Krowa Jersey – 10 ciekawostek o krowach jersey

Krowa Jersey to rasa krów mlecznych, a jej nazwa wywodzi się z niewielkiej wyspy znajdującej się na kanale La Manche. Odznacza się na ogół jednolitym płowym umaszczeniem z zachwycającym połyskiem. Jej mleko jest kremowe i posiada całe mnóstwo cennych minerałów oraz składników odżywczych. To właśnie wysoka jakość mleka sprawia, że krowy Jersey są tak bardzo cenione. Wielu ekspertów docenia również jej szlachetny wygląd. Nie bez powodu mówi się, że to jedna z najpiękniejszych krów na świecie. Drobna budowa ciała, a także wspaniałe usposobienie sprawiają, że jest rasą o bardzo dużej wartości.  Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. Mleko krów Jersey odznacza się bardzo wysoką zawartością tłuszczu. Uzyskane mleko bardzo często odznacza się zawartością tłuszczu sięgającą nawet ponad 5%, co sprawia, że jest ono idealnym wyborem w procesie produkcji takich serów jak szwajcarski, cheddar czy mozzarella. Samo mleko uznawane jest za jedno z najlepszych. Wybitne walory smakowe są doceniane przez największych ekspertów.

2. W Polsce najbardziej znana jest rasa holsztyno-fryzyjska. Warto jednak wiedzieć, że koszt utrzymania krów rasy Jersey jest znacznie niższy niż w przypadku najpopularniejszej rasy w naszym kraju. Są wprawdzie mniej wydajne, aczkolwiek ich atutem jest także mniejsza budowa, co powoduje, że nie wymagają wielkich powierzchni. Jednocześnie znacznie lepiej radzi sobie z pozyskiwaniem pożywienia na różnorodnych pastwiskach. Zdecydowanie nie należy do krów wymagających specjalnego traktowania i dlatego często polecana jest początkującym hodowcom.

3. Na przestrzeni lat rasa krów Jersey była doskonalona niemal pod każdym względem. Szczególną uwagę zwracano przede wszystkim na wymiona. Warto jednak podkreślić, że jest to rasa, która znacznie rzadziej zapada na wszelkiego rodzaju choroby, w tym choroby racic czy zapalenie gruczołów mlecznych.

4. Cielę tuż po urodzeniu waży zaledwie 20 kg. Dorosła krowa może osiągnąć wagę 400 kg, a buhaj nawet do 700 kg.

5. Rasa krów Jersey została do Polski sprowadzona dopiero w latach sześćdziesiątych. Choć hodowla i utrzymanie tych krów jest stosunkowo bezproblemowe, a walory smakowe mleka wybitne, rasa nie cieszy się w naszym kraju zbytnią popularnością. Znacznie większym zainteresowaniem cieszy się rasa holsztyno-fryzyjska. Warto jednak podkreślić, że krowy Jersey odznaczają się dłuższą żywotnością. Szacuje się, że drugiej laktacji dożywa ponad 80% osobników. To o 10% więcej niż w przypadku rasy holsztyno-fryzyjskiej.

6. Krowy rasy Jersey odznaczają się bardzo łagodnym charakterem. Są towarzyskie i bardzo opiekuńcze względem młodych. Należy jednak pamiętać, że są również o wiele bardziej narażone na gorączkę mleczną, której pierwszymi objawami są problemy ze wstawaniem. Jest to efekt zaburzonego poziomu wapnia w organizmie. Jednocześnie podkreśla się, że w celu uniknięcia takich problemów niezwykle ważna jest pełnowartościowa i zbilansowana dieta. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tej materii mogą skutkować poważnymi problemami.

7. Mówi się, że jest to rasa odznaczająca się dosyć drobną budową ciała. Odznacza się stosunkowo niewielką głową i dosyć wyrazistymi oczami, wokół których najczęściej pojawia się ciemniejsza obwódka.  Nogi są solidne, a żebra dosyć mocno zarysowane. Na grzbiecie krów Jersey bardzo często pojawia się wyraźna ciemna pręga.

8. Twórcom rasy od samego początku zależało na jej doskonaleniu. Wystrzegano się niekontrolowanych krzyżówek, które mogłyby zniweczyć długotrwałą pracę nad idealną rasą. W związku z powyższym robiono wszystko, co w ludzkiej mocy, bu odizolować krowy Jersey od innych ras. Na wyspie Jersey urzędowały wyłącznie te krowy. Ustanowiono również zakaz wprowadzania na jej teren innego bydła, a także zakaz wywożenia krów Jersey. Dopiero w XIX wieku, gdy rasa była już ukształtowana, zdecydowano się na stopniowo postępujący eksport. Jednymi z pierwszych państw, którym dane było cieszyć się pięknem i zaletami tych krów były Stany Zjednoczone i oczywiście Wielka Brytania.

9. Wyjątkowo łagodny charakter krów Jersey oraz ich tendencje do opiekowania się młodymi sprawia, iż bardzo często stają się mamami zastępczymi dla osieroconych jagniąt. Odnotowano przypadki hodowców, którzy mlekiem Jersey’ek karmili młode owce. Rasa ta nie ma żadnego problemu z użyczaniem wymion swoim kolegom i koleżankom z pastwiska. Co więcej, doskonale się do tego nadaje, gdyż jest niższa od rasy holsztyno-fryzyjskiej, a zatem mniejsze zwierzęta nie będą miały żadnych problemów z sięgnięciem do wymion.

10. Typowa krowa Jersey odznacza się kremowo-popielatym odcieniem umaszczenia. Między innymi dzięki tej charakterystycznej barwie zyskały tak wielką popularność i rozpoznawalność na całym świecie. Nie jest to jednak reguła, gdyż bardzo często można spotkać się z krowami Jersey w odcieniu brązowym, a nawet czarnym. Zdarzają się również osobniki łaciate.

Źródła – zwierzakinadpotokiem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.