. Dokumenty te zawierają dane dotyczące obrotu oraz kwot podatku. Innymi słowy, celem ich wykonywania jest uzyskanie zestawienia łącznej kwoty sprzedaży brutto z podziałem na różne stawki opodatkowania VAT oraz kwoty należnego od niej VAT. W związku z tym, jakiego rodzaju raporty muszą wykonywać przedsiębiorcy, którzy korzystają z kas rejestrujących? Polskie przepisy wymagają od podatników systematycznego sporządzania 2 typów zestawień – dobowych oraz miesięcznych.

Obowiązkowe przeglądy techniczne

Przeglądy techniczne kas fiskalnych mogą być wykonywane jedynie przez serwisantów takich urządzeń rejestrujących. Niemniej, to przedsiębiorca musi pamiętać o tym, aby taka kontrola została przeprowadzona w odpowiednim terminie. Regulacje w sprawie kas fiskalnych nie wskazują jednak konkretnej daty zlecenia przeglądu technicznego. Zgodnie z przepisami, każde urządzenie rejestrujące, które jest wykorzystywane do prowadzenia ewidencji i wystawiania dokumentów, musi być sprawdzane w ten sposób nie rzadziej niż co 2 lata. Dodatkowo, przegląd techniczny kasy powinien zostać potwierdzony odpowiednim wpisem w książce serwisowej urządzenia.

Szczegółowe informacje o obowiązkach podatnika można znaleźć w funkcjonujących przepisach, m.in. ustawie o VAT oraz Rozporządzeniach Ministra Finansów.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jakie są najważniejsze obowiązki użytkownika kasy fiskalnej?

  • 13 grudnia 2018 at 07:58
    Permalink

    Podstawową umiejętnością użytkownika kasy jest także wymiana papieru na którym drukuje się paragony. Rolki do kasy fiskalnej można nabyć naswet w internetowych sklepach. Obecnie najpopularniejsze są rolki termiczne ale starsze drukarki obsługują też inne typy papieru. Operator kasy nie musi

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.