Jakie wynagrodzenia pracownicze oferują największe banki w Polsce?

Praca w banku dla wielu kojarzy się ze stabilną posadą, gwarantującą comiesięczne, stabilne dochody i sztywne godziny wykonywania pracy. Oprócz tego, kojarzy się także zazwyczaj z pewnego rodzaju prestiżem i szacunkiem. Jak jednak przedstawia się wynagrodzenie pracownicze na poszczególnych szczeblach?

Wynagrodzenia pracownicze w największych bankach

Największe zarobki osiągają ci, którzy pracują w działach bankowości inwestycyjnej. W tym segmencie możemy zdecydowanie oczekiwać największych możliwych zarobków ze względu na realizowane plany sprzedażowe oraz rodzaj klientów. Podstawowe wynagrodzenie na tym szczeblu waha się w okolicach 5 500 zł brutto, przy czym najlepsi zarabiają około 7 tysięcy złotych, co daje w sumie całkiem niezłe zarobki w porównaniu do średniej zarobków Polaków w różnych zawodach. Niewiele mniej można zarobić w bankowości korporacyjnej – zwykle wynagrodzenie przeciętnie waha się w okolicach 5 tysięcy złotych. Najmniej zarobimy w bankowości detalicznej – podstawowe zarobki to około 4 000 złotych miesięcznie, przy czym najlepsi mogą liczyć na kwoty sięgające 5 tysięcy złotych brutto.

Jak rozkłada się wynagrodzenie pracownicze?

Ponad połowa osób zarabia od 2 do 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Tylko 3 % pracowników zarabia mniej niż 2 tysiące, a 5 % – powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Kto ile zarabia?

Oczywiście, najmniej zarabiają pracownicy szeregowi. Średnio, ich wynagrodzenie miesięczne wynosi około 3 150 złotych brutto. Więcej, bo przeciętnie ponad 5 tysięcy złotych, zarabiają osoby wyspecjalizowane na swoich stanowiskach. Kierownicy banków mogą zarabiać około 8 tysięcy złotych. W rzeczywistości, największe zarobki uzyskują ci, którzy piastują miejsca w zarządzie lub na stanowisku dyrektora – ich zarobki to średnio 15 tysięcy złotych miesięcznie. Faktem jest, że w im większym i zatrudniającym więcej osób banku pracujemy, tym wyższych zarobków możemy oczekiwać, związanych ściśle także z większym zakresem naszych obowiązków bądź bardziej rozwiniętych i dostosowanych planów sprzedażowych lub też powiązanych z danym określonym typem klientów.

Kto zarabia najmniej?

Do stanowisk, na których zarobimy w banku najmniej, należą posady referenta, pracownika administracyjnego, kasjera bankowego, pracownika działu obsługi klienta czy asystenta do spraw sprzedaży. Ci pracownicy zarabiają średnio w granicach od 2 500 do 3 000 tysięcy brutto.

Kto zarabia najwięcej?

Najwięcej, bo nawet aż 24 500 tysięcy złotych miesięcznie, zarabia dyrektor departamentu banku. Drugim w kolejności stanowiskiem, na którym również można otrzymać stosunkowo wysokie wynagrodzenie, jest posada dyrektora do spraw sprzedaży. Na tym stanowisku zarobimy jednak około 10 tysięcy złotych mniej, co oznacza, że taka osoba zarabia mniej więcej 15 tysięcy złotych. Tyle samo zarobi także osoba znajdująca się na stanowisku dyrektora regionu sprzedaży. Niewiele mniej, ale wciąż dużo więcej w porównaniu do zarobków pracowników szeregowych, bo aż 12 tysięcy złotych brutto, zarabia także kierownik działu IT oraz radca prawny.

Podsumowanie

Jak widać na powyższych przykładach, wynagrodzenia pracowników bankowych są ściśle uzależnione od zakresu obowiązków i pozostałych czynników. Im wyższe stanowisko, tym nasze wynagrodzenie będzie proporcjonalnie większe. Nasze zarabiane finanse będą także coraz wyższe w miarę pozyskiwania doświadczenia, awansu oraz stażu pracy bądź realizowania planów sprzedażowych. Większość kwot, opisywanych w tym artykule, dotyczy ściśle wynagrodzenia całkowitego, które jest orientacyjne ze względu na podstawową część składową i premiową. Warto zwrócić uwagę, że na największe korzyści finansowe z tytułu wykonywanej przez nas pracy są uzależnione także od rodzaju bankowości oraz od tego, ile osób jest zatrudnionych w danej placówce. Z zasady, im większy bank, tym większe wynagrodzenie będzie przysługiwać nawet pracownikom szeregowym. Podobnie, można dostrzec regułę, że im bardziej komercyjny i rozpoznawalny na rynku jest dany bank, tym więcej będzie miał klientów i tym większych zarobków możemy oczekiwać.

Informacje zebrał i opracował serwis bankowe-konto.pl, na którym wybierzesz swoje najlepsze konto bankowe i złożysz wniosek online.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jakie wynagrodzenia pracownicze oferują największe banki w Polsce?

  • 26 września 2016 at 11:08
    Permalink

    Słuchajcie, a w jakim programie wypełniacie pity? Ja myślę, żeby w tym roku się przełamać i zrobić to online. Ponoć pieniądze wtedy przychodzą wcześniej :) Księgowa w firmie męża poleciła mi ten program http://pity2016ng.pl/. Co powiecie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.